Povýšení: Velím svým bývalým kolegům

aktualizováno 
Je-li jeden z řadových spolupracovníků povýšen a má svým kolegům najednou šéfovat, může to otřást týmem. Připravte se na to, že se chování vašich nových podřízených vůči vám změní.

Pětačtyřicetiletá Anna od letošního jara šéfuje kolegům, jejichž počet by se dal spočítat na prstech rukou. Z pochopitelných důvodů nechce zveřejnit své celé jméno ani firmu, ve které na nižší manažerské pozici působí. Před povýšením pracovala více než deset let mezi lidmi, které teď musí vést. „Po nástupu do nové pozice jsem byla velmi překvapená. Nečekala jsem, že pohled z jiné perspektivy bude tak významně odlišný,“ popisuje své dojmy.

Najednou je například nucena úplně jinak nahlížet a hodnotit nedostatky v práci svých kolegů. „Musím třeba velmi zvažovat každou kritiku. Jsem člověk, který rád říká věci na rovinu. Když někdo z mých kolegů dřív udělal něco, čemu jsem nerozuměla, vzala jsem telefon a zeptala se ho. V pozici vedoucí už musím důkladně zvažovat, abych se někoho nedotkla,“ říká Anna.

Hrozí nabourání důvěry

Zejména v malých kolektivech si kolegové na stejné úrovni často vybudují přátelské vazby. Organizují společné akce, baví se o svých rodinách nebo „pomlouvají“ šéfa. Je-li jeden z nich náhle vytažen vzhůru, může to vztahy na pracovišti otřást. Čerstvému vedoucímu tak hrozí nabourání vzájemné důvěry hned na začátku. „Konfliktům se dá poměrně účinně předcházet,“ říká Lenka Nozarová, majitelka poradenské společnosti Converta Consulting. „Nebuďte zpočátku příliš konfrontační, nepoukazujte na všechny možné chyby. Chvalte a vyzdvihujte, co je dobré,“ doporučuje.

Při své praxi se už setkala s mnoha nevyzrálými pracovníky, kteří byli povýšeni. „Nově jmenovaný vedoucí například chtěl, aby mu bývalí kolegové začali vykat. Takto se chová osoba, která sama sobě nevěří. Autoritu si tím rozhodně nezíská, právě naopak,“ varuje.

Chování kolegů se změní

I když jste se svými kolegy v minulosti vycházeli nadmíru dobře, počítejte s tím, že se jejich chování vůči vám změní. Vztah nadřízenosti a podřízenosti se do vašich pracovních kontaktů promítnout zákonitě musí. „Chování kolegů ke mně se změnilo více, než jsem očekávala,“ připouští Anna. „Někteří jsou podstatně podlézavější a milejší, jiní, se kterými jsem se dříve hodně přátelila, mají zase větší rozpaky a odstup.“

Personální poradkyně Jana Kořínková ze společnosti Hofírek Consulting tvrdí, že vztahy mezi kolektivem a novým vedoucím jsou často poznamenány nenaplněným očekáváním ze strany podřízených a jejich nejistotou z toho, co přijde. „Aby se novému šéfovi podařilo získat ve svých spolupracovnících spojence, měl by s nimi otevřeně komunikovat. Dodržovat přátelský, ale rozhodný přístup,“ radí Kořínková.

Jak rozhodovat o platech

Vedoucí by měl stanovit jasná pravidla pracovní komunikace. To však může být problém hned zpočátku. Začínající šéf musí totiž přijmout dosud nezvyklou míru odpovědnosti a naučit se plnit nové úkoly. Pokud dopustí období, kdy pravidla nebudou zcela jasná, bude je později těžko nastolovat.

„Té odpovědnosti jsem se zpočátku bála,“ vzpomíná Anna. Nejobtížnější pro ni bylo určování výše osobního ohodnocení kolegů. „Vzhledem k tomu, že jsem byla jejich řadová kolegyně, cítím ze strany podřízených jisté snahy o to, abychom si výši platů vzájemně sdělovali. Tedy aby nebylo utajené, kolik kdo bere,“ vysvětluje. Taková cesta by ovšem znamenala krok špatným směrem.

Jak zvládnout povýšení

* komunikujte otevřeně

* stanovte přehledná pravidla a jasně vymezte kompetence

* dodržujte přátelský, ale důsledný a rozhodný přístup, nenechte prostor pro spekulace

* ujistěte spolupracovníky o jejich důležitosti v týmu, proberte s nimi jejich ambice a další rozvoj

Zdroj: Jana Kořínková, Hofírek Consulting

Autor:


Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Dostali přidáno, přesto chtějí jinam. V kurzu je práce z domova

Ilustrační snímek

Více než kdy jindy musí být firmy obezřetné k požadavkům svých zaměstnanců. Touha Čechů po změně zaměstnání stále...

Devět osobních doporučení, jak dát svému životu smysl

Ilustrační snímek

Mark Twain byl úspěšným romanopiscem, ale i trefným a často ironickým pozorovatelem lidských osudů. V jeho díle lze...

Další z rubriky

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Jakým zvířetem byste chtěli být? Proč padají takové otázky u pohovoru

Ilustrační snímek

Není optimálnější doba, než se poohlédnou po lepší práci. U pohovoru však mohou zaznít záludné otázky, na které...

Vlastní přísun peněz má 90 procent studentů. Jak a na co vydělávají

Ilustrační snímek

Zaměstnavatelé se o schopné lidi přetahují a práci najde každý, kdo o ni stojí. To je i velká šance pro studenty, jak...

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Kurzy.cz Možná i Vám teď přišel domů dopis od České správy sociálního zabezpečení. Ta obeslala 100 tisíc lidí, kteří půjdou do d...Najdete na iDNES.cz