Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na ztrátu svěřených věcí zaměstnavatele. Odpovědnost je na vaší straně

aktualizováno 
Někdo vám odcizí mobil nebo přenosný počítač, který vám byl poskytnut zaměstnavatelem. Většinou se to řeší nějakou drobnější sankcí a více se o tom nemluví. V případě zhoršených vztahů nebo v období ekonomické krize se ovšem může jednat podle zákona. Za ztrátu svěřených věcí odpovídáte vy a může vás to vyjít až na desetitisíce.
Ztráta svěřené věci vám nejen ztíží práci, ale také za to zaplatíte.

Ztráta svěřené věci vám nejen ztíží práci, ale také za to zaplatíte. | foto: Profimedia.cz

Používání služebního mobilního telefonu nebo služebního notebooku už dávno přestalo být výlučně doménou obchodníků. Stále více pracovníků napříč různými profesemi dostává do užívání od zaměstnavatele některé cenné věci v hodnotě od stovek až po desetitisíce korun. Mezi méně časté ale ještě bezpochyby hodnotnější benefity patří automobily nebo například drahá projekční technika (videokamera, projektor atd.).

Sami si uvědomte, zda ztráta vznikla vaší nedbalostí nebo cizím zaviněním

Již po nástupu do zaměstnání si můžete zjistit, jak úzkostlivě dbá zaměstnavatel na ochranu služebních pomůcek. Jestliže vám svěří služební telefon bez podpisu písemného potvrzení, tak to poodhaluje dvě věci. Buď vám bezmezně věří a zřejmě vás považuje za firemní eso, anebo má se zpronevěrami podobného typu malé zkušenosti. Střední či větší firmy se již naučily si krýt záda a každou hodnotnější svěřovanou pracovní pomůcku si nechají zajistit písemným potvrzením. Pokud po vás jako po zaměstnanci nikdo toto potvrzení při předávání konkrétní věci nepožaduje, tak samozřejmě si o něj sami neříkejte. Proč?

Jestliže totiž dojde ke ztrátě takového předmětu, tak neleží nutně odpovědnost za ztrátu na vás. Pakliže ale zaměstnavatel má od vás podepsané potvrzení ohledně převzetí předmětu, tak vám nutně vzniká odpovědnost za jeho ztrátu. Možností jak přijít o notebook nebo mobilní telefon může být samozřejmě mnoho, avšak dokazování vaší neviny je nyní na vás.

Jestliže neprokážete, že se vám ztratil svěřený předmět s cizím zaviněním (krádež, dopravní nehoda apod.), tak odpovídáte za vzniklou škodu. Nejčastěji se to řeší tak, že zaměstnanec na svoje náklady pořídí předmět stejné užitné hodnoty apod. Váš postup záleží na okolnostech nešťastné události, avšak sami asi tušíte, jak ke ztrátě došlo. Pokud jste ztrátu zavinili vlastním přičiněním (například jste zapomněli notebook na střeše auta), tak asi nemá cenu dělat divadlo a nejlepší bude zaměstnavateli vzniklou škodu uhradit některým z výše uvedených způsobů.

Naopak v případě jasného cizího zavinění (někdo vám ukradl notebook ze zamčeného auta), tak máte šanci se odpovědnosti za ztrátu předmětů zbavit. Iniciativa by ovšem opět měla být na vaší straně a vy byste měli prokázat, že jste postupovali při ochraně svěřeného předmětu s maximální opatrností a pachatel ho odcizil při použití násilí. Nezřídka se toto odehrává za asistence policie. Jestliže skutečně prokážete cizí zavinění, tak se odpovědnosti za vzniklou škodu zbavíte.

Zaměstnanec má jednu možnost jak odstoupit od již jednou podepsané dohody o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů. Platí to pro případ, kdy mu zaměstnavatel nevytvoří podmínky k zajištění ochrany svěřených předmětů proti jejich ztrátě. Toto odstoupení musí být písemné a musí obsahovat odůvodnění (například, že nemá zamykatelnou skříňku pro notebook apod.).

Pozor na okolnosti vedoucí ke ztrátě svěřeného předmětu. Od toho se odvíjí výše náhrady škody

Jestliže k uvedené ztrátě skutečně dojde, tak zaměstnanec je povinen odčinit vzniklou škodu v původní stav (náhradou předmětu) anebo zaplatit zaměstnavateli vzniklou škodu v penězích. To ale nemusí být vše. Zákoník práce říká, že v případě škody způsobené z nedbalosti se může požadovat částka dosahující maximálně čtyřapůlnásobku průměrného měsíčního výdělku. Ale pozor. Toto omezení neplatí pro případ, kdy se prokáže škoda vzniklá úmyslně, v opilosti nebo pod vlivem návykových látek.

Maximální pozor by si měli dát především ti, kteří mají svěřené pracovní pomůcky obsahující nějaká citlivá podniková data. Představme si situaci, kdy dojde ke ztrátě notebooku obsahujícího nějaké firemní know-how a při šetření policie vyjde na povrch, že byl notebook odcizen v součinnosti se zaměstnancem (úmyslně). V takovém případě již žádný limit pro odpovědnost za náhradu škody neplatí. Navíc může zaměstnavatel i požadovat náhradu ušlého zisku. To už může být a většinou taky je pro peněženku zaměstnance fatální. Právě z toho důvodu by si měl zaměstnanec dvojnásob krýt záda a postupovat se svěřenými předměty velmi opatrně.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Co víte o GDPR? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

GDPR neboli Obecné nařízení o ochraně osobních údajů je v dnešních dnech velmi diskutované téma. Víte, co toto nařízení...

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Místo pobočky banka na kolečkách. Má německé řešení zelenou i u nás?

(Ilustrační snímek)

Pojízdná banka brázdí už tři roky německý venkov. Tamější spořitelna tak pečuje o zákazníky, často staré lidi, kteří...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz