Budeme nabírat nové lidi i začátkem roku, vzkazují zaměstnavatelé

  13:01aktualizováno  13:01
Zaměstnavatelé v České republice plánují v příštím čtvrtletí nabírat nové zaměstnance. Běžně bývá začátek roku v náborových aktivitách slabý, v roce 2018 to ale platit nebude. Z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru čiší optimismus.

Firmy chtějí na začátku roku 2018 nabírat nové lidi | foto: Profimedia.cz

První čtvrtletí roku bývá vždy nejhorším obdobím z hlediska zaměstnanosti. Firmy nabízejí méně sezónních prací a jejich náborové aktivity jsou nízké i na stálá pracovní místa. Roku 2018 se ale taková prognóza zřejmě týkat nebude. 

Podle aktuálních výsledků ManpowerGroup index trhu práce hlásí zaměstnavatelé v Česku pro první tři měsíce roku optimistické náborové plány. Šest procent zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, tři procenta předpovídají snížení počtu pracovních sil, 91 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny nebo zatím neví.

„Jde o nejoptimističtější předpověď pro první čtvrtletí za celou historii našeho průzkumu v tuzemsku, který děláme od roku 2008,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika. Poznamenává, že byť potřeba nových zaměstnanců neklesá, otázkou je, kde je firmy budou brát. „Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Takže jestli firmy budou hledat kolegy v jiných zemích nebo budou relokovat svá pracoviště do jiných států, je otázkou,“ dodává Jaroslava Rezlerová.

Volná místa budou ve stavebnictví i ve financích

Nejvíce přijímacích řízení hodlají uskutečnit firmy ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a vody. Volná pracovní místa budou také ve stavebnictví a ve financích a pojišťovnictví. Naopak nejslabší náborové aktivity plánují firmy v oboru ubytování a stravování. Ostatní odvětví zůstávají relativně stabilní. Co se týká regionů, tak nejvíce budou nabírat firmy v Čechách a v Praze. Na Moravě se očekává mírné oslabení. 

Může se hodit

V průzkumu jsou zaměstnavatelé rozděleni do čtyřech kategorií podle velikosti. Mikropodniky do 10 zaměstnanců, malé podniky od 10 do 49 zaměstnanců, střední od 50 do 249 pracovníků a pak velké nad 250 zaměstnanců. Nabírat přitom hodlají firmy napříč těmito kategoriemi, nicméně ty menší jsou ostražitější.

„Významně vzrostl počet velkých firem nad 250 zaměstnanců, které budou nabírat, a to nejvíce v automobilovém a elektrotechnickém průmyslu, logistice a zákaznickém servisu, kde je stále obtížnější najít vhodné zaměstnance i na nekvalifikovaná pracovní místa. Právě zde vzniká nejvyšší tlak na růst mezd,“ doplňuje Jaroslava Rezlerová, podle níž rostly mzdy napříč odvětvími letos o zhruba 8 %, pro další rok předpovídá další zvyšování, a to až od 10 procent.

Optimismus i za hranicemi

Výsledky průzkumu, který společnost ManpowerGroup provádí každé čtvrtletí v celkem 43 zemích světa, jsou celkově pozitivní. Zaměstnavatelé ve sledovaných 41 zemích očekávají nárůst počtu pracovních sil.

Zaměstnavatelé v Austrálii, Japonsku, Norsku, Polsku, Rumunsku a ve Spojených státech hlásí nejsilnější náborové plány za posledních 5 let a déle. Z výsledků je také patrné, že klesá míra nestability v některých zemích, především v Brazílii, Číně a Indii. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se náborové prostředí zlepšilo v 26 ze 43 zemí a oblastí, zůstalo beze změny v šesti a oslabilo pouze v jedenácti.

„Ačkoliv říkáme, že firmy u nás jsou v předpovědích na další období optimistické, daří se jim a hodlají růst, ve srovnání s ostatními zeměmi patříme mezi ty nejpesimističtější. A to už řadu let,“ doplňuje Jaroslava Rezlerová, podle níž svou roli může hrát i národní povaha.

Průzkum se koná už víc než 55 let. Je založen na dotazování téměř 59 tisíc zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru. Respondentům je položena otázka: Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v prvním čtvrtletí 2018 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?

Náborové aktivity firem pro 1. čtvrtletí 2018

Náborové aktivity firem pro 1. čtvrtletí 2018Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Devět osobních doporučení, jak dát svému životu smysl

Ilustrační snímek

Mark Twain byl úspěšným romanopiscem, ale i trefným a často ironickým pozorovatelem lidských osudů. V jeho díle lze...

Další z rubriky

Jakým zvířetem byste chtěli být? Proč padají takové otázky u pohovoru

Ilustrační snímek

Není optimálnější doba, než se poohlédnou po lepší práci. U pohovoru však mohou zaznít záludné otázky, na které...

Nechtěla stát frontu na sociální dávky, a tak začala podnikat

„Když mi někdo napíše, že byl z mých výrobků nadšený, to je pro mě největší...

Její profesní kariéru předčasně ukončila vážná nemoc. Nesmířila se však s tím, že by měla nečinně sedět doma a taky k...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Kurzy.cz Možná i Vám teď přišel domů dopis od České správy sociálního zabezpečení. Ta obeslala 100 tisíc lidí, kteří půjdou do d...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR - SENIOR S AJ NEBO NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 KčNajdete na iDNES.cz