Pozor na poplatky

Majitelé plných pokladniček mají radost - úroky na termínovaných vkladech v bankách mírně rostou. Zákonitě by se současně měly zvyšovat úroky z peněz, které si jiní klienti od bank půjčují. Kupodivu to tak zatím není.

Úroky na hypotékách, fixované na jeden rok, se v současné době  pohybují od 2,85 procenta u eBanky do 4,50 procenta u Wustenrotu. Kdo nechce, aby se mu v dalším roce splátka změnila, může si sazbu fixovat na delší dobu - tím však samozřejmě úroveň úroků o něco zvýší.

Poplatky jsou stejně důležité jako úrok

Celkovou cenu hypotéky významně ovlivňují poplatky. Banky jich účtují poměrně hodně a orientace v nich není pro laika jednoduchá. I pro finanční poradce je složité orientovat se ve všech nabídkách bank. Helena Matuszná z odboru firemní komunikace České spořitelny doporučuje klientům: „Navštivte hypoteční centra - informace tam získáte od odborníků, kteří se úvěry na bydlení zabývají denně. I to je pro bezproblémové zpracování důležité.“

ruka

200 tisíc na bydlení: řekněte si o ně!
Více ZDE.

První a jednorázově asi nejvyšší poplatek je ten za uzavření smlouvy. Pohybuje se od 0,45 procenta z požadovaného úvěru až do 0,90 procenta. Aby to nebylo moc jednoduché, je stanovena i spodní hranice, kterou klient musí zaplatit. A správně očekáváte, že tam, kde je nejmenší procentuální poplatek, tam není nejnižší úroveň minimální platby. GE Capital Bank nabízí své dva produkty Optimum a Premium bez poplatku.

Vedení úvěrového účtu stojí od nuly u Živnobanky do šesti set korun měsíčně u produktu Premium GE. Ale ani nula není zadarmo - patří k ní vedení „osobního menu“ - účtu, který klientovi banka zřídí a bude vést za 99 korun měsíčně. To, aby si klient zřídil běžný účet u hypoteční banky, však chtějí skoro všechny ústavy. Pro klienta, který nechce mít účty dva, se tak zdá jednodušší nejprve poptávat hypotéku u banky, kde mu už peníze spravují