Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na agresivní obchodní praktiky. Nenechte se prodávajícími zmanipulovat

aktualizováno 
Ve snaze prodat výrobek či vnutit službu sahají prodávající často k násilným prodejním metodám. Zákon na ochranu spotřebitele takové praktiky zakazuje a prodávajícímu mohou kontrolní orgány uložit sankci. Dokážete rozpoznat agresivní obchodní praktiku a upozornit na to prodávajícího, nebo dokonce kontrolní orgán? Kde je hranice mezi povolenou a agresivní obchodní praktikou?

Všímejte si agresivních obchodních praktik a naučte se jim bránit.

V nedávno uvedeném komentáři jsem se zaměřili na nejčastější klamavé obchodní praktiky, které používají prodejci ve snaze vůbec přilákat zákazníky do obchodů a nějakým klamným oznámením uvést zákazníka v omyl.

. Proti ulhaným hypermarketům se můžete bránit

V době probíhajících velkých výprodejů a slev zesiluje prodejní tlak na zákazníky. Jak odlišit to, co si k vám může obchodník dovolit, od toho, co je v jednoznačném rozporu se zákonem?

Klamání zákazníků ovšem není jedinou z protizákonných praktik používaných podnikateli ve snaze zajistit si odbyt. Další oblíbenou metodou jsou techniky vyvolávající u spotřebitelů úzkost nebo strach, že případným nezájmem o výrobek nebo službu přijdou o nějaký výrazný užitek. Zákon na ochranu spotřebitele takové praktiky označuje synonymem "agresivní“.

Praktika je agresivní, když vám výrazným způsobem znemožňuje svobodu volby
Agresivní obchodní praktika je založena na obtěžování, donucování nebo dokonce použití síly za účelem znemožnění nebo alespoň omezení svobodné volby spotřebitele ohledně nákupu nabízeného produktu.

Jedním z nejvážnějších prohřešků prodávajících je vytváření tlaku na zákazníka, že bez uzavřené smlouvy nemůže opustit prodejní prostory. Možná jste se setkali s tím, že jste zareagovali na nějakou nabídku a nechali si v prostorách prodávajícího předvést výrobek.

Některé firmy jsou schopny vám sehrát za účasti několika pracovníků divadlo, že odejít bez zakoupení výrobku je obrovský prohřešek hraničící s vaší hloupostí. Často mají v takových situacích v prodejně nasazené další spoluhráče, kteří zesměšňují kupujícího, jestliže váhá s nákupem. Vše může vyústit v nějaké fyzické bránění v odchodu. Jednoznačně se jedná o protiprávní jednání a je vhodné na to prodávajícího ihned upozornit.

. Spamy, agresivní spamy

Velmi diskutovanou otázkou jsou takzvané nevyžádané obchodní nabídky zasílané mailem. Zákon považuje opakované zasílání obchodních nabídek za agresivní obchodní praktiku. Slušné firmy zpravidla požádají adresáta o svolení se zasláním prodejní nabídky. Ty méně slušné to nedělají a prostě adresáta obtěžují v pravidelných i nepravidelných intervalech. Takové jednání je také považováno za agresivní obchodní praktiku.

Obtěžuje-li vás někdo doma, řekněte mu to bez obalu
Přijít ke dveřím domu a začít něco nabízet je samo o sobě neslušné, avšak ne protiprávní. Pakliže se vám stává, že na vás někdo bez ohlášení zvoní a nabízí, tak je dobré mu hned při první návštěvě sdělit jednoznačný nezájem o tuto formu nabízení výrobku či služby. Odmítnutý prodejce již při jakékoli další návštěvě porušuje zákon a jeho jednání je považováno za agresivní obchodní praktiku.

Pozor na slibované výhry, častou agresivní praktiku
Prodávající ve snaze zatraktivnit svoje výrobky vytváří dojem, že jste vyhráli nebo byste měli vyhrát v blízké budoucnosti. Ve skutečnosti ovšem získání výhry podmiňují vaším jednáním nějakým přímo určeným způsobem. Velmi často dokonce k získání výhry musíte vynaložit nějaké úsilí nebo dokonce si něco koupit apod. Pokud vám někdo zavolá, že jste vyhráli, a podmiňuje získání výhry něčím dalším, pak jde rozhodně o agresivní obchodní praktiku v plné parádě. Takové nepoctivé prodávající na to upozorněte co nejdříve.

. Pozor na emoce!

Zajímavou protizákonnou praktikou je útok na emoce klienta v podobě snahy vyvolat úzkost nebo dokonce pocit slitování nad prodávajícím. Nabízí-li vám někdo výrobek s podtextem, že je jako prodejce v obtížné finanční situaci a vy mu zakoupením výrobku pomůžete komplikovanou situaci překonat, tak se dopouští také jedné ze základních agresivních obchodních praktik.

Za neobjednané zboží nikdy nic neplaťte
Některé firmy se snaží vylákat peníze ze spotřebitelů tím, že zašlou neobjednané zboží a zároveň vyzvou zákazníka k úhradě. V takovém případě je nejlepší radou samozřejmě nic neplatit a ani se nesnažit s firmou komunikovat. Vzhledem k tomu, že chybí uzavřená smlouva objednávající výrobek, jde jednoznačně o protiprávní jednání.

Setkali jste se někdy s některou z výše uvedených praktik? Jsem přesvědčen, že ano, a dokonce si troufnu tvrdit, že se s podobnými praktikami setkáváme v podstatě denně. Prodávající se v současnosti snaží cílit tuto formu nátlaku na méně informované lidi. Nejčastěji jde o důchodce, kteří stojí více či méně mimo dnešní dynamický svět.

Některé firmy neváhají organizovat jednodenní autobusové zájezdy, kde se sice navštíví jedno turistické místo, ale ve zbývajícím čase jsou tito lidé vystaveni hned několika agresivním obchodním praktikám najednou. Velmi často podlehnou tlaku a koupí si věc, kterou by si za svobodné situace nekoupili. Lze doporučit všem, aby se nebáli prodávajícího na porušení zákona upozornit nebo nejlépe uplatnit stížnost u některého z kontrolních orgánů.

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

Refinancování a konsolidace. Ušetří peníze, nebo jde jen o trik?

K refinancování hypotéky přistupujeme zpravidla tehdy, když nám naše banka...

Převeďte své půjčky k nám, ušetříte. Tak zní časté reklamní slogany bank. Je to však pravda? Můžeme skutečně převedením...

Kvíz: Uměli byste bez potíží změnit dodavatele energií?

Ilustrační snímek

Podle posledního průzkumu spotřebitelské organizace dTest 21 % respondentů uvažuje o změně dodavatele energií. Pokud...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz