Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poznávám novou část Evropy

aktualizováno 
Dostáváte v práci stravenky? Pravděpodobně na nich najdete logo jedné ze čtyř velkých společností, které prodávají zaměstnanecké poukázky.

Kromě české sítě Exit Group působí v celé republice tři nadnárodní společnosti s francouzským původem – Sodexho Pass, Cheque Déjeuner a Accor Services.

Generální ředitel české pobočky té posledně jmenované, Roland Morizet, pochází z německo-francouzské rodiny. Ve společnosti Accor Services působí už více než 11 let, než se v roce 2004 přistěhoval do Prahy, zastával manažerské pozice v Německu a na Slovensku.

Svou cestu na východ považuje spíše za náhodu. „Dostal jsem nabídku na pozici generálního ředitele v Bratislavě. Byla to pro mě příležitost, jak poznat část Evropy, o které jsem mnoho nevěděl. O Slovensku bylo tehdy v médiích dost málo informací,“ vzpomíná Roland Morizet. Tvrdí, že neprožil dramatický kulturní šok. Největší potíže mu činila jazyková bariéra.

„Jazyk je pro mě klíč k lidem a na začátku bylo velmi složité navázat s někým kontakt. Hned jsem se proto začal učit slovenštinu a v Praze jsem přešel na češtinu. Tou se už dokážu trochu domluvit s kolegy. V obchodním jednání si na to však zatím netroufám, “ přiznává.

Vstupenka je lepší než peníze
Společnost Accor Services je známá především stravenkami Ticket Restaurant. Kde její šéf, který vystudoval management, získal vztah ke gastronomii? „Rodina z matčiny strany provozuje hotel a restauraci, takže jsem byl s tímto druhem podnikání ve styku odmala,“ odpovídá Roland Morizet. Několik let také sám v hotelnictví působil. Vysvětluje však, že společnost, kterou řídí, je s gastronomií spojena jen nepřímo.

Zaměřuje se i na jiné benefity – poukázky na kulturu a sport, zdravotní či dárkové šeky. Nakupuje je u ní přes 12 tisíc českých zaměstnavatelů. „Hlavní výhodou benefitů jako odměny za práci je, že jsou víc vidět. Když dostane zaměstnanec třeba poukázku na kulturu a jde do divadla, tento zážitek si pamatuje. Když mu dají stejnou hodnotu v penězích, nebude mít ponětí, za co ji utratil,“ míní Roland Morizet.

Benefity mohou podle něj zaměstnance motivovat lépe než peníze a zvýší jejich loajalitu. Právě tu považuje za nejdůležitější při výběru spolupracovníků – kromě odborné kvalifikace a týmového ducha. „Myslím, že jsem demokratický ředitel, ale zároveň mám respekt,“ říká sebevědomě.

Na oběd už v půl dvanácté?
V plánování pracovního dne Roland Morizet nezapře své německé kořeny. Tvrdí, že si čas pečlivě organizuje a systematicky plánuje. Většinu dne mu zaberou schůzky, administrativní povinnosti a práce s podřízenými manažery. „Večer se snažím být s rodinou – ženou a dvěma dětmi,“ říká. Rodina se s ním stěhovala nejprve z Německa na Slovensko, později i do Prahy. „Ty nové začátky byly pro rodinu těžší než pro mě. Starší dcera byla v předškolním věku a dlouho jsme pro ni nemohli sehnat mezinárodní školku,“ popisuje Roland Morizet.

Česko a Slovensko vnímá jako velmi podobné země. „Dokonce i trh práce má mnoho společného. V obou zemích je stejný problém s hledáním vysoce kvalifikovaných lidí, kteří znají jazyky. Ale díky tomu, že oba státy zatím dohánějí západní Evropu, je tady víc příležitostí k podnikání,“ podotýká Morizet. V Česku ho nejvíc okouzlila Praha, překvapila ho i vysoká kvalita života v hlavním městě. Co ho zaujalo na zaměstnancích? „Jako Francouz jsem i po mnoha letech překvapen, že Češi chodí na oběd už v půl dvanácté,“ říká s úsměvem.

Místo nahoře: Roland Morizet
Narozen: 1965 v Mnichově
Vzdělání: Management v Německu
Cesta vzhůru: První profesní zkušenosti sbíral v gastronomii a hotelnictví.
Do společnosti Accor nastoupil v roce 1996, nejprve byl finančním ředitelem v Německu.
Od roku 2001 vedl slovenskou pobočku a od roku 2004 je generálním ředitelem pro Česko a Slovensko.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Kurzy.cz Jednoznačným „poraženým“ co se výkonnosti za uplynulý měsíc týče, jsou akciové podílové fondy se zaměřením na Turecko, ...

Najdete na iDNES.cz