Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor, zůstatek vašeho účtu někdy lže

aktualizováno 
Platíte často své nákupy kartou, vybíráte hotovost z bankomatu a máte na účtu nastaveno několik trvalých příkazů a inkas, pak možná budete mít problém říci, kolik přesně máte právě na účtu. Víte, kdy je opravdu zůstatek vašeho účtu aktuální?
Kalkulačka

Kalkulačka | foto: Profimedia.cz

Každá banka účtuje transakce probíhající na běžném účtu jinak, a to platí zejména pro platební příkazy, výběry hotovosti z bankomatu a platby kartou u obchodníka. Banky dokonce díky tomu, že při zaúčtování plateb může dojít k časové prodlevě (např. při platbě kartou má obchodník na zúčtování až 30 dní), používají dva zůstatky na účtu – aktuální (tzv. disponibilní) a účetní (dle skutečně stržených plateb). Jaký je mezi nimi rozdíl a kde je můžete zjistit?

Účetní zůstatek se oficiálně od banky dozvíte vždy, když je k účtu vystaven papírový výpis. Samozřejmě ho také zjistíte náhledem do některého z kanálů přímého bankovnictví. Tam zároveň najdete i zůstatek aktuální, který odráží přesný stav finančních prostředků, které máte na kontě, i když…..

Imprinter - zúčtování do 30 dní

Ne vždy a za všech podmínek lze přesně aktualizovat na účtu, kolik peněz jste již vyčerpali a kolik jich ještě máte k dispozici. Platí to zejména v případě, že jste použili k bezhotovostní platbě na tzv. imprinteru embosovanou platební kartu. Tento typ platby není prováděn v online režimu, banka proto příslušnou částku na účtu není schopna zablokovat a ponížit o ni finanční prostředky na účtu. Avšak příčinnou neaktuálních údajů na kontě nemusí být jen offline platba.

Blokace platby jen u některých bank

Někdy samy banky neregistrují všechny platby ihned po jejich provedení a neaktualizují v souladu s nimi zůstatek To platí zejména obecně pro platby u obchodníků. Některé banky sice online ověří, zda požadované finance na účtu máte, ale již je „nezablokují“ a vy tak s tisícovkou na účtu můžete nakoupit třeba třikrát během jednoho dne. Při vypořádání požadavků obchodníků se tak můžete dostat na účtu do tzv. nepovoleného debetu, který banky penalizují ne právě malými úroky (dosáhnout mohou až 30 % p.a.)

 

Banka Úroková sazba nepovoleného debetu (p.a.)
Česká spořitelna 25 %
ČSOB 30 %
eBanka 29 %
GE Money Bank 30 %
HVB Bank 17,50 %
Komerční banka 25 %
Poštovní spořitelna 30 %
Raiffeisenbank 26,10 %
Živnostenská banka 25 %

Zdroj: banky

dům a byt

Aktuální ceny bytů a nájemného v České republice. Více na CENYBYTU.IDNES.

Platby se zobrazují lépe

Při zadávání platebních příkazů, nebo inkas je možnost kontroly disponibilních prostředků na účtu daleko lepší. U většiny bank platí, že jakmile je příkaz zadán, během několika minut je zaúčtován a stav konta podle toho upraven (to platí v případě využití některého z kanálů přímého bankovnictví). V několika případech banky stav konta aktualizují průběžně v několika dávkách, což souvisí právě s dávkovým zpracováním a odesíláním dat. Platební příkazy zadané na přepážce nebo pomocí sběrného boxu se na stavu konta projeví nejpozději na konci dne nebo k datu, které bylo zadáno na příkazu.

S příchozími platbami je to obdobné. Banky je buď průběžně připisují na konta klientů, nebo je provádějí okamžitě, což je případ eBanky, nebo Živnostenské banky. Zřídkakdy se stane, že banka připisuje platby pouze jedenkrát denně.

