Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Práce z domova: seriózní najdete těžko

aktualizováno 
Rozhodli jste se pracovat z domova. Ať už k tomu máte jakýkoli důvod, je třeba mít se na pozoru. Sehnat dobrou práci z domova může být velký problém. Řada společností, které ji nabízejí, totiž po vás bude požadovat poplatky za různé licence, registrace či informace.
Pracovat z domova může být někdy náročné.

Pracovat z domova může být někdy náročné. | foto: Profimedia.cz

"Solidní personální agentury, které zprostředkovávají práci, si od lidí nic neúčtují. Platí je firmy, které hledají zaměstnance," říká Iva Trýznová z personální agentury Dieter Strametz & Partner Praha.

Mějte smlouvu

Může se hodit

Velký přehled volných míst s možností vkládat inzeráty na www.jobdnes.cz

Abyste nenaletěli podvodníkům, advokátka Zdeňka Beranová varuje: "Rozhodně doporučuji nic neplatit. Pokud už se za zprostředkování práce rozhodnete zaplatit, je třeba mít smlouvu, v níž je jasně stanoveno, jaké služby za tento poplatek dostanete, co firma splní a dokdy."

Služba, ze kterou platíte, podle ní nesmí být neprůhledná. Musíte jasně vědět, co dostanete či co firma pro to, abyste mohli pracovat z domova, vykoná a co vám zprostředkuje.

Nepracujte zadarmo

Je třeba mít s firmou jasnou a transparentní smlouvu. Kromě běžných náležitostí pracovní smlouvy je vhodně a jasně si dohodnout, co budete vyrábět, za jakých podmínek a za kolik. Fakt, že špatná vám nezaručí klid, dosvědčuje poznatek Petra Čaníka, který na Vysoké škole ekonomické v Praze vyučuje podnikatelskou etiku. "Nedávno jsem se dokonce setkal s případem, kdy firma nabízela práci z domova s podmínkou, že se lidé, kteří této nabídky využijí, přihlásí do jazykového kurzu."

Pozor na "pyramidy"

Dalším nešvarem jsou takzvané pyramidové a podvodné systémy, z velké části multi-marketingového charakteru. Operují s různými přípravky pro zdraví či na zhubnutí, jejichž kvalita často nebývá valná. Navíc vám hrozí, že kvůli výdělku budete muset shánět další lidi, kteří se do systému zapojí a přinesou do něj peníze – z toho budete mít provizi. Ještě než se totiž o práci dozvíte nějaké podrobnější informace, budete muset zaplatit vstupní a jiné poplatky, které se pohybují ve výši několika tisíc korun.

Často se tyto poplatky schovávají za školení – abyste mohli v systému pracovat, musíte se prý zaučit. Podle Petra Čaníka u solidních firem se za školení neplatí, či je jejich podoba jasně ošetřena. "Zaměstnavatel, který nechce promrhat investice tím, že vás vzdělá, a vy pak přejdete ke konkurenci, si tento problém ošetří ve smlouvě," upozorňuje.

Multi-level marketingové systémy, které často předkládají nepříliš seriózní nabídky, po vás také chtějí, abyste předem kupovali větší množství zboží bez možnosti, že ho v případě neúspěchu odkoupí zpět. 

Internet se vyplatí jen někdy

Pokud nejste zrovna odborníci, budete přes internet jen těžko vydělávat slušné peníze. Pro to, abyste si na internetu aspoň něco vydělali, měli byste se na něm především dobře orientovat. V posledních letech se právě na internet přenesly společnosti, které fungují na principu "pyramid" a často nečestných multi-level marketingových systémů. 

na co si dát pozor

Seriózní personální agentury peníze za zprostředkování práce nevybírají. Žijí z peněz firem, které shánějí zaměstnance.
 
Pokud budete za zprostředkování práce platit, mějte smlouvu, kde bude jasně uvedeno, co pro vás agentura nebo zprostředkovatel vykoná. Tedy co firma za poplatek splní a dokdy.
 
Smlouvy čtěte pečlivě, zejména si ohlídejte podmínky, za jakých budete práci z domova vykonávat. 
 
Velmi podezřelé jsou vysoké poplatky za registraci či licenci – zvláště pokud se má jednat o práci přes internet, jako klikání na bannery nebo vystřihávání slevových kuponů.
 
Pozor také na nákladné školení, které po vás chtějí uhradit ještě dříve, než s vámi uzavřou spolupráci. Zaměstnanci a spolupracovníci za školení u seriózních firem obvykle nic neplatí. 

Podvodníci také často využívají poplatky za registraci, v některých případech za licenci. Některé podvodné firmy zkoušejí "neználkům" na internetu prodat služby, které se jinde nabízí zdarma. Někdy vás zase chtějí zneužít, abyste jim dali adresy svých známých či dokonce přístupy k vaší kartě.

Mezi další způsoby výdělku na internetu patří přijímání reklamních e-mailů, zvyšování návštěvnosti některých webů nebo nákup domén. Vyžaduje to ale nemalou trpělivost a úsilí, abyste si vydělali pár korun. Podle Petra Čaníka je výdělek velmi malý vzhledem k tomu, kolik času na internetu budete muset strávit a co všechno budete muset dělat. Navíc i tady platí, uzavřete pořádnou smlouvu, ať máte jistotu, že hodiny strávené klikáním vám zaplatí.

Pokud máte své webové stránky, můžete si trochu přivydělat tím, že se zapojíte do provizních systémů (tzv. affiliate programů). Jde o prověřený systém, se kterým je ovšem spojen nejistý výdělek. Ale také nezchudnete. Affiliate program zajistí partnerství mezi stránkami prodejce výrobků a vašimi stránkami, které tyto produkty doporučují a odkazují na ně. Když si někdo takový výrobek přes váš web koupí, máte z prodeje provizi. Zdarma se do těchto programů můžete zapojit na speciálních stránkách nebo na stránkách jednotlivých prodejců.

Kde hledat?

Pokud jste na rodičovské dovolené nebo z jiných důvodů potřebujete pracovat z domova, dohodněte se se zaměstnavatelem. Společnosti jsou čím dál ochotnější umožňovat svým zaměstnancům alternativní pracovní úvazky – tedy i práci z domova, neboť si uvědomují, že tím šetří náklady na provoz. Zeptejte se tedy nadřízených, zda vám vyjdou vstříc.

Firmy si uvědomují, že se jim vyplatí vyjít zaměstnancům vstříc, než stále hledat nové a nové pracovníky, které musí školit. Řešením také je najít si v okolí firmu, s níž byste mohli externě z domova spolupracovat.

co si příště přečtete v mf dnes

19.3. Jak si zařídit a kolik stojí pojištění neschopnosti splácet při ztrátě zaměstnání.
20.3. Jak prodat byt s hypotékou.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Co víte o GDPR? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

GDPR neboli Obecné nařízení o ochraně osobních údajů je v dnešních dnech velmi diskutované téma. Víte, co toto nařízení...

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz