Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pracovní místo máte, ale jen dočasně. Nový fenomén pro padesátníky

Lidé po padesátce se na trhu práce potýkají s novodobým fenoménem, takzvanou prekarizací. Jde o nahrazování trvalého pracovního poměru prací na dobu určitou. Proč zaměstnavatelé starším kolegům nedůvěřují?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na začátku 21. století byli nejpočetnější skupinou lidé ve věku mezi 30 až 40 lety. Populace ale stárne, a tak bude za pár let na trhu práce nejvíce lidí ve věku mezi padesátkou a šedesátkou. A firmy by se na ně měly připravit. Místo toho se lidé 50+ stále setkávají s předsudky. Že se hůře učí novým věcem, těžko se adaptují na změny, že jsou pomalejší a nezvládnou udržet krok s technologickým vývojem.

„Přitom jde často o lidi, kteří mají bohaté životní a profesní zkušenosti, velmi dobře spolupracují a mají reálné požadavky. Pokud jim zaměstnavatelé dají šanci, mohou získat loajálního zaměstnance. A to ani nemluvím o výhodách různorodého pracovního týmu,“ říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Díky rekordně nízké nezaměstnanosti se sice nabídka pracovních příležitostí pro 50+ nyní zlepšila, ale posiluje zároveň jiný fenomén - prekarizace. Tedy výměna smluv na dobu neurčitou za smlouvy na dobu určitou.

Zaměstnavatelé časově omezené smlouvy omlouvají výkyvy ve výrobě či poklesem zakázek. Zajímavé ale je, že nejvíce těchto smluv dostávají právě lidé starší 50 let. Podle statistických dat je ve věkové skupině zaměstnanců do 29 let 15 % smluv na dobu určitou, v kategorii 60 let věku už 27 %. Šedesátníci jsou tak zaměstnáváni skoro dvakrát častěji na smlouvu určitou než mladí lidé. Proč?

Jsou neperspektivní, méně flexibilní, říkají firmy

Starší kandidáti musejí zvládnout dnešní tempo firem a splnit zdravotní či kvalifikační limity. Z toho mají běžně obavy zaměstnavatelé i sami žadatelé o práci, zejména ti starší. Navíc třetina lidí nad 50 let se stará nejenom o děti, ale i o někoho blízkého mimo svou domácnost, většinou o staré rodiče a je takzvanou sendvičovou generací. Všechny povinnosti skloubit s pracovním úvazkem není jednoduchý úkol.

Trend prekarizace potvrzuje František Boudný z personální agentury Předvýběr: „Mladší zaměstnance vidí firmy jako perspektivnější, proto se je snaží udržet i trvalým pracovním poměrem, zatímco starší lidé jsou dlouhodoběji vnímaní jako neperspektivní, méně flexibilní, se zastaralými znalostmi. Naštěstí se to trochu mění, jak je nyní akutní nedostatek uchazečů o práci. Zaměstnavatelé začínají více slyšet na možnost dát příležitost i seniornějším zaměstnancům.“ Ani to však podle něj nevylučuje u rizikové skupiny uzavírat smlouvy na dobu určitou.

Podle Moniky Červíčkové ze Sdružení Plus 50 prekarizaci nahrávají také různé finanční podpory na společensky účelná pracovní místa, které stát poskytuje. Jde o místa, která jsou časově omezena, většinou na půl roku či na rok. Jenže lepší nějaká práce než žádná. A tak jsou lidé, kteří si vyzkoušeli být nezaměstnaní, a ještě si vybavují rozesílání životopisů a obcházení výběrových řízení, za smlouvu na dobu určitou často šťastní.

Starších kolegů si vážíme

Některé společnosti o diskriminaci seniorních pracovníků nechtějí slyšet. „V ČSOB dlouhodobě podporujeme diverzitu uvnitř banky, takže nemáme jediný důvod starší zaměstnance jakkoli vyčleňovat a mít pro ně jiné podmínky,“ říká Renata Vápeníková, HR specialistka ČSOB. Dodává, že starší zaměstnanci jsou pro banku důležití. „Situace na trhu práce se mění, lidé odcházejí později do důchodu, často se rozhodnou třeba pro druhou kariéru, a proto lidi se zkušenostmi a znalostmi u nás vítáme,“ dodává Vápeníková.

Stejně tak ve společnosti McDonald ́s. „Naši nejstarší kolegové se mnohdy starají o své děti a zároveň i o své rodiče, a jsou tak pro ostatní velkým příkladem,“ říká HR ředitelka společnosti Lucie Dostálová, podle níž ale mají často uchazeči o pracovní pozice ve věkové skupině 50+ zbytečně nízké sebevědomí. „Jsme hodně otevřená společnost, dáváme šanci i vitálním lidem v seniorním věku, chápeme, že i oni mají chuť na aktivní a produktivní život. My na oplátku čerpáme z jejich zkušeností. V našich řadách najdete i sedmdesátiletou kolegyni,“ dodává Dostálová.

V oblasti bezpečnostních služeb jsou smlouvy na dobu určitou zcela běžné. „My ale místo práce na dohodu nabízíme lidem v produktivním věku pracovní poměr na dobu neurčitou. Od letošního ledna jsme se rozhodli přidat i nové zaměstnanecké benefity, například stravenky, delší dovolenou, dopravné, slevové kupony na nákup vozu a další,“ říká Pavlína Šmatolánová ze Securitas, podle níž si tak chce firma udržet kvalitní zaměstnance.

Jak jsou na tom v ostatních státech EU?

Velké rozdíly v tom, jak se využívají smlouvy na dobu určitou v jednotlivých členských státech EU, ovlivňuje do určité míry vnitrostátní praxe, dále nabídka a poptávka v pracovní oblasti nebo snadnost, s jakou mohou zaměstnavatelé přijímat a propouštět pracovníky.

Poměr smluv na dobu určitou u lidí ve věku 19 až 64 let

Poměr smluv na dobu určitou v EU

Zdroj: Eurostat 2014

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...