Práce se lidem líbí. Výše platu ne

Máme zajímavé zaměstnání, tvrdí polovina českých pracovníků. Nelíbí se jim však, že jejich příjem přešapuje na místě.

Ačkoli si lidé rádi stěžují na svoji práci, ve skutečnosti je s ní více než polovina zaměstnanců spokojena. Co jim však vadí? Většina by chtěla vyšší plat a lepší vyhlídky na pracovní postup.

Přes 75 procent Čechů tvrdí, že má zajímavé zaměstnání. Shodují se, že je příliš nezatěžuje. Jsou spokojeni i s tím, jak v něm využívají svých odborných schopností. Navíc se tam potkávají s lidmi, s nimiž si rozumějí.

Vadí jim však, že platy rostou hlemýždím tempem a odměny se sypou asi tak často jako trakaře z nebe. Černě vidí i vyhlídky na kariérní postup. Vyplývá to z říjnové studie Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

"Sedm z deseti dotázaných uvedlo, že jsou spokojeni s organizací práce včetně vybavení pracoviště," říká Naděžda Horáková z CVVM. Potěšující zprávou pro nadřízené je, že dvě třetiny zaměstnanců k nim mají pozitivní vztah, aspoň podle zmíněného průzkumu.

"Celkově si nejvíce práci chválí vedoucí pracovníci a špičkoví odborníci. Živnostníci a podnikatelé pak častěji než zaměstnanci," dodává Horáková.

Spokojený? Ano, ale...

Spokojenost českých zaměstnanců však někdy podle personalistky Jany Lamačové znamená mít svůj klid. Například pochvalování si využití odborných znalostí může pramenit i z toho, že člověk vystačí s tím, co zná. Není na něj vyvíjen tlak, aby dovednosti prohloubil, obohatil o aktuální poznatky. "I když někoho práce baví, pokud v ní nevidí perspektivu, sotva se donutí přidat na výkonu a dělat víc, než je nutné," poznamenává personalistka Lamačová. Podle ní řadě českých pracovníků chybí elán, protože nevidí naději na změnu, zlepšení situace nebo na zvýšení platu. Mezi nimi jsou ti, kteří někdy práci dávali maximum. Ale přestali, protože se nesetkali s odezvou nebo oceněním. Bez elánu jsou však i ti, kteří na zvýšenou snahu rezignují předem z pohodlnosti, a těch bývá více. Spokojený zaměstnanec totiž nemusí být nutně výkonný.

Může jít o člověka, který v pracovní době činnost předstírá a daří se mu skrývat "v zákopu" před palbou požadavků svého nadřízeného.

Nejpracovitější a bez námahy?

Bezmála 70 procent dotázaných si chválilo i namáhavost práce. "Je jasné, že její míru má každý nastavenu jinak. To, co jednomu připadá jako maximální vytížení, druhý považuje za normální.

Z průzkumu jen vyplývá, že se lidé necítí přetěžováni," komentuje Jan Červenka, analytik z CVVM. Podle loňského průzkumu OECD přitom Češi působí pomalu jako nejpracovitější národ. Průměrný pracovník odpracuje 1986 hodin za rok. To je o 197 hodin více než u Japonců, s nimiž je maximální pracovní vytížení tak často spojováno. Větší workoholici než Češi jsou už jen jihokorejští zaměstnanci. Nicméně za statistickou pracovní náruživostí českého národa stojí i kratší dovolená či nižší počet svátků. Ale hlavně oproti jiným zemím daleko menší podíl zaměstnanců pracujících na zkrácený úvazek, a naopak větší počet přesčasů.

S čím jsme v práci spokojeni...

  • se zajímavou prací
  • s možností využít odborných schopností

... a s čím ne

  • s výší současného platu
  • nemáme-li vyhlídky na lepší práci

Zdroj: CVVM

Proč jste rádi v práci?

  • Nikdo toho ode mě moc nechce 25 %
  • Mám svou práci jistou 8 %
  • To, co dělám, mě baví 51 %
  • Mám plat, který mi stačí 16 %

Zdroj: www.prace.cz

Chystáte se kolegovi, nebo dokonce šéfovi říct něco pěkně od plic? Jak na to? Čtěte ZDE.