Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poznejte svou roli v pracovním týmu

  10:26aktualizováno  10:26
Asistentku oddělení propagace Věrku ani ve snu nenapadlo, že by k ní kolegové z reklamní agentury mohli vzhlížet s obdivem. Zatímco dříve jim stála pouze za podrž, odnes, zařiď", aniž by se na ni podívali, nyní bedlivě sledují každý její pohyb a hlasitě ji povzbuzují. Věrka šplhá s obratností veverky jako první z firemní party do výšky devíti metrů, jištěna třemi lany. Kolegy dole na zemi jímá hrůza, ale Věrka se už chystá skočit ke hrazdě. Když ji lana spouštějí postupně dolů, dočká se úklon a kamarádského poplácání po zádech.

Nejedna ze zahraničních ičeských firem již využila služeb agentur, pořádajících poznávací firemní pobyty. Nejčastěji skloňovaným pojmem v oblasti aktivního přístupu k nalezení role jednotlivce v kolektivu i k poznání charakteru týmu je takzvaný teambuilding. Zatímco v pracovním prostředí zaměstnanci dodržují pravidla firemní etikety, při teambuildingu, kde plní zadané úkoly v neformálním prostředí, padají masky dolů.

Dřepící manažeři a hřebíky

Jedním z příkladů odhalení" charakteru lidí může být pokus o koordinované dřepnutí dvaceti lidí. Ti stojí střídavě po obou stranách neskutečně citlivého a vlnícího se prutu, který drží na natažených ukazovácích ­ prut přitom nesmí spadnout a všichni se ho musí stále dotýkat.

Není to vůbec lehké: účastníci se musí domluvit, odhadnout, co udělá kolega, a podle toho přizpůsobit své chování. Měli jsme tu skupinu manažerů, výrazných individualit, z nichž se každý tak bál, že se právě on přestane prutu dotýkat, že jej naopak zvedli," popisuje s úsměvem Petr Bartušek ze společnosti Odyssey, která po desetiletém působení v USA otevřela letos v dubnu svou pobočku i u nás. Zdánlivě nemožný úkol s další obyčejnou pomůckou si lze vyzkoušet i doma. Prověřuje trpělivost a důvtip. Jde o to postavit šestnáct stejných hřebíků na hlavičku jednoho zčásti zatlučeného do prkénka tak, aby se žádný z nich prkénka nedotýkal.

Boj na lanové dráze

Testem odvahy a důvtipu jsou vysoké lanové překážky, kdy se člověk pohybuje po lanových překážkách ve výšce osm až dvanáct metrů nad zemí. Ale je zbytečné se bát. Vše, s čím se u renomovaných firem během teambuildingového kurzu lidé setkávají, je dokonale jištěno a léty i praxí ověřeno. Eva Chaloupková ze společnosti BIG si pochvaluje fakt, že se při řešení podobných krizových situací skutečně ukázaly role jednotlivců v kolektivu. Byli tací, kteří mne překvapili něčím, co bych od nich nečekala. Můj předběžný odhad ohledně povahy zaměstnanců mi ale vyšel tak na osmdesát procent," dodává.

Jak se zaměstnanci prozradí?

Účelem her a úkolů je vypudit každého z oblasti, v níž je pevný v kramflecích, a vystavit ho krizové situaci, v níž musí překonat své vlastní hranice. Proto je také velmi důležitý zpětný pohled ani ne za tím, co kolektiv a každý jedinec zvládli, ale na to, jak toho dosáhli. Mnozí si pak uvědomí jednání, které je pro kolektiv typické (ať pozitivní nebo destruktivní), ale normálně v běžném procesu si ho nikdo nevšimne. Pokud se kolektivu podaří vlastními silami na základě svých prožitků své silné i slabé stránky pojmenovat a uplatnit tyto poznatky v práci, je na nejlepší cestě stát se efektivním týmem, v němž má každý svou nepominutelnou roli.

Jak vybrat kvalitní poznávací pobyt?

* Volte na kterémkoli portálu heslo cestování nebo přímo teambuilding, objevíte jména pořadatelů firemních pobytů. Na svých internetových stránkách neváhají firmy poskytovat i seznam svých klientů. Od nich pak můžete získat reference.

* Osvědčené firmy nabízející outdoorové i indoorové aktivity (hry probíhají v přírodě i pod střechou) se sdružují v Asociaci Profesionálních Outdoor Center, která je garantem bezpečnosti a kvality kurzů týmové spolupráce. Sdružuje prozatím tři členy: Alpinautic a své zakladatele, společnosti Adventura Teambuilding a Česká Cesta. Cílem Asociace je dohlédnout na bezpečnostní systémy, pravidelná školení, zvláště u lanových instruktorů, školení první pomoci a zdravotní péče. Sleduje také ekonomickou stabilitu organizátora poznávacího pobytu.

* Existují i společnosti s jinou garancí bezpečnosti. Například Odyssey je členem A.C.C.T. (Association for Challenge Course Technicians) i A.E.E. (Association for Experiental Education). Bezpečnostní systém používaný u lanových překážek vyvinula Odyssey sama a překračuje i standardy bezpečnosti těchto světových organizací.

* Dobrou vizitkou společnosti je odborné vzdělání, profesní růst a zkušenosti jejích instruktorů a stálých spolupracovníků. Společnost by měla být schopna nabídnout kurz, který bude originálem připraveným na základě vašich konkrétních představ, a to po pečlivé analýze aktuální situace ve firmě. Kurz by měl mít také alternativu pro případ špatného počasí.

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Biljana Weber, generální ředitelka Microsoftu ČR a SR
Lidé nechtějí zaměstnání, ale smysluplnou práci, říká šéfka Microsoftu

Všeobecně se ví, že nejlepší benefity nabízejí zaměstnancům IT společnosti. Nad seznamem odměn v hodnotě i desítek tisíc měsíčně lidé z jiných oborů jen...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?
Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?

Hvězdou letošních voleb je teprve jednadvacetiletý Dominik Feri, který se z posledního místa na pražské kandidátce TOP ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.