Bankomaty a "orientační" zůstatek

Výběr hotovosti z bankomatu je také jednou z položek, která zasáhne do zůstatku na účtu. Naštěstí naprostá většina bank tyto výběry skoro okamžitě na stavu konta zohledňuje, pokud se jedná o výběr v ČR, což je rozdíl od platby kartou. Není proto nutné, abyste si výběry tak často hlídali, jako platby kartou, ale přehled byste o nich mít rozhodně měli.

Když už jsme u bankomatů – na nich lze krom výběru hotovosti a dalších funkcí zjistit i zůstatek účtu, vždy ale jen u dvojice  karta a ATM jedné banky. Počítat musíte s tím, že tento údaj se aktualizuje pouze jedenkrát denně. Takže, pokud jste za jeden den udělali několik operací na účtu, jedná se o velmi nepřesný údaj.

Jak se aktualizuje zůstatek na účtu? Více ZDE.

Jestliže tedy potřebujete znát svůj zůstatek, nejpřesnější údaj u většiny bank zjistíte pomocí některého z kanálů přímého bankovnictví. Méně přesný údaj vás čeká na bankomatech a pouze účetní stav konta zjistíte z papírového výpisu, který se vztahuje k určitému datu. Při častých platbách a výběrech hotovosti kartou byste pohyby na svém účtu ostatně měli kontrolovat poměrně často. Získáte totiž nejen přehled o tom, zda banka již všechny platby zaúčtovala, ale i to, zda nedošlo k nějaké chybné operaci (např. dvakrát zúčtovaná platba), kterou by bylo třeba u banky reklamovat.

Stalo se vám, že jste byli překvapeni zůstatkem účtu a následně jste zjisitili, že nebyl aktualizován? Dostali jste se někdy díky velkému množství plateb kartou do nepovoleného debetu? Napište nám své názory.

Autor:


Nejčtenější

Když postavila dílnu, nechtěl tam ani pes. Dnes má tisíce zákazníků

„Venkovský styl je vlastně takové moje vidění světa. Žiji tak, proto to ze mě...

Vyučila se pánskou krejčovou a vydělávala si tím, že šila trička z kvalitního českého materiálu. Pak začalo v Česku...

Z malé dílny vybudoval obuvnické impérium. Pak nastaly spory o majetek

Zakladatelem zlínské továrny byl Tomáš Baťa (vpravo), který na trh prorazil s...

Nastoupíte do unikátní pracovny, která funguje jako výtah, a za okamžik se ocitnete na vyhlídkové terase...KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Jaké odškodnění žádat, když po příletu nedorazí kufr, nebo je na odpis

Ilustrační snímek

Letět na dovolenou či služební cestu letadlem je rychlé a pohodlné. Můžete mít však smůlu a vaše zavazadla, která jste...

PŘEHLEDNĚ: Kdy zaměstnavatel musí uznat a odškodnit úraz jako pracovní

Ilustrační snímek

Aby mohl být úraz zaměstnance považován za pracovní, musí být splněno několik podmínek. Především se úraz musí stát při...

Další z rubriky

Bankéř České spořitelny: George letos čeká na milion klientů, Servis24 končí

"Pro běžné klienty a drobné živnostníky chceme Servis24 vypnout do konce tohoto...

Česká spořitelna letos spustila nové internetové bankovnictví nazvané George. Novinku již aktivně využívá přes 400...

Stavební spoření se vylepšuje, začíná se zvedat i zhodnocení úspor

Ilustrační snímek

Stavební spoření je opět v kurzu, od počátku roku se o něj zvedá zájem. Roste i aktivita stavebních spořitelen, které...

Zmapováno: Které banky si účtují za výběr z bankomatu v cizině nejméně

Ilustrační snímek

Vyjet do ciziny na dovolenou s peněženkou naditou bankovkami se už nenosí. Stále více Čechů spoléhá na platební kartu a...

Víkendář: Obama to nakonec nevydržel a promluvil

Víkendář: Obama to nakonec nevydržel a promluvil

Kurzy.cz „Méně než 24 hodin po neuvěřitelné tiskové konferenci amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimi...

Najdete na iDNES.cz