Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na podvodné inzeráty nabízející práci

aktualizováno 
Hledání práce na inzerát je běžné. Jen je třeba se mít na pozoru před podvodníky, kteří pod seriózní zástěrkou pouze sbírají osobní data. Přitom už při pročítání inzerátů můžete odhadnout, jaký bude váš příští zaměstnavatel.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - práce, inzerát, internet | foto: Profimedia.cz

Při hledání práce pročítejte nejen nabídky na velkých pracovních portálech, ale i v tisku. Jednou z výhod internetu je skutečnost, že máte na jednom místě až tisíce nabídek práce, které můžete protřídit podle požadavku vzdělání, oboru práce, místa pracoviště a podobně. Výhodou tištěného inzerátu zase je, že firma vybere do požadavků to nejdůležitější.

Pokud je inzerát v tisku velký a výrazný, můžete si být jisti, že firma patří k těm, které mají dobré finanční zázemí a že na zaměstnancích nejspíš nebude šetřit.

"Jejich cílem je, aby lidé už na první pohled poznali kvalitního zaměstnavatele. Firma se tak snaží na potenciální zaměstnance zapůsobit," vysvětluje manažer personální agentury Grafton Recruitment.

Co vám nabízí?

Někdy si však nemusíte být jisti, co vám firma nabízí. A to se týká i výše platu. "Pokud je uvedeno nadstandardní ohodnocení, můžete počítat s tím, že ve vašem oboru budete s platem spíše na vyšších příčkách," vysvětluje ředitelka Mercury Group Alice Hamidová.

Pokud jste například laborant, můžete mít plat 12 000 i 40 000 korun. V případě nadstandardního ohodnocení to tedy spíše bude částka blížící se 40 000.

Od příjemného pracovního prostředí můžete čekat, že budete pracovat v moderní nebo zmodernizované budově. Osobní růst podle Alice Hamidové znamená, že vám zaměstnavatel bude proplácet kurzy, které můžete navštěvovat částečně třeba i v pracovní době.

Ve slovech "zázemí stabilní společnosti" zase hledejte velkou firmu, která spíše odolá nepříznivým ekonomickým tlakům.

Pozor na podvodníky

Vždy pamatujte na to, že ne každý inzerát musí mít seriózního zadavatele. To platí zejména v případě malých, řádkových inzerátů, kde nejsou jasně uvedeny požadavky na zaměstnance.

Toto riziko bývá v případě tištěných inzerátů nižší než v případě internetu. Pokud tedy firma není známá, je lepší, když si její existenci ověříte na internetu. Může totiž jít o společnost, která sbírá osobní data.

Nikdy neodpovídejte na inzeráty firem, u nichž nemáte jistotu, zda skutečně existují. "Když už firma nemá své vlastní webové stránky, určitě o ní bude aspoň zmínka v rejstříku. Může jít o podvodnou organizaci, která obchoduje s osobními údaji," říká Iva Melagová, projektová manažerka www.jobdnes.cz. I když provozovatelé portálů nabídky prověřují, nemusí se jim vždy podařit podvodný inzerát zachytit.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz