Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na podprůměrný internetbanking

aktualizováno 
Nejen desítka největších bank je schopna svým klientům nabídnout internetové bankovnictví. Nedávno přišla s touto službou také Volksbank. Jaká je? Může se vůbec vyrovnat léta existujícím konkurenčním produktům?

Již čtyři měsíce můžete nalézt v nabídce Volksbank internetbanking, což je služba, která se stává stále více oblíbenou. Proč? Především díky své přehlednosti, bezpečnosti a současně jednoduchosti. Zatímco u desítky největších bank jsme si na tuto službu již zvykli a nyní jen sledujeme, jak se jednotlivým bankám daří ji vylepšit (zvyšování bezpečnostních prvků, rozšiřování palety služeb v rámci internetbankingu, zkvalitňování nápovědy apod.), v případě ostatních – menších bank se setkáváme pouze s prvními vlaštovkami.

Jaké služby nabízí Volksbank v rámci internetového bankovnictví? Pokud si je zřídíte, musíte se smířit s tím, že vám umožní provádět jen ty nejzákladnější operace. Tradičně jde o tuzemské a zahraniční platební příkazy, příkazy k inkasu, kompletní obsluhu termínovaných vkladů a sledování historie účtu včetně sledování zůstatků.

Co není možné přes internet provádět, to jsou trvalé příkazy a SIPO. Není možné sledovat ani úvěrové účty. Ani zjednodušení v podobě šablon pro platební příkazy nebo například pojmenování jednotlivých účtů pro věští přehlednost bohužel není možné. V blízké budoucnosti lze očekávat maximálně výpisy k termínovaným a úvěrovým účtům.

Zabezpečení funguje na tradičním principu certifikátu. Znamená to, že je potřeba si stáhnout a nainstalovat speciální program (plug-in). Poté získáme z www stránky tzv. inicializační dopis, který je třeba vyplnit a donést na pobočku Volksbank. Na základě něj s námi banka uzavře smlouvu o elektronické komunikaci. Aktivace služby je pak provedena do tří pracovních dnů. Certifikát (nebo chcete-li klíč), který jsme si nainstalovali, nám pak slouží jednak ve chvíli přihlašování se do internetbankingu (zadáváme spolu s heslem) a jednak při podpisu každé transakce (opět s heslem).

Opravdu internetbanking?

Hledáte podrobné informace o internetovém bankovnictví? Pak neváhejte a navštivte tuto SPECIÁLNÍ SEKCI.

Když už jsme narazili na postup zřízení služby, musíme upozornit na to, že nejde o skutečný internetbanking, ačkoli Volksbank tak Volksbank tuto službu oficiálně pojmenovala. Jedním z rysů této internetbankingu je totiž možnost využít k ovládání bankovního účtu jakýkoli počítač (pochopitelně dostatečně softwarově a hardwarově způsobilý), který je připojen k běžnému internetovému rozhraní. Pokud se najednou rozhodnete, že chcete provádět operace na svém účtu pomocí jiného počítače, než do kterého jste si právě nainstalovali potřebný program a na základě něj uzavřeli s bankou smlouvu, budete muset celou proceduru provést i na tom dalším počítači.

Ani fakt, že nebudete platit vícenásobný poplatek za vedení služby nic nemění na tom, že se jedná spíše o homebanking. Přes to však může být „Internetbanking Volksbank CZ“ pro její klienty zajímavý.

Je alespoň levnější než konkurence? 

K tomu, abychom si co možná nejlépe představili, na kolik nás přijde Internetbanking Volksbank v porovnání s konkurencí, jsme pro vás připravili následující příklad, který vyplývá jednak z možností zmíněné služby a jednak z potřeb průměrně aktivního klienta.

Budeme proto uvažovat, že v jednom roce zaplatíme:

  • 12 x do roka za vedení běžného účtu
  • 12 x do roka za vedení internetového bankovnictví
  • 12 x za výpis zaslaný každý měsíc poštou
  • za 36 platebních příkazů v rámci banky (přes internet)
  • za 120 platebních příkazů do jiné banky (opět přes internet)

Následující tabulka vám nastíní cenové rozdíly mezi vybranými bankami. Určitě vám neunikne, že mohou být opravdu značné. Navíc, ani kdybychom do výčtu přidali další banky (do výpočtů jsme zahrnuli pouze vzorek bank, které internetbanking nabízí), Volksbank rozhodně nebude patřit mezi ty nejlevnější.

Roční náklady na účet

Volksbank

Živnostenská banka

Česká spořitelna

KB

Běžný účet

Běžný účet

Sporožirový účet

Ideal Konto

1 208,40 Kč

480 Kč

852 Kč

1 920 Kč

Zdroj: výpočty Fincentra

Pokud se chcete sami přesvědčit, kolik za co u jednotlivých bank zaplatíte, další tabulka vám otevře oči.

Poplatky spojené s internetovým bankovnictvím s vazbou na konkrétní typy účtů

Služba

Volksbank

Živnostenská banka

KB

Česká spořitelna

Běžný účet

Běžný účet

Ideal Konto

Sporožirový účet*

Vedení běž. účtu

16,70 Kč

0 Kč

15 Kč

0 Kč

Vedení int. bank.

30 Kč

0 Kč

49 Kč

15 Kč

Převod v rámci banky

3 Kč

0 Kč

1,90 Kč

2 Kč

Převod do jiné banky

3 Kč

3 Kč

3,90 Kč

4 Kč

Výpis měs. poštou

15 Kč

10 Kč

0 Kč

10 Kč

*k účtu vedena služba Servis24

Zdroj: banky

Podprůměrná služba

Co z toho plyne? Podle všeho to vypadá, že „Internetbanking Volksbank CZ“ rozhodně nepatří ke špičce ve svém oboru. Nejen, že nabízí minimum služeb a funkcí, ale navíc ani nepatří k nejlevnějším. Zásadní problém také vyplývá z nemožnosti volně obsluhovat účet z libovolného počítače, což konkurence běžně nabízí. Internetbanking nebo spíše homebanking Volksbank může prakticky nadchnout jedině věrné klienty této banky. 

Jak jste spokojeni s internetovým bankovnictvím vaší banky? Našli jste v něm nějaké vážné nedostatky? Těšíme se na vaše názory a postřehy.

 

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Sonda: proč vám bezkontaktní karta odmítne při placení poslušnost

Bezkontaktní karta odmítla třikrát poslušnost. Transakce proběhla až po vložení...

Bezkontaktní karty už prakticky převálcovaly ty klasické. Používá je v Česku přes 84 procent lidí. Placení je s nimi...

K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte...

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

Další nabídka

Kurzy.cz

Jiří Menzel je v kritickém stavu a uzdravení nebude jednoduché
Jiří Menzel je v kritickém stavu a uzdravení nebude jednoduché

Oskarový režisér Jiří Menzel (79) leží od úterka v kritickém stavu v nemocnici v pražských Střešovicích. Podle informac... celý článekNajdete na iDNES.cz