Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pozor na smlouvy o úvěru. Přehlédnete-li jeden bod, máte zaděláno na velké problémy

Někteří poskytovatelé spotřebitelských půjček schovávají za relativně srozumitelnou smlouvu komplikované všeobecné obchodní podmínky. Ty často obsahují i rozhodčí doložku upravující spory mezi věřitelem a dlužníkem. Rozhodčí řízení je ovšem mnohem nevýhodnější než klasické soudní. Nenechte se zahnat do kouta.
Pozor na rozhodčí doložku, ve smlouvě obvykle nebývá.

Pozor na rozhodčí doložku, ve smlouvě obvykle nebývá.

Rozhodčí řízení je bezesporu v některých případech vhodná věc, avšak pouze pro stejně dobře připravené protistrany, což v případě spotřebitelských půjček nebývá. Spousta dlužníků ve spojení se spotřebitelskými úvěry podepisuje smlouvu a s ní souhlas k rozhodčímu řízení namísto soudního za situace, že pořádně nevědí, o co jde.

Můžete namítnout, že jen hodně málo inteligentní jedinec se podepisuje pod něco, čemu nerozumí, avšak odkaz na všeobecné obchodní podmínky v tuzemské praxi spotřebitelských úvěrů je přinejmenším hodně podivuhodný.

Všeobecné obchodní podmínky s lupou, někde je ani nedostanete
Odkaz na rozhodčí doložku by klidně mohl být přímo ve smlouvě o úvěru. Bohužel tomu tak nebývá a spíše ve smlouvě najdeme odkaz na všeobecné obchodní podmínky, které jsou součástí smlouvy. Zatímco smlouva o úvěru bývá vcelku srozumitelné čtení, tak související obchodní podmínky již nikoli. V první řadě jde o dokument většinou vyhotovený v tom nejmenším písmu, takže jen tato skutečnost zpravidla odradí klienta od jejich studování.

Další komplikující překážkou v jejich rozboru bývá délka. V případě zvětšení písmen na obvyklou velikost se již všeobecné obchodní podmínky rozrůstají do velkého množství stran a ani jejich pochopitelnost pro běžného občana není zrovna ideální. Je evidentní, že jejich rozbor si zaslouží několikahodinovou práci pro právníka a běžný člověk nad nimi nejspíše mávne rukou.

"Třešničkou na dortu“ bývají finanční společnosti, které na všeobecné obchodní podmínky odkážou v tom smyslu, že jsou součástí smlouvy a jsou zveřejněné pouze v provozovně podniku (například na nástěnce ve vestibulu). Klient je vůbec nedostane fyzicky do ruky se smlouvou. Je smutný fakt, že to není povinností daných firem. Obchodní podmínky musí pouze někde existovat (zmíněná nástěnka na pobočce, web firmy atp.)

Takové smlouvy nepodepisujte!
Nepodepisujte nabízené formulářové smlouvy přímo na pobočce, ale odneste si je domů k prostudování. I na poli poskytovatelů spotřebitelských půjček panuje ostrá konkurence a vyplatí se navštívit více společností. Není nejlepší si vybírat automaticky nejmenší úročení úvěru, ale požadovat po poskytovateli úpravu smlouvy ve váš prospěch (vypustit rozhodčí doložku apod.). Vždy se držte zásady, že něco, čemu nerozumím nebo je pro mě nevýhodné, nepodepisuji.
Věřím, že část populace se tímto pravidlem řídí, avšak drtivá většina lidí, kteří si berou půjčky, se klidně pod takto nevýhodnou smlouvu podepíše, aniž by znali důsledky svého pochybení nebo přemýšleli nějakým způsobem o budoucnosti.


Samozřejmě forma všeobecných obchodních podmínek (malá písmena nebo pouze odkaz na nějakou vývěsku ve společnosti) podněcuje myšlenku, že poskytovatelé úvěrů ani vlastně nemají zájem, aby se klienti kvalifikovaně seznámili s přesným obsahem svých závazků.

Hájit se v rozhodčím řízení je těžší než v  soudním, šanci máte minimální
Přestože se laik může domnívat, že rozhodčí řízení je nějaké mnohem příjemnější jednání než být u soudu z důvodu porušení svých smluvních povinností, tak v případě těchto úvěrových smluv bude mít celé řízení velmi rychlý proces.

Obvyklým podnětem k rozhodčímu řízení je nějaké provinění dlužníka. Nejčastěji jde o zpoždění s úhradou splátky na základě sjednaného splátkového kalendáře. Věřitel v takovém případě podá žalobu k rozhodci uvedenému ve všeobecných obchodních podmínkách a ten zahájí rozhodčí řízení.

Samotné rozhodčí řízení je na rozdíl od řízení soudního mnohem náročnější na právní znalosti spotřebitele (dlužníka) a zejména také na schopnost reagovat. Po žalobě ze strany věřitele následuje výzva rozhodce adresovaná dlužníkovi k vyjádření k žalobě. Dlužník dostává v této výzvě pouze několikatýdenní prostor k reakci, a pokud nereaguje, tak se předpokládá jeho souhlas k obsahu žaloby věřitele. Výsledkem je velice rychlý rozhodčí nález ve prospěch věřitele s velmi ostrými sankcemi.

Pozor!
Věřitel (například finanční společnost) si sám vybírá svého rozhodce (je uveden ve smlouvě) a ročně ho zásobí stovkami či tisíci podobných případů, což pro rozhodce znamená velice zajímavý byznys. Sami si tedy můžeme položit otázku, jak objektivně bude takový rozhodce posuzovat spory mezi věřitelem a dlužníkem.


Trest za chyby je správný, ale co přiměřenost

Je správné potrestat dlužníky, kteří neplní svoje závazky. Bohužel se z těchto rozhodčích doložek stal neadekvátní hon na dlužníky. Mám tím na mysli skutečné případy, kdy si lidé půjčili částku kolem třiceti tisíc korun a nespláceli ji. V současné době se ovšem jejich závazky (původně v řádu několika málo desítek tisíc) v některých případech (úroky, sankce, poplatky rozhodcům) vyšplhaly do řádů několika set tisíc korun a dále narůstají. Je to skutečně adekvátní potrestání dlužníků?

Nesouhlasím s názorem mnohých představitelů věřitelů, že jde o standardní a spravedlivý postup vůči dlužníkům. Jednak nemají zájem uzavírat smlouvy s vypuštěním rozhodčí doložky nahrazené možností běžného soudního řešení sporů a zároveň ani nemají zájem klienta seznámit se všemi důsledky, kterou taková doložka má (obchodní podmínky s nečitelným fontem písma).

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...