Pozor na falešné eurobankovky

S výměnou oběživa nebývalého rozsahu, která se dotkla nejen obyvatel zemí, které euro zavedli jako svou národní měnu, ale i držitelů této měny v zemích mimo Evropskou unii, tedy i České republiky, přibude také pokusů o jejich padělání. Zvláště v současné době je třeba věnovat padělkům ostražitost. Právě v počátečním období zavádění eura se padělatelé budou snažit využít malou informovanost a nezkušenost veřejnosti.

V Česku se objevil první případ padělaného eura. Falešnou dvouseteurovou bankovku se podařilo odhalit v olomoucké Komerční bance, kde se jej pokusil neznámý muž vyměnit. Ačkoli byl v tomto případě falzifikát vytvořen velice neodborně – jednalo se pouze o kopii vzoru bankovky z brožury České národní banky, věříme, že se zdaleka nejednalo o poslední falzifikát této měny. 

Zachycených falzifikátů v posledních letech nebylo málo. Příkladem jsou poslední dva roky, jejichž počet se v roce 2001 v naší republice vyšplhal na sedm a v  roce 2000 na více než devět tisíc. Nejvíce se u nás samozřejmě padělají české koruny. Ze zahraničních měn je na prvním místě tradičně americký dolar, hned za ním německá marka  a italská lira. Přitom předložiteli jsou (podle průzkumu ČNB za rok 2000) nejčastěji právě čeští občané: V Česku se objevil první případ padělaného eura. Falešnou dvouseteurovou bankovku se podařilo odhalit v olomoucké Komerční bance, kde se jej pokusil neznámý muž vyměnit. Ačkoli byl v tomto případě falzifikát vytvořen velice neodborně – jednalo se pouze o kopii vzoru bankovky z brožury České národní banky, věříme, že se zdaleka nejednalo o poslední falzifikát této měny. 

 

Padělané a pozměněné peníze za poslední dva roky
Rok USD DEM ITL CZK OST Mince Pozměn. Celkem
2001 1 836 929 388 3 487 225 186 44 7095
2002 2 358 221 1 474 5 015 134 226 98

Data v tabulce vycházejí z informací ČNB

Bankovky všech současných měn obsahují ochranné prvky, podle kterých je možné falzifikát od pravé bankovky snadno rozlišit. Je pouze důležité věnovat jim dostatečnou pozornost, protože padělané bankovky mohou obsahovat některé z nich, ale je téměř nemožné, aby obsahovaly všechny ochranné prvky. Podle odborníků by měl člověk rozpoznat falešné platidlo už na omak. „Nebývá totiž na bankovkovém papíru,“ tvrdí Jiří Roth z peněžní sekce České národní banky.

Také eurobankovky lze padělat

Z tohoto důvodu doporučujeme nekupovat euroměnu mimo zavedené banky či směnárny, věnovat pozornost vyobrazením bankovek a jejich ochranným prvkům. 

Pro výrobu euroměny jsou použity nejnovější technologie, které mají zajistit nejen standardní vzhled a kvalitu nových peněz, ale zejména jejich ochranu proti padělání. Bankovky eura jich nesou hned sedm. Jejich popis naleznete zde.

Co myslíte Vy? Nechali byste se oklamat falešnou bankovkou?