Pozor, zůstatek vašeho účtu někdy lže

aktualizováno 
Platíte často své nákupy kartou, vybíráte hotovost z bankomatu a máte na účtu nastaveno několik trvalých příkazů a inkas, pak možná budete mít problém říci, kolik přesně máte právě na účtu. Víte, kdy je opravdu zůstatek vašeho účtu aktuální?
Kalkulačka

Kalkulačka | foto: Profimedia.cz

Každá banka účtuje transakce probíhající na běžném účtu jinak, a to platí zejména pro platební příkazy, výběry hotovosti z bankomatu a platby kartou u obchodníka. Banky dokonce díky tomu, že při zaúčtování plateb může dojít k časové prodlevě (např. při platbě kartou má obchodník na zúčtování až 30 dní), používají dva zůstatky na účtu – aktuální (tzv. disponibilní) a účetní (dle skutečně stržených plateb). Jaký je mezi nimi rozdíl a kde je můžete zjistit?

Účetní zůstatek se oficiálně od banky dozvíte vždy, když je k účtu vystaven papírový výpis. Samozřejmě ho také zjistíte náhledem do některého z kanálů přímého bankovnictví. Tam zároveň najdete i zůstatek aktuální, který odráží přesný stav finančních prostředků, které máte na kontě, i když…..

Imprinter - zúčtování do 30 dní

Ne vždy a za všech podmínek lze přesně aktualizovat na účtu, kolik peněz jste již vyčerpali a kolik jich ještě máte k dispozici. Platí to zejména v případě, že jste použili k bezhotovostní platbě na tzv. imprinteru embosovanou platební kartu. Tento typ platby není prováděn v online režimu, banka proto příslušnou částku na účtu není schopna zablokovat a ponížit o ni finanční prostředky na účtu. Avšak příčinnou neaktuálních údajů na kontě nemusí být jen offline platba.

Blokace platby jen u některých bank

Někdy samy banky neregistrují všechny platby ihned po jejich provedení a neaktualizují v souladu s nimi zůstatek To platí zejména obecně pro platby u obchodníků. Některé banky sice online ověří, zda požadované finance na účtu máte, ale již je „nezablokují“ a vy tak s tisícovkou na účtu můžete nakoupit třeba třikrát během jednoho dne. Při vypořádání požadavků obchodníků se tak můžete dostat na účtu do tzv. nepovoleného debetu, který banky penalizují ne právě malými úroky (dosáhnout mohou až 30 % p.a.)

 

Banka Úroková sazba nepovoleného debetu (p.a.)
Česká spořitelna 25 %
ČSOB 30 %
eBanka 29 %
GE Money Bank 30 %
HVB Bank 17,50 %
Komerční banka 25 %
Poštovní spořitelna 30 %
Raiffeisenbank 26,10 %
Živnostenská banka 25 %

Zdroj: banky

dům a byt

Aktuální ceny bytů a nájemného v České republice. Více na CENYBYTU.IDNES.

Platby se zobrazují lépe

Při zadávání platebních příkazů, nebo inkas je možnost kontroly disponibilních prostředků na účtu daleko lepší. U většiny bank platí, že jakmile je příkaz zadán, během několika minut je zaúčtován a stav konta podle toho upraven (to platí v případě využití některého z kanálů přímého bankovnictví). V několika případech banky stav konta aktualizují průběžně v několika dávkách, což souvisí právě s dávkovým zpracováním a odesíláním dat. Platební příkazy zadané na přepážce nebo pomocí sběrného boxu se na stavu konta projeví nejpozději na konci dne nebo k datu, které bylo zadáno na příkazu.

S příchozími platbami je to obdobné. Banky je buď průběžně připisují na konta klientů, nebo je provádějí okamžitě, což je případ eBanky, nebo Živnostenské banky. Zřídkakdy se stane, že banka připisuje platby pouze jedenkrát denně.

Bankomaty a "orientační" zůstatek

Výběr hotovosti z bankomatu je také jednou z položek, která zasáhne do zůstatku na účtu. Naštěstí naprostá většina bank tyto výběry skoro okamžitě na stavu konta zohledňuje, pokud se jedná o výběr v ČR, což je rozdíl od platby kartou. Není proto nutné, abyste si výběry tak často hlídali, jako platby kartou, ale přehled byste o nich mít rozhodně měli.

Když už jsme u bankomatů – na nich lze krom výběru hotovosti a dalších funkcí zjistit i zůstatek účtu, vždy ale jen u dvojice  karta a ATM jedné banky. Počítat musíte s tím, že tento údaj se aktualizuje pouze jedenkrát denně. Takže, pokud jste za jeden den udělali několik operací na účtu, jedná se o velmi nepřesný údaj.

Jak se aktualizuje zůstatek na účtu? Více ZDE.

Jestliže tedy potřebujete znát svůj zůstatek, nejpřesnější údaj u většiny bank zjistíte pomocí některého z kanálů přímého bankovnictví. Méně přesný údaj vás čeká na bankomatech a pouze účetní stav konta zjistíte z papírového výpisu, který se vztahuje k určitému datu. Při častých platbách a výběrech hotovosti kartou byste pohyby na svém účtu ostatně měli kontrolovat poměrně často. Získáte totiž nejen přehled o tom, zda banka již všechny platby zaúčtovala, ale i to, zda nedošlo k nějaké chybné operaci (např. dvakrát zúčtovaná platba), kterou by bylo třeba u banky reklamovat.

Stalo se vám, že jste byli překvapeni zůstatkem účtu a následně jste zjisitili, že nebyl aktualizován? Dostali jste se někdy díky velkému množství plateb kartou do nepovoleného debetu? Napište nám své názory.

Autor:

Nejčtenější

Rodiny přicházejí zhruba o 80 tisíc ročně. Kdo za to může? Ženy přece

Ženy v Česku mají zhruba o 22 procent nižší platy než muži.

Ženy dostávají za svou práci až o sedm tisíc měsíčně méně než muži. Lépe jsou na tom jen státní zaměstnankyně a...

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Příjmy z pronájmu: jak na daně a pro koho je takový výdělek ideální

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení je pro řadu lidí nad jejich finanční možnosti. Řešením může být pronájem. Ti, kdo mohou byt...

Další z rubriky

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Cena ropy kolabuje, cena plynu letí vzhůru

Cena ropy kolabuje, cena plynu letí vzhůru

Kurzy.cz Cena ropy v posledních týdnech kolabovala. Za pouhých 6 týdnů se ropa Brent propadla zhruba o čtvrtinu z hladiny kolem ...

Future recruitment, s.r.o.
Účetní jr.

Future recruitment, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz