Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budeme nabírat nové lidi i začátkem roku, vzkazují zaměstnavatelé

  13:01aktualizováno  13:01
Zaměstnavatelé v České republice plánují v příštím čtvrtletí nabírat nové zaměstnance. Běžně bývá začátek roku v náborových aktivitách slabý, v roce 2018 to ale platit nebude. Z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru čiší optimismus.

Firmy chtějí na začátku roku 2018 nabírat nové lidi | foto: Profimedia.cz

První čtvrtletí roku bývá vždy nejhorším obdobím z hlediska zaměstnanosti. Firmy nabízejí méně sezónních prací a jejich náborové aktivity jsou nízké i na stálá pracovní místa. Roku 2018 se ale taková prognóza zřejmě týkat nebude. 

Podle aktuálních výsledků ManpowerGroup index trhu práce hlásí zaměstnavatelé v Česku pro první tři měsíce roku optimistické náborové plány. Šest procent zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, tři procenta předpovídají snížení počtu pracovních sil, 91 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny nebo zatím neví.

„Jde o nejoptimističtější předpověď pro první čtvrtletí za celou historii našeho průzkumu v tuzemsku, který děláme od roku 2008,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika. Poznamenává, že byť potřeba nových zaměstnanců neklesá, otázkou je, kde je firmy budou brát. „Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Takže jestli firmy budou hledat kolegy v jiných zemích nebo budou relokovat svá pracoviště do jiných států, je otázkou,“ dodává Jaroslava Rezlerová.

Volná místa budou ve stavebnictví i ve financích

Nejvíce přijímacích řízení hodlají uskutečnit firmy ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a vody. Volná pracovní místa budou také ve stavebnictví a ve financích a pojišťovnictví. Naopak nejslabší náborové aktivity plánují firmy v oboru ubytování a stravování. Ostatní odvětví zůstávají relativně stabilní. Co se týká regionů, tak nejvíce budou nabírat firmy v Čechách a v Praze. Na Moravě se očekává mírné oslabení. 

Může se hodit

V průzkumu jsou zaměstnavatelé rozděleni do čtyřech kategorií podle velikosti. Mikropodniky do 10 zaměstnanců, malé podniky od 10 do 49 zaměstnanců, střední od 50 do 249 pracovníků a pak velké nad 250 zaměstnanců. Nabírat přitom hodlají firmy napříč těmito kategoriemi, nicméně ty menší jsou ostražitější.

„Významně vzrostl počet velkých firem nad 250 zaměstnanců, které budou nabírat, a to nejvíce v automobilovém a elektrotechnickém průmyslu, logistice a zákaznickém servisu, kde je stále obtížnější najít vhodné zaměstnance i na nekvalifikovaná pracovní místa. Právě zde vzniká nejvyšší tlak na růst mezd,“ doplňuje Jaroslava Rezlerová, podle níž rostly mzdy napříč odvětvími letos o zhruba 8 %, pro další rok předpovídá další zvyšování, a to až od 10 procent.

Optimismus i za hranicemi

Výsledky průzkumu, který společnost ManpowerGroup provádí každé čtvrtletí v celkem 43 zemích světa, jsou celkově pozitivní. Zaměstnavatelé ve sledovaných 41 zemích očekávají nárůst počtu pracovních sil.

Zaměstnavatelé v Austrálii, Japonsku, Norsku, Polsku, Rumunsku a ve Spojených státech hlásí nejsilnější náborové plány za posledních 5 let a déle. Z výsledků je také patrné, že klesá míra nestability v některých zemích, především v Brazílii, Číně a Indii. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se náborové prostředí zlepšilo v 26 ze 43 zemí a oblastí, zůstalo beze změny v šesti a oslabilo pouze v jedenácti.

„Ačkoliv říkáme, že firmy u nás jsou v předpovědích na další období optimistické, daří se jim a hodlají růst, ve srovnání s ostatními zeměmi patříme mezi ty nejpesimističtější. A to už řadu let,“ doplňuje Jaroslava Rezlerová, podle níž svou roli může hrát i národní povaha.

Průzkum se koná už víc než 55 let. Je založen na dotazování téměř 59 tisíc zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru. Respondentům je položena otázka: Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v prvním čtvrtletí 2018 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?

Náborové aktivity firem pro 1. čtvrtletí 2018

Náborové aktivity firem pro 1. čtvrtletí 2018
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

Kurzy.cz Před úterním reportem hospodářských výsledků se oficiálně poodkryla akcionářská skupina, která nejspíše bude na le...

Najdete na iDNES.cz