Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poznávám novou část Evropy

aktualizováno 
Dostáváte v práci stravenky? Pravděpodobně na nich najdete logo jedné ze čtyř velkých společností, které prodávají zaměstnanecké poukázky.

Kromě české sítě Exit Group působí v celé republice tři nadnárodní společnosti s francouzským původem – Sodexho Pass, Cheque Déjeuner a Accor Services.

Generální ředitel české pobočky té posledně jmenované, Roland Morizet, pochází z německo-francouzské rodiny. Ve společnosti Accor Services působí už více než 11 let, než se v roce 2004 přistěhoval do Prahy, zastával manažerské pozice v Německu a na Slovensku.

Svou cestu na východ považuje spíše za náhodu. „Dostal jsem nabídku na pozici generálního ředitele v Bratislavě. Byla to pro mě příležitost, jak poznat část Evropy, o které jsem mnoho nevěděl. O Slovensku bylo tehdy v médiích dost málo informací,“ vzpomíná Roland Morizet. Tvrdí, že neprožil dramatický kulturní šok. Největší potíže mu činila jazyková bariéra.

„Jazyk je pro mě klíč k lidem a na začátku bylo velmi složité navázat s někým kontakt. Hned jsem se proto začal učit slovenštinu a v Praze jsem přešel na češtinu. Tou se už dokážu trochu domluvit s kolegy. V obchodním jednání si na to však zatím netroufám, “ přiznává.

Vstupenka je lepší než peníze
Společnost Accor Services je známá především stravenkami Ticket Restaurant. Kde její šéf, který vystudoval management, získal vztah ke gastronomii? „Rodina z matčiny strany provozuje hotel a restauraci, takže jsem byl s tímto druhem podnikání ve styku odmala,“ odpovídá Roland Morizet. Několik let také sám v hotelnictví působil. Vysvětluje však, že společnost, kterou řídí, je s gastronomií spojena jen nepřímo.

Zaměřuje se i na jiné benefity – poukázky na kulturu a sport, zdravotní či dárkové šeky. Nakupuje je u ní přes 12 tisíc českých zaměstnavatelů. „Hlavní výhodou benefitů jako odměny za práci je, že jsou víc vidět. Když dostane zaměstnanec třeba poukázku na kulturu a jde do divadla, tento zážitek si pamatuje. Když mu dají stejnou hodnotu v penězích, nebude mít ponětí, za co ji utratil,“ míní Roland Morizet.

Benefity mohou podle něj zaměstnance motivovat lépe než peníze a zvýší jejich loajalitu. Právě tu považuje za nejdůležitější při výběru spolupracovníků – kromě odborné kvalifikace a týmového ducha. „Myslím, že jsem demokratický ředitel, ale zároveň mám respekt,“ říká sebevědomě.

Na oběd už v půl dvanácté?
V plánování pracovního dne Roland Morizet nezapře své německé kořeny. Tvrdí, že si čas pečlivě organizuje a systematicky plánuje. Většinu dne mu zaberou schůzky, administrativní povinnosti a práce s podřízenými manažery. „Večer se snažím být s rodinou – ženou a dvěma dětmi,“ říká. Rodina se s ním stěhovala nejprve z Německa na Slovensko, později i do Prahy. „Ty nové začátky byly pro rodinu těžší než pro mě. Starší dcera byla v předškolním věku a dlouho jsme pro ni nemohli sehnat mezinárodní školku,“ popisuje Roland Morizet.

Česko a Slovensko vnímá jako velmi podobné země. „Dokonce i trh práce má mnoho společného. V obou zemích je stejný problém s hledáním vysoce kvalifikovaných lidí, kteří znají jazyky. Ale díky tomu, že oba státy zatím dohánějí západní Evropu, je tady víc příležitostí k podnikání,“ podotýká Morizet. V Česku ho nejvíc okouzlila Praha, překvapila ho i vysoká kvalita života v hlavním městě. Co ho zaujalo na zaměstnancích? „Jako Francouz jsem i po mnoha letech překvapen, že Češi chodí na oběd už v půl dvanácté,“ říká s úsměvem.

Místo nahoře: Roland Morizet
Narozen: 1965 v Mnichově
Vzdělání: Management v Německu
Cesta vzhůru: První profesní zkušenosti sbíral v gastronomii a hotelnictví.
Do společnosti Accor nastoupil v roce 1996, nejprve byl finančním ředitelem v Německu.
Od roku 2001 vedl slovenskou pobočku a od roku 2004 je generálním ředitelem pro Česko a Slovensko.

Autoři: ,Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz