Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budeme nabírat nové lidi i začátkem roku, vzkazují zaměstnavatelé

  13:01aktualizováno  13:01
Zaměstnavatelé v České republice plánují v příštím čtvrtletí nabírat nové zaměstnance. Běžně bývá začátek roku v náborových aktivitách slabý, v roce 2018 to ale platit nebude. Z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru čiší optimismus.

Firmy chtějí na začátku roku 2018 nabírat nové lidi | foto: Profimedia.cz

První čtvrtletí roku bývá vždy nejhorším obdobím z hlediska zaměstnanosti. Firmy nabízejí méně sezónních prací a jejich náborové aktivity jsou nízké i na stálá pracovní místa. Roku 2018 se ale taková prognóza zřejmě týkat nebude. 

Podle aktuálních výsledků ManpowerGroup index trhu práce hlásí zaměstnavatelé v Česku pro první tři měsíce roku optimistické náborové plány. Šest procent zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, tři procenta předpovídají snížení počtu pracovních sil, 91 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny nebo zatím neví.

„Jde o nejoptimističtější předpověď pro první čtvrtletí za celou historii našeho průzkumu v tuzemsku, který děláme od roku 2008,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika. Poznamenává, že byť potřeba nových zaměstnanců neklesá, otázkou je, kde je firmy budou brát. „Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Takže jestli firmy budou hledat kolegy v jiných zemích nebo budou relokovat svá pracoviště do jiných států, je otázkou,“ dodává Jaroslava Rezlerová.

Volná místa budou ve stavebnictví i ve financích

Nejvíce přijímacích řízení hodlají uskutečnit firmy ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a vody. Volná pracovní místa budou také ve stavebnictví a ve financích a pojišťovnictví. Naopak nejslabší náborové aktivity plánují firmy v oboru ubytování a stravování. Ostatní odvětví zůstávají relativně stabilní. Co se týká regionů, tak nejvíce budou nabírat firmy v Čechách a v Praze. Na Moravě se očekává mírné oslabení. 

Může se hodit

V průzkumu jsou zaměstnavatelé rozděleni do čtyřech kategorií podle velikosti. Mikropodniky do 10 zaměstnanců, malé podniky od 10 do 49 zaměstnanců, střední od 50 do 249 pracovníků a pak velké nad 250 zaměstnanců. Nabírat přitom hodlají firmy napříč těmito kategoriemi, nicméně ty menší jsou ostražitější.

„Významně vzrostl počet velkých firem nad 250 zaměstnanců, které budou nabírat, a to nejvíce v automobilovém a elektrotechnickém průmyslu, logistice a zákaznickém servisu, kde je stále obtížnější najít vhodné zaměstnance i na nekvalifikovaná pracovní místa. Právě zde vzniká nejvyšší tlak na růst mezd,“ doplňuje Jaroslava Rezlerová, podle níž rostly mzdy napříč odvětvími letos o zhruba 8 %, pro další rok předpovídá další zvyšování, a to až od 10 procent.

Optimismus i za hranicemi

Výsledky průzkumu, který společnost ManpowerGroup provádí každé čtvrtletí v celkem 43 zemích světa, jsou celkově pozitivní. Zaměstnavatelé ve sledovaných 41 zemích očekávají nárůst počtu pracovních sil.

Zaměstnavatelé v Austrálii, Japonsku, Norsku, Polsku, Rumunsku a ve Spojených státech hlásí nejsilnější náborové plány za posledních 5 let a déle. Z výsledků je také patrné, že klesá míra nestability v některých zemích, především v Brazílii, Číně a Indii. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se náborové prostředí zlepšilo v 26 ze 43 zemí a oblastí, zůstalo beze změny v šesti a oslabilo pouze v jedenácti.

„Ačkoliv říkáme, že firmy u nás jsou v předpovědích na další období optimistické, daří se jim a hodlají růst, ve srovnání s ostatními zeměmi patříme mezi ty nejpesimističtější. A to už řadu let,“ doplňuje Jaroslava Rezlerová, podle níž svou roli může hrát i národní povaha.

Průzkum se koná už víc než 55 let. Je založen na dotazování téměř 59 tisíc zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru. Respondentům je položena otázka: Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v prvním čtvrtletí 2018 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?

Náborové aktivity firem pro 1. čtvrtletí 2018

Náborové aktivity firem pro 1. čtvrtletí 2018Nejčtenější

Ceny v Chorvatsku: prohnete se v restauracích, v obchodech jako u nás

Ilustrační snímek

Velké nákupy jídla před cestou k moři? Není třeba. Ceny základních potravin se v Chorvatsku nijak výrazně nezvedly,...

Důchody v Česku: almužna pod tři tisíce, dvě penze přes sto tisíc

Ilustrační snímek

Průměrný český penzista pobírá nyní od státu měsíčně 12 347 korun, to je o 563 korun více než loni. Lidé, kterým stát...Od píky k manažerovi. Jejich kariéra vystartovala jako raketa

Ilustrační snímek

Nedávno byli ještě brigádníky, po pár měsících jsou z nich manažeři, kteří vedou vlastní týmy a projekty. Jak se z...

Kvíz: I jako vlastník bytu máte povinnosti. Víte jaké?

Ilustrační snímek

Jako vlastník bytu máte rozsáhlá práva. Můžete byt užívat, jakkoli s ním nakládat, rekonstruovat jej podle svého...

Půl milionu lidí hledá jinou práci. Důvodem jsou peníze a vztahy

Ilustrační snímek

Třetina zaměstnanců uvažuje o tom, že by změnila práci. Z toho 12 procent ji už dokonce aktivně hledá. Jde tak o půl...

Další z rubriky

Na inzeráty zapomeňte. Do nové práce se dostanete přes sociální sítě

Ilustrační snímek

Inzeráty v novinách nebo na úřadech práce jsou pasé. Nedostatek volných a kvalitních pracovníků nutí firmy k...

Ceny v Chorvatsku: prohnete se v restauracích, v obchodech jako u nás

Ilustrační snímek

Velké nákupy jídla před cestou k moři? Není třeba. Ceny základních potravin se v Chorvatsku nijak výrazně nezvedly,...

Od píky k manažerovi. Jejich kariéra vystartovala jako raketa

Ilustrační snímek

Nedávno byli ještě brigádníky, po pár měsících jsou z nich manažeři, kteří vedou vlastní týmy a projekty. Jak se z...

Výrazný růst nezaměstnanosti v Německu obrátil dosavadní ekonomickou a sociální ...

Výrazný růst nezaměstnanosti v Německu obrátil dosavadní ekonomickou a sociální ...

Kurzy.cz Jak může končit příběh, kdy ekonomický boom dává vzniknout růstu mezd a silnější regulaci na trhu práce, ví dobře v Něm...

Najdete na iDNES.cz