Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nebáli se práce a rozjeli kariéru naplno. Jak se daří absolventům

  • 16
Přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých lidí, kteří se po škole pustili naplno do práce a mají úspěšně rozjetou kariéru. Třeba vás inspirují a brzy budete mít vlastní firmu či se prosadíte v oboru.

Lukáš Popelka Řídí dvě restaurace a má na starosti 250 lidí

Do těch dveří Lukáš Popelka poprvé vstoupil, když mu bylo šestnáct. Vlastně nebyl úplně rozhodnutý, že chce při škole pracovat. Vedle studia oboru kuchař/číšník měl totiž hodně koníčků, třeba street dance a hip hop na profesionální úrovni a zároveň byl i trenérem dětských tanečníků.

Čtěte další příběhy úspěšných absolventů

Nicméně nakonec na tu brigádu šel. V únoru 2007 nastoupil do McDonald’s. Zvolil si částečný úvazek na 60 hodin s flexibilním plánováním směn, aby stíhal školu, tanec i přátele. Začal klasickým kolečkem po všech stanovištích tak, aby uměl připravit jídlo i obsloužit zákazníky na pokladně.

Už po sedmi měsících Lukáš postoupil dál a od té doby poměrně rychle stoupal po kariérním žebříčku. Během práce „v mekáči“ si udělal maturitu a nakonec i vyšší odbornou školu se zaměřením na management. Po deseti letech od chvíle, kdy začal jako brigádník, je šéfem McDonald’s v pražských Štěrboholech a od září i v jedné z vůbec největších restaurací řetězce, na exitu 66 dálnice D1.

Lukáš Popelka

V 27 letech tedy Lukáš řídí chod dvou restaurací a má na starosti 250 lidí. „Projít si všemi pozicemi v restauraci a posléze ji řídit je veliká zkušenost. Práce mě tu vždycky bavila, často vzpomínám na kolegy, kteří mi pomáhali: na ty maminy, které řešily mé pubertální problémy, na čipernou dámu, která tu pracuje dodnes, přestože je jí sedmdesát, na handicapované kamarády, jejichž životní energie je obdivuhodná,“ vysvětluje Lukáš, co mu pomohlo dostat se tak brzy tak vysoko.

Jaroslava Kolářová Na pohovor ji pozvali díky diplomce

Poradíme vám, jak výhodně investovat

Když byla na gymnáziu, vyrazila Jaroslava Kolářová do Itálie jako au-pair. Ty tři měsíce, jak sama říká, pro ni byly školou života. Italštině zůstala věrná a vystudovala ji na Jihočeské univerzitě. Pak však dostala nabídku pracovat v hotelu, což byl vždycky její sen. „Chtěla jsem pro hotelový řetězec pracovat na plný úvazek, ale zároveň zvládat denní studium, takže jsem hledala školu v centru Prahy. Vysoká škola obchodní moje podmínky splňovala a navíc se mi líbila skladba vyučovaných předmětů,“ vysvětluje Jaroslava výběr univerzity. 

Jaroslava Kolářová

Díky tomu, že při studiu již naplno pracovala v hotelnictví, mohla teoretické znalosti využívat v praxi ihned. „Škola mi umožnila poznat mnoho zajímavých osobností, se kterými se nyní potkávám v rámci pracovních záležitostí. Bez ní bych takové možnosti rozhodně neměla,“ pochvaluje si mladá žena. 

Těsně před tím, než obor management cestovního ruchu dokončila, napsala diplomovou práci, která jí zajistila další zaměstnání. „Analyzovala jsem branding čtyř malých hotelů z pohledu zákazníka. Téma zaujalo odborníky na marketing ze společnosti Hotel Solutions, kteří mě následně pozvali na pohovor. A ono to vyšlo,“ vzpomíná Jaroslava s úsměvem.

Před rokem nastoupila do firmy, v níž se věnuje hotelovému marketingu a revenue. „Věřím, že si jednou otevřu malý hotel, do kterého se budou lidé rádi vracet,“ vidí svou budoucnost Jaroslava.

Jakub Šedý Založil cestovku a má bar pro ty, kdo rádi hrají

Jeho děda měl vlastní firmu a Jakub Šedý se rozhodl, že půjde v jeho stopách. Tak vystudoval obor podnikání na Vysoké škole podnikání a práva. 

Jakub Šedý

„Naučil jsem se tam především, jak správně komunikovat a vystupovat na veřejnosti. Už v prvním ročníku jsem si začal pohrávat s myšlenkou, že budu podnikat. Měl jsem štěstí na skvělý kolektiv, se kterým jsem vymýšlel spousty podnikatelských plánů. V průběhu studia jsme pracovali celkem na deseti projektech, z nichž některé trvají dodnes,“ vzpomíná Jakub na svá studentská léta.

Školu úspěšně dokončil před dvěma lety a odnesl si z ní mimo jiné spoustu kontaktů, které mu usnadnily začátek podnikání. „Záleží jenom na vás, co si z vysoké školy vezmete. Můžete tam získat cenné kontakty a praktické zkušenosti, ze kterých budete čerpat po zbytek kariéry, nebo si jen zajistit titul,“ uvažuje mladý muž.

Založil zážitkovou cestovní kancelář Coolcamp, která pořádá originální sportovní zájezdy nebo výlety za adrenalinovými zážitky. A v Ostravě provozuje Realita Gaming Bar. „Původně jsem chtěl s kamarádem vytvořit obývák v centru Ostravy, kde si s přáteli sednete k dobrému drinku a zahrajete PlayStation nebo stolní hry. Dnes jsem rád, že se nám podařilo vybudovat z pouhého nápadu úspěšný podnik,“ uzavírá své vyprávění Jakub.