Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z právního hlediska říkat nic nemusí, ale je tu ještě osobní rovina problému.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Před pár týdny zemřela přední osobnost autoprůmyslu Sergio Marchionne, který zachránil Fiat a udělal z něj jednu z nejvýznamnějších světových automobilek. Ačkoliv se léčil rok, vedení firmy o jeho nemoci nevědělo. Je správné svůj zdravotní stav v zaměstnání tajit, nebo je lepší mluvit pravdu?

„Z právního hlediska platí ochrana citlivých údajů zaměstnance, na které se zaměstnavatel nesmí ptát, včetně zdravotního stavu i zdravotního stavu členů rodiny zaměstnance. Takové otázky by mohly patřit mezi diskriminační. Proto je zaměstnavatel nesmí zjišťovat, a také by takové informace neměl evidovat,“ říká Petra Jelínková z webu dostupnyadvokat.cz.

To však podle ní neplatí, pokud pro daný druh práce je nutná určitá fyzická nebo psychická odolnost. „Zda je zaměstnanec pro tuto práci způsobilý, však posoudí lékař při prohlídkách, které se provádí buď před vznikem pracovního poměru, nebo pravidelně podle stupně náročnosti dané pozice a rizika ohrožení zdraví. V určitých případech lze provést také mimořádnou lékařskou prohlídku,“ doplňuje Jelínková.

Podle ní lékař ve zprávě o vyhodnocení stavu zaměstnance neuvádí nemoci, které s jeho prací nesouvisejí a nemají na jeho práci vliv. „Pokud tedy manažer Fiatu měl nemoc, která neměla vliv na výkon jeho práce, nemusel o tom nikdo vědět.“

Upřímnost může ušetřit budoucí komplikace

Headhunterka a ředitelka společnosti Recruit.cz Markéta Švedová, která pro firmy hledá kandidáty na nejvyšší pozice, také připomíná zákon o pracovně lékařských prohlídkách. Ty jsou ve většině firem povinné. U ostatních zaměstnavatelů, kterých se zákon netýká, vyplňují zaměstnanci při nástupu dotazník, kde se vyjadřují i ke svému zdravotnímu stavu. V něm může zaměstnanec samozřejmě lhát, je to jeho rozhodnutí a jeho osobní věc.

„Je otázka, jaké onemocnění zaměstnanec chce utajit a jak je schopen si zajistit dlouhodobou léčbu, aniž by si toho kdokoli z kolegů všiml, nebo aby utajil příznaky nemoci. Je to individuální: závažnost nemoci versus náročnost léčby versus práce samotná, její náročnost a dlouhodobé cíle. Promluví-li zaměstnanec upřímně o svém zdravotním stavu, může si ušetřit budoucí komplikace. Osobně si myslím, že schopný, ač nemocný či handicapovaný zaměstnanec, může přinést za rok firmě víc užitku než zaměstnanec zdravý, který nedisponuje důležitými kompetencemi pro danou pozici,“ míní Švedová.

S ní souhlasí i další personalista Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire. „Určitě je dobré jednat na rovinu, dobrý zaměstnavatel může pomoci i s řešením situace. Není však nutné to říci všem. I toto je dobré konzultovat s nadřízeným, jak celou věc komunikovat,“ poznamenává.

Jeden chce osobní problémy sdílet, druhý ne

Z psychologického hlediska je jasné, že pracoviště představuje jedno z nejdůležitějších prostředí našich životů a nemůžeme se v něm snažit žít „uměle“. Tedy aniž bychom vynechávali podstatnou část své osobnosti. „Takže si nemyslím, že by podobné oznámení osobních těžkostí nemělo mít v pracovním prostředí místo, podobně jako na druhé straně oznamujeme, že se ženíme, nebo si kupujeme byt. Ale doporučoval bych postupovat vysoce individuálně a obezřetně,“ říká psycholog Dalibor Špok.

Podle něj by zcela hypoteticky mohl dvěma různým lidem na jedné pozici se stejnou nemocí doporučit přesný opak: jeden je rád, že může své obavy nebo obtíže sdílet, uvítá podporu okolí. Druhý by takové chování okolí nesl naopak těžce, vyvolávalo by v něm spíše odpor a o podobnou podporu v žádném případě nestojí.

„Záleží tedy na pečlivém zvážení kdo jsme, co potřebujeme, jak fungujeme nejlépe, co nám prospívá a co škodí. Pokud si nejsme vůbec jisti, ke kterému typu ze dvou výše uvedených krajností patříme, doporučil bych podobnou zprávu oznamovat spíše po dávkách. Možná něco trochu sdělit, počkat na reakci, s jakou se setkáme, a ta nám ukáže, co dělat dále. To, co řekneme, už totiž zpátky nevezmeme,“ říká psycholog Špok.

On sám by nepočítal s tím, že informace, kterou sdělíme vybraným lidem, u nich také zůstane. „Informace tohoto typu se ve firmě šíří a pokud je sdílíme na osobní rovině, počítal bych s tím, že se o této zprávě dozvědí všichni. I ti, kterým bychom ji původně sdělit nechtěli. I toto uvědomění může ovlivnit naše rozhodnutí, zda budeme tuto zprávu oznamovat a v jaké míře,“ dodává Špok.

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...