Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na ztrátu svěřených věcí zaměstnavatele. Odpovědnost je na vaší straně

aktualizováno 
Někdo vám odcizí mobil nebo přenosný počítač, který vám byl poskytnut zaměstnavatelem. Většinou se to řeší nějakou drobnější sankcí a více se o tom nemluví. V případě zhoršených vztahů nebo v období ekonomické krize se ovšem může jednat podle zákona. Za ztrátu svěřených věcí odpovídáte vy a může vás to vyjít až na desetitisíce.
Ztráta svěřené věci vám nejen ztíží práci, ale také za to zaplatíte.

Ztráta svěřené věci vám nejen ztíží práci, ale také za to zaplatíte. | foto: Profimedia.cz

Používání služebního mobilního telefonu nebo služebního notebooku už dávno přestalo být výlučně doménou obchodníků. Stále více pracovníků napříč různými profesemi dostává do užívání od zaměstnavatele některé cenné věci v hodnotě od stovek až po desetitisíce korun. Mezi méně časté ale ještě bezpochyby hodnotnější benefity patří automobily nebo například drahá projekční technika (videokamera, projektor atd.).

Sami si uvědomte, zda ztráta vznikla vaší nedbalostí nebo cizím zaviněním

Již po nástupu do zaměstnání si můžete zjistit, jak úzkostlivě dbá zaměstnavatel na ochranu služebních pomůcek. Jestliže vám svěří služební telefon bez podpisu písemného potvrzení, tak to poodhaluje dvě věci. Buď vám bezmezně věří a zřejmě vás považuje za firemní eso, anebo má se zpronevěrami podobného typu malé zkušenosti. Střední či větší firmy se již naučily si krýt záda a každou hodnotnější svěřovanou pracovní pomůcku si nechají zajistit písemným potvrzením. Pokud po vás jako po zaměstnanci nikdo toto potvrzení při předávání konkrétní věci nepožaduje, tak samozřejmě si o něj sami neříkejte. Proč?

Jestliže totiž dojde ke ztrátě takového předmětu, tak neleží nutně odpovědnost za ztrátu na vás. Pakliže ale zaměstnavatel má od vás podepsané potvrzení ohledně převzetí předmětu, tak vám nutně vzniká odpovědnost za jeho ztrátu. Možností jak přijít o notebook nebo mobilní telefon může být samozřejmě mnoho, avšak dokazování vaší neviny je nyní na vás.

Jestliže neprokážete, že se vám ztratil svěřený předmět s cizím zaviněním (krádež, dopravní nehoda apod.), tak odpovídáte za vzniklou škodu. Nejčastěji se to řeší tak, že zaměstnanec na svoje náklady pořídí předmět stejné užitné hodnoty apod. Váš postup záleží na okolnostech nešťastné události, avšak sami asi tušíte, jak ke ztrátě došlo. Pokud jste ztrátu zavinili vlastním přičiněním (například jste zapomněli notebook na střeše auta), tak asi nemá cenu dělat divadlo a nejlepší bude zaměstnavateli vzniklou škodu uhradit některým z výše uvedených způsobů.

Naopak v případě jasného cizího zavinění (někdo vám ukradl notebook ze zamčeného auta), tak máte šanci se odpovědnosti za ztrátu předmětů zbavit. Iniciativa by ovšem opět měla být na vaší straně a vy byste měli prokázat, že jste postupovali při ochraně svěřeného předmětu s maximální opatrností a pachatel ho odcizil při použití násilí. Nezřídka se toto odehrává za asistence policie. Jestliže skutečně prokážete cizí zavinění, tak se odpovědnosti za vzniklou škodu zbavíte.

Zaměstnanec má jednu možnost jak odstoupit od již jednou podepsané dohody o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů. Platí to pro případ, kdy mu zaměstnavatel nevytvoří podmínky k zajištění ochrany svěřených předmětů proti jejich ztrátě. Toto odstoupení musí být písemné a musí obsahovat odůvodnění (například, že nemá zamykatelnou skříňku pro notebook apod.).

Pozor na okolnosti vedoucí ke ztrátě svěřeného předmětu. Od toho se odvíjí výše náhrady škody

Jestliže k uvedené ztrátě skutečně dojde, tak zaměstnanec je povinen odčinit vzniklou škodu v původní stav (náhradou předmětu) anebo zaplatit zaměstnavateli vzniklou škodu v penězích. To ale nemusí být vše. Zákoník práce říká, že v případě škody způsobené z nedbalosti se může požadovat částka dosahující maximálně čtyřapůlnásobku průměrného měsíčního výdělku. Ale pozor. Toto omezení neplatí pro případ, kdy se prokáže škoda vzniklá úmyslně, v opilosti nebo pod vlivem návykových látek.

Maximální pozor by si měli dát především ti, kteří mají svěřené pracovní pomůcky obsahující nějaká citlivá podniková data. Představme si situaci, kdy dojde ke ztrátě notebooku obsahujícího nějaké firemní know-how a při šetření policie vyjde na povrch, že byl notebook odcizen v součinnosti se zaměstnancem (úmyslně). V takovém případě již žádný limit pro odpovědnost za náhradu škody neplatí. Navíc může zaměstnavatel i požadovat náhradu ušlého zisku. To už může být a většinou taky je pro peněženku zaměstnance fatální. Právě z toho důvodu by si měl zaměstnanec dvojnásob krýt záda a postupovat se svěřenými předměty velmi opatrně.

Autor: pro iDNES.cz


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Kvíz: Víte, co je mikropůjčka a na co si dát pozor?

Říká se jim půjčky před výplatou a bere si je poměrně dost lidí. Řeší tím své aktuální finanční problémy, které chtějí mít z krku co nejdříve. Jenže přesně tak...  celý článek

Sazba daně z nabytí nemovitosti je 4 % a počítá se z kupní ceny či z výše...
Kvíz: Víte, co znamená odhad ceny nemovitosti?

Kupujete nebo prodáváte dům či byt? Pak jste možná v situaci, kdy sháníte odhad ceny nemovitosti. Víte, k čemu odhad potřebujete a kdo jej může zpracovat? A...  celý článek

Ilustrační snímek
Peníze od státu: na bydlení může rodina získat až 18 tisíc

Co dělat, když vám peníze nestačí na pokrytí nájmu? Nebo když si potřebujete vyřídit příspěvek na péči o osobu blízkou, která je odkázaná na vaši pomoc....  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Na důchod si v penzijních fondech spoří méně a méně lidí
Na důchod si v penzijních fondech spoří méně a méně lidí

Počet účastníků III. pilíře důchodového systému (účastnické i transformované fondy dohromady) trvale klesá. Od konce pr... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.