Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pracovní svět se mění. Pracujete i ve volnu, nebo jen v pracovní době?

aktualizováno 
Je sobota večer a pracovní mobil nedá pokoj. Vzít ho, nebo ne? V člověku se pere zvědavost s touhou mít volno. Co když se děje něco vážného? Ale teď se přece nepracuje! Odborníci radí nastavit si pravidla pro práci a odpočinek.

Jedním z rizik volnějšího pojetí pracovní doby je workoholismus. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mohou za to chytré telefony, tablety, notebooky a všudypřítomný internet. Díky nim je dnes většina lidí téměř neustále on-line. A čím dál více se stírá hranice mezi prací a soukromým životem. Snaze o nalezení ideální rovnováhy mezi těmito dvěma světy se anglicky říká work-life balance.

Může se hodit

Najděte si práci, která Vás bude bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potenciálního zaměstnavatele. Vygenerujte si zdarma životopis na jobDNES.cz

Podle Václava Kadeřábka z konzultantské společnosti Drill B. S. dokonce vznikl nový životní styl, který přijali za svůj hlavně lidé vydělávající si takzvaně hlavou. "Pracují, když mají chuť či inspiraci, když je potřeba. Své soukromé záležitosti pak řeší obdobně, mohou si dopoledne klidně zajít do banky či na úřad a pracovní agendu vyřizují večer. Nebo odjedou v pátek s rodinou na prodloužený víkend a práci, kterou je potřeba dodělat, vykonají v sobotu večer po uložení dětí do postele."

Na druhou stranu však Václav Kadeřábek připouští, že někteří zaměstnanci prostě potřebují určitý řád či přítomnost nadřízeného ve vedlejší kanceláři, aby mohli pracovat. Volnost v rozvržení práce s sebou také nese větší nároky na kontrolu výsledků, jelikož nadřízený zpravidla nemůže zasahovat do průběhu plnění úkolu.

Svobodu dávají spíše menší firmy

Podobný přístup k práci je poměrně populární například ve Spojených státech, většinou ho však zaměstnancům dovolují spíše menší firmy.

Naopak ty velké, často nadnárodní společnosti, dbají na určitou pracovní kulturu a pevně stanovené hranice. Na druhou stranu ovšem neočekávají, že pracovník bude na e-mailu i po skončení pracovní doby.

Potřeba být stále v obraze

K prolínání pracovního a osobního života velmi často dochází na vedoucích pozicích. Šéfové se zkrátka snaží být neustále v obraze. "Cítím potřebu vědět o každém e-mailu a na většinu z nich okamžitě reaguji. Je to možná chorobná představa, že pokud nebudu o všem včas informován, bude to mít fatální následky pro výsledek chystaného projektu. Nevnímám to ovšem jako oběť, nýbrž jako výhodu současných technologií. Neobtěžuje mě to. Na druhé straně dokážu relaxovat a alespoň dočasně se odpojit od všech sítí," říká Zdeněk Novák, marketingový ředitel Euromedia Group.

Nezřídka se stává, že když tento styl práce vyhovuje šéfovi, nutí k němu i své podřízené, ačkoli oni by chtěli zaměstnání a osobní život striktně oddělovat a večer se věnovat rodině a ne vyřizovat pracovní korespondenci.

Přes den havaj, v noci galeje

Psycholog Dalibor Špok potvrzuje, že hranice mezi prací a soukromím jsou dnes o poznání volnější. Zároveň upozorňuje, že s tím musí růst sebemotivace a sebekontrola každého, kdo se pro tento styl rozhodne.

Rizika prolínání práce a soukromí

  • Vznik workoholismu
  • Práce na poslední chvíli
  • Partnerské neshody při častém nošení práce domů
  • Komplikovanější hodnocení pracovního výkonu
  • Neshody v pracovním týmu

"Musíte vědět, jak se do práce přinutit, když vedle sebe nemáte šéfa, ale třeba pohodlný gauč a televizi. Rovněž musíte vědět, jak a kdy s ní přestat. A to je mnohem obtížnější, než se z bezpečí kanceláře zdá," vysvětluje psycholog.

Je nutné naučit se zacházet s pracovní svobodou, aby vše neskončilo v podstatě nicneděláním přes den a překotným vyřizováním toho, co nejvíce hoří, večer a v noci.

Hranice je vhodné vytyčit také ve svém pracovním okolí. Spolupracovníci si totiž rychle zvyknou na to, že jejich kolega pracovně funguje i o víkendu, a nebudou brát vážně jeho snahu o úplné odstřižení od povinností například o dovolené.

Dalším z rizik volnějšího pojetí pracovní doby je workoholismus. Zaměstnanec může mít pocit, že musí svým šéfům a kolegům ukázat, že se nefláká. Neustále tedy pracuje, protože nic nemůže odložit na další den, a je ve stresu. Produktivita práce tak může naopak klesat. "Podle statistik Češi tráví prací skoro nejvíce času z celé Evropské unie, ovšem hodinová produktivita přitom na špici není," doplňuje Dalibor Špok.

Pracujete i ve svém volnu, nebo jen "od-do"? Umíte sladit práci a soukromý život, nebo žijete neustále ve stresu, že nic nestíháte? Podělte se v diskusi o názory, jak si nastavit pravidla pro práci a odpočinek.

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz