Práce v Německu zatím jen s povolením

  • 1
Vstupem do Evropské unie se pro Čechy, kteří chtějí pracovat v Německu, mnoho nezmění. Němci totiž uplatní přechodné období, jež umožňuje regulovat příliv pracovních sil z nových členských zemí Evropské unie na německý pracovní trh.

Tamní úřady práce budou posuzovat, zda nelze místo příhodné pro českého či slovenského pracovníka obsadit spíše německým nezaměstnaným. Češi by ale měli dostávat přednost před občany z nečlenských zemí EU.

Uchází-li se nyní Čech o práci v Německu, musí požádat o pracovní povolení a předložit souhlas německého podniku, který jej chce zaměstnat, nebo pracovní smlouvu. Práce jen na základě turistického víza je důvodem k vyhoštění. Podle Daniela Elfericha ze Spolkové agentury práce v Norimberku po vstupu Česka do EU bude možné přijet bez víza a požádat o pracovní povolení na místě. Firma, která má zájem o pracovníka z Česka, ale musí přesvědčit příslušný pracovní úřad, že právě on je hledaným odborníkem na volné místo. Česko má také s Německem smlouvu o zaměstnávání pracovníků některých oborů - stavebnictví, restaurátorství, montáže, zemědělství a lesnictví.

Další možností pro Čechy je přeshraniční dojížďka za prací - takzvané pendlování. Německo ve svých předpisech vymezilo okresy a města bavorského a saského pohraničí do 50 kilometrů od hranic, kde je pendlování povoleno. Znovu platí, že na dané pracovní místo chybí německá pracovní síla. Na pendlerská místa nejsou kvóty. Pracovní povolení udělují pracovní úřady a záleží na situaci na pracovním trhu v německých regionech. Získá-li pendler pracovní povolení, může požádat o kartu pro přeshraniční pendlování, platnou dva roky. K tomu potřebuje potvrzení budoucího zaměstnavatele a souhlas úřadu práce, který vydává pracovní povolení.

Přechodné období omezující volný pohyb pracovních sil se po dvou letech po rozšíření EU vyhodnotí. I potom je Německo může prodloužit o další tři roky.