Práce na zkrácený úvazek

  • 17
Skoro každý z nás se občas zasní - kdyby tak víkend měl tři dny, kdybych do práce chodil jen na pět hodin denně... Pro některé z nás se sny stanou skutečností. Nemusí nutně být na volné noze, aby mohli pracovat kratší dobu než oněch obvyklých 40 hodin týdně.

Zákoník práce totiž umožňuje, aby zaměstnanci po předchozí dohodě se zaměstnavatelem pracovali i kratší dobu. Umožňuje tedy práci na takzvaný zkrácený úvazek. Zákon v podstatě rozlišuje dva okruhy důvodů, proč zaměstnanec pracuje na kratší pracovní dobu.

První okruh spočívá v provozních důvodech na straně zaměstnavatele - je dost obvyklé, že firmy zaměstnávají na kratší pracovní dobu uklízečky, vrátné, ale leckdy i účetní nebo recepční. Na plný pracovní úvazek, tedy na 40 hodin, totiž pro takového zaměstnance nemají pracovní využití. Kratší pracovní doba by v takovém případě měla být dohodnuta v pracovní smlouvě, neboť tato úprava zpravidla platí již při vzniku pracovního poměru.

Druhým okruhem důvodů je situace zaměstnance. K tomu, aby požádal zaměstnavatele o kratší pracovní dobu, ho mohou vést rozličné důvody: od zdravotních přes rodinné, až po ty nejlákavější - oddychnout si a mít více času. Firma takové žádosti zaměstnance vyhovět může, ale nemusí. Zaměstnavatel by se měl snažit zaměstnanci vyhovět v případě, že k tomu má pracovník vážné důvody. V první řadě by se tedy měl snažit vyhovět těm, kteří o zkrácení pracovní doby požádají v souvislosti se svým zdravotním stavem. Dále pak zaměstnancům, kteří o to žádají v souvislosti s péčí o nezletilé dítě (nebo i zletilou osobu, například rodiče, pokud vyžadují intenzivní péči). V případě, že o úpravu pracovní doby požádá těhotná žena nebo žena pečující o dítě mladší patnácti let, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět s výjimkou, že by mu v tom bránily vážné provozní důvody.

Zdůrazňuji, že kratší pracovní doba pro zaměstnance znamená i nižší odměnu za jeho práci.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

,