Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozdní kariéra? Možná čeká i vás

  10:00aktualizováno  10:00
Doléhá-li na vás KRIZE STŘEDNÍHO VĚKU, pokuste se jí nepodléhat. Nespoléhejte na to, že léta zaměstnání vám automaticky přinesou pracovní postup a vyšší plat.

Vídáme je všude: na obrazovkách předávají ceny sportovcům a umělcům, píše se o nich v ekonomických rubrikách. Jsou úspěšnými manažery, vlastní a řídí významné firmy - a je jim třicet čtyřicet let. Na jejich starší kolegy padá smutek: Tohle už nikdy nedokážu!

Pojem "krize středního věku" je nejčastěji spojován se soukromým životem a krizí partnerskou, ale objevuje se ve všech oblastech, kterými člověk prochází. Když se blíží doba, kdy už přestává svůj věk počítat na -cet a přechází na -sát, začíná se častěji ohlížet a bilancovat. Říká se tomu "vyhoření" a ztráta motivace je v této věkové kategorii docela častá. Nesouvisí to ani tak se stářím biologickým, ale spíš s dobou strávenou v jednom povolání.

 Po dvaceti letech se pracuje víc rutinně, původní zájem a tvořivé postupy nahrazuje stereotyp. Pokud to přímo nevyplývá z charakteru oboru nebo z výslovného příkazu zaměstnavatele, hrozí i tendence ke ztrátě snahy o stálé sledování nových poznatků. Dostavuje se nuda, která se nevyhýbá ani povoláním jinak zajímavým a atraktivním.

Radikální změna

NENECHTE SI UJÍT
platební karta
Kartou zaplatíte i pokutu od policie
Platební karta je nástrojem, který nyní budeme moci použít i na úřadech. Jaké poplatky či pokuty zaplatíme bezhotovostně?

Šťastní novomanželé (c) profimedia.cz/corbis
Kdy máte nárok na placené volno
ŠETŘETE SI ZASLOUŽENOU DOVOLENOU. Na některé nezbytné činnosti vás zaměstnavatel podle zákona uvolní, aniž přijdete o mzdu.


Tropické ovoce
Nebojte se neznámých plodů
Ovoce a zelenina nesmějí ve správném jídelníčku chybět. Platí, že čím více se jich v něm vyskytuje, tím lépe. Jak poznat chutné plody?

Z každé životní situace však existují východiska. Radikálním řešením je naprostá změna pracovního zařazení. Ovšem k tomu se lidé odhodlávají těžko a většinou pod tlakem okolností - když dostanou výpověď nebo jsou donuceni životní situací. "Pracoval jsem přes deset let ve firmě zabývající se zabezpečováním objektů. Majitel se téměř najednou rozhodl podnik prodat a já se ocitl mezi propuštěnými. Nějaký čas jsem žil z odstupného a hledal práci," vypráví šestapadesátiletý technik Vladimír Brčák z Olomouce. "To se mi ale stále nedařilo, až jsem si při nákupu všiml inzerátu pátrajícího po vedoucím velké prodejny potravin. Trochu organizačních schopností mám, něco jsem si o provozu obchodů zjistil a přečetl - a vyšlo to. Dnes dělám práci, o které jsem nikdy netušil, že bych ji svedl." Zejména ženy se musí podobně rozhodovat po ukončení déletrvajících mateřských dovolených, jestliže původní pracovní zařazení už nekoresponduje s nezbytnou péčí o děti nebo když se z nich stanou samoživitelky. Už nemohou spoléhat na partnera, který zajistí ekonomický standard rodiny, a aby se zcela nepropadly do jiné sociální kategorie, musí hledat náročnější -a také lépe placené - pracovní uplatnění, aniž se na nějaké krize středního věku ohlížejí.

Nesmíte rezignovat

K takovým zásadním řešením však nemá každý odvahu a vhodné předpoklady. "Při reorganizaci naší kanceláře jsem raději přijala trochu nižší plat, než bych odešla hledat něco nového," říká padesátiletá Zuzana z Prahy.

