Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Práce na dálku se stále více zamlouvá zaměstnancům i firmám

aktualizováno 
Práce z domova je stále oblíbenější. Firmy šetří náklady a zaměstnanci lépe propojí rodinný život s kariérou. Není ale vhodná pro každého, vyžaduje vůli a tvrdou disciplinu.
Pro 18 procent uchazečů o zaměstnání je práce na dálku a další flexibilní formy práce hlavním kritériem při volbě práce. Ilustrační snímek

Pro 18 procent uchazečů o zaměstnání je práce na dálku a další flexibilní formy práce hlavním kritériem při volbě práce. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úplnou práci z domova umožňuje zatím jen pár procent firem. Výrazně vyšší je ale podíl kombinované formy, kdy zaměstnanec pracuje z domova jen jeden dva dny v týdnu, ukázal průzkum společnosti LMC.

Hledáte práci?

Přes 12 000 nabídek najdete na jobdnes.cz

"Zavedení práce na dálku se nehodí pro všechny firmy. Nelze stát na dálku například u pásu, stavět dům nebo obsluhovat zákazníky v supermarketu. Ovšem pro většinu nemanuálních činností lze nástroje pro práci na dálku s úspěchem využít. Kromě klasické komunikace pomocí telefonu, e-mailu, chatu nebo videokonference patří mezi hlavní podpůrné nástroje tak zvaná on-line kancelář. Zjednodušeně řečeno jde o komplexní balík programů umožňujících přístup k firemním datům kdykoliv a odkudkoliv s možností jejich snadné úpravy," přibližuje Michal Martoch z Workline.cz, specialista na práci na dálku.

Jak dodává, práce mimo kanceláře funguje dobře u profesí jako webový vývojář, telefonní operátor, novinář, pracovník v oblasti marketingu nebo služeb a dalších oborech, které nevyžadují osobní přítomnost.

Lze pracovat i z postele, záleží na výsledku

Jednou z firem, která nabízí svým zaměstnancům teleworking (práce na dálku), je nakladatelství Jan Melvil Publishing. "Máme desítky externích spolupracovníků a je nám naprosto jedno, odkud pracují, jestli z domova, z kavárny, či z postele. K řízení a koordinaci práce používáme interní systém, který funguje jako jakýsi Facebook pro uzavřenou skupinu lidí. Sdílejí se přes něj soubory a má také jednoduchý způsob zadávání a evidence úkolů," vysvětluje ředitel nakladatelství Tomáš Baránek. Doplňuje, že takto mohou manažeři sledovat dění zdálky, aniž by museli do projektů detailně zasahovat – pokud tedy nejsou vyloženě požádáni o nějaký vstup či názor.

Práci na dálku podle Baránka pracovníci nezneužívají. "Všichni jsou rádi, že takto pracují, a my jsme rádi, že pracují zrovna pro nás. Jsme firma orientovaná projektově, a tedy výsledkově. Produkci knihy nejde nijak ošidit."

Také u firmy Atlas Copco, která dodává technologie do stavebnictví, zaměstnanci teleworking běžně využívají. "Zvláště lidi z administrativy, z IT, z personálního oddělení a z komunikace. Stoprocentní práci z domova pak mají dvě účetní, o které jsme nechtěli přijít a které se odstěhovaly mimo Prahu, a pak jedna manažerka, která má malé dítě," říká Hana Štefanová z Atlas Copco, podle níž jsou flexibilní úvazky součástí firemní kultury.

A zkušenosti s nimi jsou vesměs pozitivní. "Na začátku jsme museli investovat do systému, který propojil zaměstnance s kanceláří. Můžeme přes něj zjistit, co kdo přesně dělá. Máme tak své lidi pod kontrolou. Za tento benefit získala firma vyšší pracovní výkon lidí a jejich loajalitu," říká Hana Štefanová.

Než nabídnete práci na dálku

  • Pořiďte notebooky, tablety nebo chytré telefony.
  • Zajistěte vysokorychlostní internet.
  • Zabezpečte si svá zařízení proti neoprávněnému přístupu.
  • Zpřístupněte firemní data na dálku zavedením on-line kanceláře.
  • Využívejte telekonference, videokonference a chat. I na dálku lze vyřešit vše. Navíc ušetříte tisíce.
  • Zaveďte pro školení na dálku e-learning nebo webináře.
  • Důvěřujte pracovníkům a zároveň je prověřujte. Zavedením vhodného softwaru můžete mít všechny pod kontrolou, i když jsou doma.

Při práci se stará o dítě

Z dalšího průzkumu LMC vyplynulo, že pro 18 procent uchazečů je práce na dálku a další flexibilní formy práce hlavním kritériem při volbě práce. U 46 procent lidí pak zvyšuje zájem o danou pozici.

"Od začátku března pracuji v marketingu jedné společnosti, a to částečně i z domova. Jsem schopna takto na dálku vyřídit většinu pracovních úkolů. Do kanceláře jezdím na jednaní, která jsou předem naplánovaná, a potom flexibilně, jak se potřebuji potkávat s kolegy. Jako obrovský benefit vidím to, že se můžu starat o svého pětiměsíčního syna a současně dělat práci, která mě baví a v níž se realizuji," říká Jana Vyhlídalová, která je navíc ředitelkou projektu plenkyvpraci. cz, který se snaží mimo jiné flexibilní formy práce prosazovat.

Vyžaduje to dávku vůle

Práce na dálku ale není vhodná pro každého. Vyžaduje velkou dávku vůle a ochotu dodržovat pracovní režim i v domácím prostředí. Určitá nevýhoda je i izolovanost od kolektivu. Pro zaměstnavatele pak představuje riziko zákoník práce, kdy například úraz v době výkonu práce doma je hodnocen jako pracovní úraz a odpovědnost tak leží na zaměstnavateli.

Autoři: ,Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Medvědí trh ukazuje drápy

Medvědí trh ukazuje drápy

Kurzy.cz Vývoj akciových indexů dnes připomínal vysokohorskou cyklistiku. Hlavní americký index Dow Jones Industrial Average pr...

Najdete na iDNES.cz