Pozor, pracoviště hlídá kamera

  10:00aktualizováno  10:00
Obvykle firmy dbají na to, aby se vědělo, že kamera slouží ke kontrole dodržování správného výrobního postupu či pravidel bezpečnosti práce. Přitom vidí i zaměstnance. A jemu takový dohled nemusí být příjemný.

Zvláštní zákon, který by monitorování práce zaměstnance upravoval, v Česku zatím neexistuje. V některých západoevropských zemích je využití kamery na pracovišti povoleno pouze se souhlasem zaměstnanců. Zaměstnavatel je přitom musí informovat o důvodech, proč mají být během práce sledováni. Dále má povinnost seznámit je se všemi hledisky, jež taková kontrola obnáší. Konkrétně je povoleno kameru použít ke sledování výrobního postupu, dodržování bezpečnostních pravidel při práci. Její instalace má sloužit i k prevenci ochrany majetku zaměstnavatele.

Kamery na českých pracovištích

Advokát specializující se na bezpečnost dat a ochranu informací Martin Maisner míní, že jedním z východisek při posuzování kamerového monitoringu je následující skutečnost: podle českého zákoníku práce má zaměstnavatel poněkud kuriózně nejen právo, ale dokonce povinnost rozdělovat a kontrolovat práci zaměstnanců. To proto, že zákon nečiní rozdíl mezi zaměstnavatelem soukromým a veřejnou správou. Monitorování zaměstnanců je tedy v určitém smyslu možno považovat za nástroj kontroly výkonu práce. Průmyslová kamera umístěná ve výrobní hale nebo píchačky na vrátnici jsou tradičními prostředky, které zaměstnavatel pro tento účel využívá. Podle právníka Libora Hůly, zabývajícího se pracovním právem, i přes absenci zvláštního zákona v Čechách však platí, že pokud zaměstnavatel chce sledovat pracovní činnost zaměstnance průmyslovou televizí, musí jej s tím

Soukromí a paragrafy

* Podle § 11 občanského zákoníku má fyzická osoba právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.

* Podle § 12 občanského zákoníku písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením (svolení není třeba, použijíli se písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky nebo obrazové a zvukové záznamy k účelům úředním na základě zákona).

seznámit. Jeli ve firmě či v podniku odborová organizace, je povinen s ní tento záměr projednat. "Podle generální klauzule osobnostních práv má každý člověk právo na ochranu podoby, života, zdraví a také důstojnosti," upozorňuje Martin Maisner. Celkově by zaměstnavatel měl i při oprávněné kontrole zaměstnanců dbát na to, aby šetřil jejich důstojnost a respektoval osobnost.

Pozor na zneužití kamery

"Zaměstnavatel nám nainstaloval kamery k pokladnám, aby prý zjistil, jak jednáme se zákazníkem a jak jsme rychlé. Řekl, že když zjistí nedostatky, zkrátí nám mzdu," říká pracovnice obchodu s potravinami v Praze, která z obav z postihu nechce být jmenována. Neví však, jestli zaměstnavatel může takto získané informace proti pracovníkům použít. K tomu právník Hůla poznamenává, že za případné nedostatky v činnosti zaměstnavatel nemůže krátit mzdu bez souhlasu pracovníka. Ovšem s výjimkou případů, kdy lze krátit nadtarifní složky mzdy na základě prémiového řádu, nebo písemně stanoveného předpisu o krácení nadtarifní složky mzdy, s nímž byli zaměstnanci předem seznámeni.

"Jiná situace by nastala, kdyby byl průmyslovou kamerou zachycen nesprávný výrobní postup nebo vynechání některých operací. Pak by ke krácení mzdy mohlo dojít. I takové opatření však musí být projednáno se zaměstnancem a ten by měl s provedeným krácením vyslovit souhlas," radí Libor Hůla. V případě, že by byl průmyslovou kamerou zachycen trestný čin nebo čin vedoucí k poškození zaměstnavatele, má právo domáhat se náhrady škody jednáním se zaměstnancem, nebo dát záležitost k prošetření soudu.

Sledování v Americe

Alena Kořínková, manažerka LMC, provozovatele internetových stránek jobs.cz, potvrzuje, že názor na sledování pracovníků kamerou není jednoznačný například ani v Americe. Tam jdou v monitoringu zaměstnanců, který podchytí i soukromé telefonáty, surfování po internetu a 

Pokud jste natáčeni na kameru a stresuje vás to, pojďme se podívat, jak se můžete na tomto pracovišti uvolnit.

vyřizování osobních e-mailů, dokonce ještě dál. "Podle nedávné zprávy v USA Today mají američtí zaměstnavatelé daleko větší fantazii a za svými zaměstnanci slídí opravdu kuriózním způsobem. Například jako vnitrofiremní špiony si najímají herce," říká Alena Kořínková. Kdo se těší, že potká na pracovišti Nicole Kidmanovou nebo Brada Pitta, má smůlu. Noví zaměstnanci musí působit hlavně nenápadně.

Jsou uvedeni do práce na fiktivní pracovní pozice a jejich pracovní povinností je pouze jedno: dívat se, co dělají v práci kolegové, a referovat o tom jejich nadřízeným. Podobné snahy firem mít zaměstnance takřka stále na očích samozřejmě vzbuzují otázku, zda se tím neporušuje některé z osobních práv monitorovaných pracovníků. Všechny tyto aktivity jsou totiž z hlediska práva na soukromí značně diskutabilní.

 

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Přehřátá ekonomika nastartuje v Česku krizi, varuje ekonom Pavel Ryba

Pavel Ryba, hlavní ekonom Golden Gate CZ

České ekonomice se daří. Podle hlavního ekonoma Golden Gate CZ Pavla Ryby je Česko na vrcholu ekonomického cyklu a...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

KOMENTÁŘ: Chybí nám finanční gramotnost. Přicházíme zbytečně o tisíce

Martin Mašát

Patříte k lidem, kteří si pravidelně dělají inventuru ve svých financích, abyste netratili? Pokud ano, jste spíše...

Česká koruna v pesimistickém stínu

Česká koruna v pesimistickém stínu

Kurzy.cz Česká národní banka věří, že za rok bude kurz koruny 24,40 EUR/CZK. Podle banky začne měna posilovat, protože globální ...

Najdete na iDNES.cz