Volná pracovní doba je zajímavá pro mnoho zaměstnanců. Ilustrační snímek.

Volná pracovní doba je zajímavá pro mnoho zaměstnanců. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Práce z domova, nebo volná pracovní doba? Hlasujte v naší anketě

  • 14
Podle průzkumu společnosti Regus nabízí 85 procent firem v České republice zaměstnancům různé typy flexibilních forem práce. Je to totiž výhodné pro obě strany. Firmy si pochvalují vyšší produktivitu práce zaměstnanců i nižší režijní náklady.

Průzkum provedla společnost Regus na vzorku 17 tisíc podniků nejen v České republice, ale i v Evropě.

"To, že se flexibilní formy práce staly i v Česku normou, je dobrá zpráva pro všechny. Je to výhodné pro zaměstnavatele i pracovníky, rodiny a celé komunity, dokonce i pro životní prostředí," říká Garry Gürtler, viceprezident společnosti Regus pro střední a východní Evropu.

Vyjde to levněji a zaměstnanci jsou spokojenější

Přesně 78 procent firem v České republice se domnívá, že možnost flexibilní práce je levnější než fixní činnost v kanceláři. Čtyři pětiny společností zase udávají, že zaměstnanci jsou schopni lépe sladit svůj pracovní a osobní život, jsou spokojenější a lépe motivovaní. Dvě pětiny podniků tvrdí, že jejich zaměstnanci mají vyšší produktivitu práce. Téměř čtvrtina firem nabízejících flexibilní práci má také pocit, že tento přístup jim pomáhá se zaměstnáváním lidí ze vzdálenějších lokalit.

Flexibilní formy práce

Co všechno lze považovat za flexibilní formy práce:

  • pracovní poměr na dobu určitou
  • částečný úvazek
  • práce o víkendech
  • volná pracovní doba
  • práce z domova
  • práce na dálku
  • sdílení pracovního místa
  • dočasné zaměstnání prostřednictvím pracovních agentur
  • dohoda o pracích konaných mimo pracovní poměr 

Největší překážkou pro mnoho společností nabízejících flexibilní práci zůstává důvěra. Jak vyplývá z průzkumu, 15 procent českých podniků nabízí toto privilegium jen služebně starším zaměstnancům.

"Některé firmy, které poskytují flexibilitu pouze na základě služebního věku, přicházejí o velké množství příležitostí. A mohou dokonce odradit nové talenty, na jejichž nalákání vynaložily velké úsilí," dodává Garry Gürtler.

Do flexibilních forem zaměstnávání patří pracovní poměr na dobu určitou, částečný úvazek, dočasné zaměstnání prostřednictvím agentury práce, práce na dálku a také dohoda o pracích konaných mimo pracovní poměr.

Záleží na druhu práce

Alternativní formy zaměstnávání však podle specialistky advokátní kanceláře Ambruz & Dark Kláry Valentové nelze doporučit každému zaměstnavateli. "Záleží na druhu práce a předmětu podnikání. Obecně je však možné říci, že mnohé z flexibilních forem zaměstnávání lze bez problémů využít i u menších zaměstnavatelů. Například částečný úvazek, pracovní poměr na dobu určitou, dohodu o pracích konaných mimo pracovní poměr," říká Klára Valentová.

Mezi nevýhody podle ní patří třeba zachování některých fixních nákladů na zaměstnance, i když pracují na částečný úvazek, například výdaje na zaškolení či pracovní pomůcky. Nebo obtížnější kontrola zaměstnanců při práci z domova.

Který z typů flexibilních forem práce vám nejvíce vyhovuje?

celkem hlasů: 55551

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 15. dubna 2011. Anketa je uzavřena.

Volná pracovní doba
Volná pracovní doba 7285
Práce z domova
Práce z domova 6773
Částečný úvazek
Částečný úvazek 5966
Sdílení pracovního místa
Sdílení pracovního místa 5949
Pracovní poměr na dobu určitou
Pracovní poměr na dobu určitou 5926
Dočasné zaměstnání prostřednictvím pracovních agentur
Dočasné zaměstnání prostřednictvím pracovních agentur 5924
Dohoda o pracích konaných mimo pracovní poměr
Dohoda o pracích konaných mimo pracovní poměr 5917
Práce o víkendech
Práce o víkendech 5908
Práce na dálku
Práce na dálku 5903
,