Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Práce v Evropě? Ano, ale s podmínkou

  14:00aktualizováno  14:00
Konkrétní kroky k tomu, aby Češi mohli bez omezení volně pracovat v jejich zemi, podnikají prozatím ze států Evropské unie pouze Velká Británie a Dánsko.

Český pracovník nebude moci na pracovním trhu dosavadních členských zemí EU požadovat rovné zacházení. A to ani po vstupu Česka do Evropské unie 1. května tohoto roku do května 2006 s výjimkou států, které neuplatní svá omezení. Zatím to přislíbily Velká Británie a Dánsko, které učinily konkrétní kroky k uvolnění pohybu pracovních sil.

Situace se může kdykoli změnit

"Ačkoli Norsko není členem Evropské unie, přislíbilo rovné zacházení pro české pracovníky ve své zemi jako v rámci části Evropského hospodářského prostoru," informuje Barbora Pláničková z ministerstva zahraničních věcí. Pouze na úrovni politického příslibu se pohybují rozhodnutí Nizozemska, Irska, Švédska a Itálie. Řecko ještě počátkem loňského roku, byť neformálně, přislíbilo přístup na svůj pracovní trh. Ovšem poté, co se v zemi zvýšila nezaměstnanost, vzalo rozhodnutí zpět. "Podobně se může situace změnit podle reality na domácím pracovním trhu i v jiných státech. Také není nikde řečeno, že podmínky nabídnuté členskými zeměmi unie budou českým pracovníkům vyhovovat," říká Pláničková.

Německo a Rakousko jsou opatrnější

Opatrnější než Velká Británie a Dánsko jsou zatím Německo, Rakousko, Belgie a Finsko. Pracovat v těchto státech bude možno jen s prozatímním pracovním

Za prací do EU
Země, v nichž budou Češi moci alespoň podle příslibu na politické úrovni pracovat ihned po vstupu do EU neomezeně a kde bude třeba pracovního povolení.

LEGENDA
Přechodná potřeba pracovní povolení

Německo, Rakousko, Finsko, Belgie

Politický přílib práce bez omezení
Nizozemí, Irsko, Švédsko, Itálie (Norsko není členem EU, pouze v rámci Evropského hospodářského prostoru)

Kroky k umožnění práce bez omezení
Británie, Dánsko
povolením. Jak dlouho potrvá toto přechodné období, než se uvolní pracovní trh bez omezení, není v současnosti nikdo schopen určit. Je stanoven pouze rámec, ve kterém se mohou současné členské státy EU pohybovat - počínaje úplným uvolněním pracovního trhu pro občany kandidátských zemí ode dne jejich vstupu do unie a konče až sedmiletým obdobím, kdy bude přístup na trhy limitován. "Členské státy Evropské unie mohou po dvou letech rozhodnout o prodloužení uplatňování národního režimu v jednotlivých členských státech o další tři roky, poté ještě o dva roky, tedy celkem až na sedm let," říká Blanka Šefránková z auditorské společnosti KPMG. Členské státy mohou právo volného pohybu pracovníků omezit opětovným zavedením dočasné restrikce. V odůvodněných případech tak smí dokonce učinit bez předchozího ohlášení Evropské komisi. Po uplynutí nejvýše sedmi let tato možnost pomine. "Důvodem znovuzavedení omezení mohou být opakovaná kriminální činnost, nakažlivé nemoci nebo jiný veřejný zájem za předpokladu, že takové omezující opatření je přiměřené," vysvětluje Robert Mulač z Hospodářské komory České republiky.

Co je to přechodný režim?

Přechodný režim v podstatě znamená, že český pracovník bude muset žádat o pracovní povolení (příklad v Rakousku či Německu) a teprve na jeho základě se ucházet o práci. Budou platit oboustranně dohodnuté kvóty pro zaměstnávání určitých kategorií lidí nebo pro určité profese. Navíc je dohodnuto, že uchazeči o práci z kandidátských zemí nesmějí projít horším zacházením než před vstupem a musí v každém případě dostat přednost před uchazeči z končin mimo Evropskou unii. Pracovníci z členských zemí zase nesmějí být diskriminováni z důvodu státní příslušnosti. Evropské právo pamatuje i na práva rodinných příslušníků pracovníků (manžel/ka, děti mladší 21 let, rodiče, je-li jim zajišťována obživa), kteří mohou studovat, pracovat nebo podnikat v zemi pobytu za podmínek, které platí pro domácí občany.

Nejprve praxe v domovské zemi

Vykonávat danou činnost v jiném státě Evropské unie je možné teprve po absolvování určité praxe v domovské zemi. Tento systém je hlavně uplatňován u kvalifikovaných povolání v oblasti průmyslu a řemesel, ale i služeb.

Automatické uznávání odborné kvalifikace

Uznání odborné kvalifikace vychází z toho, že se země Evropské unie u určitých povolání snaží zajistit společná pravidla pro dosažení srovnatelné úrovně vzdělání. To se týká hlavně osob pracujících ve zdravotnictví, jako jsou lékaři, zdravotní sestry, zubní lékaři, porodní asistentky, veterinární lékaři a farmaceuti. Jiný přístup se aplikuje pouze u architektů.

Uznávání kvalifikace bez souvislosti s praxí

Zásadou je uznávat migrantovo vzdělání a praxi, když činnost, kterou chce vykonávat, se shoduje s tou, kterou je oprávněn provozovat nebo kterou provozoval ve svém domovském členském státě. Jinak může hostitelský stát na migrantovi požadovat absolvování určitého období adaptace nebo složení zkoušky způsobilosti, podle výběru. Tento systém se vztahuje například na činnost inspektorů, účetních a inženýrů.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Ilustrační snímek
Deset kroků, díky nimž projdete úspěšně pohovorem

Právě teď je velmi vhodná doba ke změně zaměstnání, pokud o ní uvažujete. Sháňka po odbornících je totiž obrovská. Psycholožka Stanislava Klocová radí, na co...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou
Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou

Dají se najít v současné době různé numismatické zajímavosti v našich peněženkách? Někdy je dobré podívat se do peněžen... celý článek

Grafton Recruitment Praha
SUPPORT APPLICATION ENGINEER

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 50 000 - 90 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.