Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poznejte svou roli v pracovním týmu

  10:26aktualizováno  10:26
Asistentku oddělení propagace Věrku ani ve snu nenapadlo, že by k ní kolegové z reklamní agentury mohli vzhlížet s obdivem. Zatímco dříve jim stála pouze za podrž, odnes, zařiď", aniž by se na ni podívali, nyní bedlivě sledují každý její pohyb a hlasitě ji povzbuzují. Věrka šplhá s obratností veverky jako první z firemní party do výšky devíti metrů, jištěna třemi lany. Kolegy dole na zemi jímá hrůza, ale Věrka se už chystá skočit ke hrazdě. Když ji lana spouštějí postupně dolů, dočká se úklon a kamarádského poplácání po zádech.

Nejedna ze zahraničních ičeských firem již využila služeb agentur, pořádajících poznávací firemní pobyty. Nejčastěji skloňovaným pojmem v oblasti aktivního přístupu k nalezení role jednotlivce v kolektivu i k poznání charakteru týmu je takzvaný teambuilding. Zatímco v pracovním prostředí zaměstnanci dodržují pravidla firemní etikety, při teambuildingu, kde plní zadané úkoly v neformálním prostředí, padají masky dolů.

Dřepící manažeři a hřebíky

Jedním z příkladů odhalení" charakteru lidí může být pokus o koordinované dřepnutí dvaceti lidí. Ti stojí střídavě po obou stranách neskutečně citlivého a vlnícího se prutu, který drží na natažených ukazovácích ­ prut přitom nesmí spadnout a všichni se ho musí stále dotýkat.

Není to vůbec lehké: účastníci se musí domluvit, odhadnout, co udělá kolega, a podle toho přizpůsobit své chování. Měli jsme tu skupinu manažerů, výrazných individualit, z nichž se každý tak bál, že se právě on přestane prutu dotýkat, že jej naopak zvedli," popisuje s úsměvem Petr Bartušek ze společnosti Odyssey, která po desetiletém působení v USA otevřela letos v dubnu svou pobočku i u nás. Zdánlivě nemožný úkol s další obyčejnou pomůckou si lze vyzkoušet i doma. Prověřuje trpělivost a důvtip. Jde o to postavit šestnáct stejných hřebíků na hlavičku jednoho zčásti zatlučeného do prkénka tak, aby se žádný z nich prkénka nedotýkal.

Boj na lanové dráze

Testem odvahy a důvtipu jsou vysoké lanové překážky, kdy se člověk pohybuje po lanových překážkách ve výšce osm až dvanáct metrů nad zemí. Ale je zbytečné se bát. Vše, s čím se u renomovaných firem během teambuildingového kurzu lidé setkávají, je dokonale jištěno a léty i praxí ověřeno. Eva Chaloupková ze společnosti BIG si pochvaluje fakt, že se při řešení podobných krizových situací skutečně ukázaly role jednotlivců v kolektivu. Byli tací, kteří mne překvapili něčím, co bych od nich nečekala. Můj předběžný odhad ohledně povahy zaměstnanců mi ale vyšel tak na osmdesát procent," dodává.

Jak se zaměstnanci prozradí?

Účelem her a úkolů je vypudit každého z oblasti, v níž je pevný v kramflecích, a vystavit ho krizové situaci, v níž musí překonat své vlastní hranice. Proto je také velmi důležitý zpětný pohled ani ne za tím, co kolektiv a každý jedinec zvládli, ale na to, jak toho dosáhli. Mnozí si pak uvědomí jednání, které je pro kolektiv typické (ať pozitivní nebo destruktivní), ale normálně v běžném procesu si ho nikdo nevšimne. Pokud se kolektivu podaří vlastními silami na základě svých prožitků své silné i slabé stránky pojmenovat a uplatnit tyto poznatky v práci, je na nejlepší cestě stát se efektivním týmem, v němž má každý svou nepominutelnou roli.

Jak vybrat kvalitní poznávací pobyt?

* Volte na kterémkoli portálu heslo cestování nebo přímo teambuilding, objevíte jména pořadatelů firemních pobytů. Na svých internetových stránkách neváhají firmy poskytovat i seznam svých klientů. Od nich pak můžete získat reference.

* Osvědčené firmy nabízející outdoorové i indoorové aktivity (hry probíhají v přírodě i pod střechou) se sdružují v Asociaci Profesionálních Outdoor Center, která je garantem bezpečnosti a kvality kurzů týmové spolupráce. Sdružuje prozatím tři členy: Alpinautic a své zakladatele, společnosti Adventura Teambuilding a Česká Cesta. Cílem Asociace je dohlédnout na bezpečnostní systémy, pravidelná školení, zvláště u lanových instruktorů, školení první pomoci a zdravotní péče. Sleduje také ekonomickou stabilitu organizátora poznávacího pobytu.

* Existují i společnosti s jinou garancí bezpečnosti. Například Odyssey je členem A.C.C.T. (Association for Challenge Course Technicians) i A.E.E. (Association for Experiental Education). Bezpečnostní systém používaný u lanových překážek vyvinula Odyssey sama a překračuje i standardy bezpečnosti těchto světových organizací.

* Dobrou vizitkou společnosti je odborné vzdělání, profesní růst a zkušenosti jejích instruktorů a stálých spolupracovníků. Společnost by měla být schopna nabídnout kurz, který bude originálem připraveným na základě vašich konkrétních představ, a to po pečlivé analýze aktuální situace ve firmě. Kurz by měl mít také alternativu pro případ špatného počasí.

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz