Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Práce, nebo rodina? Jde obojí

  10:00aktualizováno  10:00
I když jde především o ženské téma, měli by se jím zabývat i muži. A to převážně ti na vedoucích pozicích. Většina zaměstnaných žen má totiž ještě jednu práci doma. Starost o chod a organizaci celé domácnosti. Ne nadarmo srovnávají personalisté zaměstnanou matku s dětmi s vrcholovým manažerem.

Jsem stále v jednom kole, nemám vůbec čas na sebe, děti vidím jenom večer a o víkendu doháním domácí práce za celý týden - to jsou stesky mnoha zaměstnaných Češek. Podle posledních průzkumů se situace ve srovnání s předchozími lety trochu zlepšuje a české ženy se častěji dočkají pomoci od svých manželů či partnerů.

Přesto převážná většina starostí o děti, jejich učení a koníčky, o praní, úklid a vaření stále leží na nich. Domácím pracím věnují třikrát více času než jejich mužské protějšky.

Jak to všechno stihnout?

NENECHTE SI UJÍT
pěst, boj - (c) profimedia.cz/corbis
Odmítnutí: výzva k další akci!
Víte, že skutečnost, že nejste pojištěni, je vážným problémem ve vašem životě? Jakým způsobem vás agent tlačí do kouta, aniž byste to na první pohled rozpoznal?

Rodina
Práce, nebo rodina? Jde obojí
I když jde především o ženské téma, měli by se jím zabývat i muži. A to převážně ti na vedoucích pozicích. Kdo si může dovolit pomocnici v domácnosti?

Čokoláda
Která z nich je pravá?
Obchody jsou už plné kalendářů, vánočních kolekcí a figurek. Jsou všechny skutečně z čokolády?

Většina matek se shoduje v tom, že při dobré organizaci, pomoci od příbuzných, slečny na hlídání a díky benevolenci zaměstnavatele to jde, ale podobné ideální podmínky má málokdo. Práce na půl úvazku je pro matky i zaměstnavatele nevýhodná, hlídání dětí zajištěné agenturou stojí okolo stovky na hodinu a osvícené firmy umožňující pohyblivou pracovní dobu se dají spočítat na prstech jedné ruky. "Je třeba vytvářet stejné podmínky pro ženy i muže, pomáhat ženám, aby se mohly věnovat své profesi.

Jsou ženy, které preferují rodinu, jiné naopak preferují práci a třetí skupina se snaží skloubit obojí dohromady," říká Václav Harant, generální ředitel firmy Air Products pro Českou a Slovenskou republiku. Tato firma byla před týdnem odměněna speciální cenou v nultém ročníku soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi v České republice. "My se snažíme umožnit realizaci všem. To například znamená, že matkám s dětmi nabízíme pružnou pracovní dobu a práci z domova, o jejich problémech s nimi hovoříme a snažíme se je řešit."

Při pořádání soutěže o nejlepšího zaměstnavatele s rovnými příležitostmi (vítězem se stala firma IBM) se vyhlašovatel, společnost Gender Studies, inspiroval také poznatky amerického časopisu Working Mother (Pracující matka) z podobného projektu. "Zkušenosti časopisu ukazují, že od prvního vyhlášení soutěže v USA před devatenácti lety se podmínky pro pracující matky významně zlepšily," vysvětluje Linda Sokačová z Gender Studies.

Bez pomoci to nejde

"Protože samostatně podnikám, můžu si čas uzpůsobit podle svých potřeb a není problém odvézt dceru na kroužek. Když je nejhůř, pomůže mi babička, která bydlí nedaleko," líčí pětatřicetiletý Milan z Prahy, který se sám stará o jedenáctiletou dceru a celou domácnost. "Ale nedovedu si představit, kdybych měl chodit ráno v sedm z domova a vracet se v šest; to bychom asi v sobotu a neděli místo ježdění po výletech luxovali a uklízeli."

Stejně tak si bez chůvy a slečen na pomoc v domácnosti nedovede svůj pracovní a mateřský život představit moderátorka České televize Daniela Drtinová: "To by byl nepředstavitelný stres. V týdnu, kdy mám volno, což je jednou za čtrnáct dní, se své dceři věnuji maximálně. Díky pomocnicím nemusím věčně uklízet, pouze uvařím Natálce oběd a celý den využíváme pro sebe, chodíme na kroužky, cvičit a podobně. I tak ovšem musím mít čas dokonale zorganizovaný a moje záliby jdou stranou. Například v kině jsem nebyla asi rok."

Jak se vám daří zvládat práci a chod domácnosti?

Zvládám vše bez cizí pomoci: 46%
Pomáhají mi příbuzní: 5%
Mám paní na hlídání nebo hospodyni: 5%
Pracuji na kratší úvazek: 2%
Nestíhám: 42%

Hlasovalo 441 lidí.
Zdroj: JOBS.CZ

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Odborník: Nevykládejte lidem básničky a místo přidání je pochvalte

Ilustrační snímek

Firmy dnes “šermují” tím, že musí zlepšit employer brand, tedy značku zaměstnavatele. „Na trhu nejsou lidi, tak si...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kurzy.cz Kryptoměny v čele s bitcoinem v posledních dvou dnech výrazně ztrácejí a to v reakci na oznámení Googlu, že zakáže vysí...

Najdete na iDNES.cz