Vědomí omezených příležitostí může působit jako stimulant nové pracovní aktivity, nebo naopak jako sedativum vedoucí k dožívání na dosažené pozici. To je naprosto předčasné v době, kdy k možnému odchodu do důchodu zbývá víc než desítka let, a bylo by naopak dobré zúročit získané zkušenosti.

Odborníci mají výhodu

Varianty dalšího postupu jsou v podstatě dvojí a záleží jednak na typu osobnosti, jednak na přístupu zaměstnavatele. Vzestup může čekat na odborníky, kterým nepůsobí trauma převzetí odpovědnosti spojené s rizikem případného neúspěchu. Mají před sebou možnost dalšího růstu a mohou se posunout na vedoucí pozici. Prozíravý zaměstnavatel by měl využít jejich hluboké znalosti firmy a dobré orientace v celkové situaci na trhu. Jejich nadhled je předurčuje k uplatnění v rozhodovacích procesech na všech úrovních řízení. Jsou totiž schopni vytvářet aktuální projekty i dlouhodobé koncepce, sladit je navzájem, a pokud jsou navíc i charizmatickými osobnostmi, pak pro ně dokážou získat i ostatní spolupracovníky.

"Osobnosti, které respektuje i dnešní dravé mládí, se dají najít v různých profesních oblastech. Připomeňme například zkušené, a tedy dříve narozené novináře, právníky, lékaře nebo pedagogy. Úcta ke zkušenostem starších je také základem mnoha rodinných firem. Pro příklad se stačí porozhlédnout u našich západnějších sousedů," míní personální poradkyně Jana Nováková.

Všichni nemohou být šéfové

Předpoklady pro vedoucí pozici a ambice se však nikdy netýkají všech zaměstnanců. Zbývá snad těm, kteří je nemají, jenom rezignace? Naopak, právě oni jsou totiž uskutečňovateli plánů, které se rodí v hlavách manažerů. Předpoklad dlouhodobého uplatnění je v jejich realistickém pohledu a pracovních zkušenostech, kterými dokážou odhadnout účinnost připravovaných změn a upozornit na souvislosti, které managementu při jeho jisté "profesionální slepotě" mohou uniknout. Navíc právě pracovníci, u kterých se odborná autorita doplňuje s autoritou lidskou, mohou pro budoucí změny získávat svým příkladem také zaměstnance, kterým jsou představy managementu vzdálené a dávají přednost zavedeným pořádkům.

Na kariéru není nikdy pozdě

Nikdy neřeknu šéfovi ne. Přinést šéfovi poštu v zubech, protože se mu to líbí? Více ZDE.

Snaha po lepším uplatnění i ve středním věku naráží občas na nepochopení zaměstnavatelů, kteří bývají v zajetí neopodstatněných předsudků: pracovníci nad čtyřicítku jsou pro ně "neperspektivní" a nevyplácí se do nich investovat a pověřovat je odpovědnější prací. Takový postoj je pochopitelný jen tehdy, pokud jde o zaměstnance rezignující, neochotné a neschopné dalšího vývoje. Takoví jsou také většinou vyrovnaní se současnou pracovní pozicí a chtějí jen svou sociální jistotu. Ti ostatní by naopak měli mít možnost vzestupu a uplatnění pracovních a životních zkušeností. Pro firmu jsou neocenitelnou složkou, která umožňuje dodržet kontinuitu vývoje a obezřetně obejít omyly minulosti.

"Ale bez snahy držet krok s odborným vývojem a ochotou přijímat a do praxe uvádět potřebné změny pozdní kariéra budovat nepůjde," upozorňuje poradkyně.

I když třeba už nebudete objektem zájmu médií, váženým odborníkem v rámci své firmy se stát můžete. A to je nejúčinnější recept na profesní krizi.

Myslíte, že lze udělat kariéru po čtyřicítce?

  • Ne, zaměstnavatele preferují mladší kandidáty 33%
  • Nevím 4%
  • Ano, člověk má v tomto věku dost zkušeností 12%
  • Ano, pokud jste ochotni na sobě dál pracovat 51%

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.cz