Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor, zůstatek vašeho účtu někdy lže

aktualizováno 
Platíte často své nákupy kartou, vybíráte hotovost z bankomatu a máte na účtu nastaveno několik trvalých příkazů a inkas, pak možná budete mít problém říci, kolik přesně máte právě na účtu. Víte, kdy je opravdu zůstatek vašeho účtu aktuální?
Kalkulačka

Kalkulačka | foto: Profimedia.cz

Každá banka účtuje transakce probíhající na běžném účtu jinak, a to platí zejména pro platební příkazy, výběry hotovosti z bankomatu a platby kartou u obchodníka. Banky dokonce díky tomu, že při zaúčtování plateb může dojít k časové prodlevě (např. při platbě kartou má obchodník na zúčtování až 30 dní), používají dva zůstatky na účtu – aktuální (tzv. disponibilní) a účetní (dle skutečně stržených plateb). Jaký je mezi nimi rozdíl a kde je můžete zjistit?

Účetní zůstatek se oficiálně od banky dozvíte vždy, když je k účtu vystaven papírový výpis. Samozřejmě ho také zjistíte náhledem do některého z kanálů přímého bankovnictví. Tam zároveň najdete i zůstatek aktuální, který odráží přesný stav finančních prostředků, které máte na kontě, i když…..

Imprinter - zúčtování do 30 dní

Ne vždy a za všech podmínek lze přesně aktualizovat na účtu, kolik peněz jste již vyčerpali a kolik jich ještě máte k dispozici. Platí to zejména v případě, že jste použili k bezhotovostní platbě na tzv. imprinteru embosovanou platební kartu. Tento typ platby není prováděn v online režimu, banka proto příslušnou částku na účtu není schopna zablokovat a ponížit o ni finanční prostředky na účtu. Avšak příčinnou neaktuálních údajů na kontě nemusí být jen offline platba.

Blokace platby jen u některých bank

Někdy samy banky neregistrují všechny platby ihned po jejich provedení a neaktualizují v souladu s nimi zůstatek To platí zejména obecně pro platby u obchodníků. Některé banky sice online ověří, zda požadované finance na účtu máte, ale již je „nezablokují“ a vy tak s tisícovkou na účtu můžete nakoupit třeba třikrát během jednoho dne. Při vypořádání požadavků obchodníků se tak můžete dostat na účtu do tzv. nepovoleného debetu, který banky penalizují ne právě malými úroky (dosáhnout mohou až 30 % p.a.)

 

Banka Úroková sazba nepovoleného debetu (p.a.)
Česká spořitelna 25 %
ČSOB 30 %
eBanka 29 %
GE Money Bank 30 %
HVB Bank 17,50 %
Komerční banka 25 %
Poštovní spořitelna 30 %
Raiffeisenbank 26,10 %
Živnostenská banka 25 %

Zdroj: banky

dům a byt

Aktuální ceny bytů a nájemného v České republice. Více na CENYBYTU.IDNES.

Platby se zobrazují lépe

Při zadávání platebních příkazů, nebo inkas je možnost kontroly disponibilních prostředků na účtu daleko lepší. U většiny bank platí, že jakmile je příkaz zadán, během několika minut je zaúčtován a stav konta podle toho upraven (to platí v případě využití některého z kanálů přímého bankovnictví). V několika případech banky stav konta aktualizují průběžně v několika dávkách, což souvisí právě s dávkovým zpracováním a odesíláním dat. Platební příkazy zadané na přepážce nebo pomocí sběrného boxu se na stavu konta projeví nejpozději na konci dne nebo k datu, které bylo zadáno na příkazu.

S příchozími platbami je to obdobné. Banky je buď průběžně připisují na konta klientů, nebo je provádějí okamžitě, což je případ eBanky, nebo Živnostenské banky. Zřídkakdy se stane, že banka připisuje platby pouze jedenkrát denně.

Bankomaty a "orientační" zůstatek

Výběr hotovosti z bankomatu je také jednou z položek, která zasáhne do zůstatku na účtu. Naštěstí naprostá většina bank tyto výběry skoro okamžitě na stavu konta zohledňuje, pokud se jedná o výběr v ČR, což je rozdíl od platby kartou. Není proto nutné, abyste si výběry tak často hlídali, jako platby kartou, ale přehled byste o nich mít rozhodně měli.

Když už jsme u bankomatů – na nich lze krom výběru hotovosti a dalších funkcí zjistit i zůstatek účtu, vždy ale jen u dvojice  karta a ATM jedné banky. Počítat musíte s tím, že tento údaj se aktualizuje pouze jedenkrát denně. Takže, pokud jste za jeden den udělali několik operací na účtu, jedná se o velmi nepřesný údaj.

Jak se aktualizuje zůstatek na účtu? Více ZDE.

Jestliže tedy potřebujete znát svůj zůstatek, nejpřesnější údaj u většiny bank zjistíte pomocí některého z kanálů přímého bankovnictví. Méně přesný údaj vás čeká na bankomatech a pouze účetní stav konta zjistíte z papírového výpisu, který se vztahuje k určitému datu. Při častých platbách a výběrech hotovosti kartou byste pohyby na svém účtu ostatně měli kontrolovat poměrně často. Získáte totiž nejen přehled o tom, zda banka již všechny platby zaúčtovala, ale i to, zda nedošlo k nějaké chybné operaci (např. dvakrát zúčtovaná platba), kterou by bylo třeba u banky reklamovat.

Stalo se vám, že jste byli překvapeni zůstatkem účtu a následně jste zjisitili, že nebyl aktualizován? Dostali jste se někdy díky velkému množství plateb kartou do nepovoleného debetu? Napište nám své názory.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Milion uložený na rok: někde vydělá 396 korun, jinde až 9 386 korun

Mít peníze „nasyslené“ v bance není aktuálně žádné velké terno. Ale co třeba se 150 tisíci či s milionem, o kterých víte, že je budete za rok potřebovat?  celý článek

Ilustrační snímek
Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod kontrolou. Tedy pokud funguje internetové...  celý článek

Ilustrační snímek
Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým, nízkonákladovým bankám se podařilo získat...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.