Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budeme nabírat nové lidi i začátkem roku, vzkazují zaměstnavatelé

  13:01aktualizováno  13:01
Zaměstnavatelé v České republice plánují v příštím čtvrtletí nabírat nové zaměstnance. Běžně bývá začátek roku v náborových aktivitách slabý, v roce 2018 to ale platit nebude. Z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru čiší optimismus.

Firmy chtějí na začátku roku 2018 nabírat nové lidi | foto: Profimedia.cz

První čtvrtletí roku bývá vždy nejhorším obdobím z hlediska zaměstnanosti. Firmy nabízejí méně sezónních prací a jejich náborové aktivity jsou nízké i na stálá pracovní místa. Roku 2018 se ale taková prognóza zřejmě týkat nebude. 

Podle aktuálních výsledků ManpowerGroup index trhu práce hlásí zaměstnavatelé v Česku pro první tři měsíce roku optimistické náborové plány. Šest procent zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, tři procenta předpovídají snížení počtu pracovních sil, 91 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny nebo zatím neví.

„Jde o nejoptimističtější předpověď pro první čtvrtletí za celou historii našeho průzkumu v tuzemsku, který děláme od roku 2008,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika. Poznamenává, že byť potřeba nových zaměstnanců neklesá, otázkou je, kde je firmy budou brát. „Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Takže jestli firmy budou hledat kolegy v jiných zemích nebo budou relokovat svá pracoviště do jiných států, je otázkou,“ dodává Jaroslava Rezlerová.

Volná místa budou ve stavebnictví i ve financích

Nejvíce přijímacích řízení hodlají uskutečnit firmy ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a vody. Volná pracovní místa budou také ve stavebnictví a ve financích a pojišťovnictví. Naopak nejslabší náborové aktivity plánují firmy v oboru ubytování a stravování. Ostatní odvětví zůstávají relativně stabilní. Co se týká regionů, tak nejvíce budou nabírat firmy v Čechách a v Praze. Na Moravě se očekává mírné oslabení. 

Může se hodit

V průzkumu jsou zaměstnavatelé rozděleni do čtyřech kategorií podle velikosti. Mikropodniky do 10 zaměstnanců, malé podniky od 10 do 49 zaměstnanců, střední od 50 do 249 pracovníků a pak velké nad 250 zaměstnanců. Nabírat přitom hodlají firmy napříč těmito kategoriemi, nicméně ty menší jsou ostražitější.

„Významně vzrostl počet velkých firem nad 250 zaměstnanců, které budou nabírat, a to nejvíce v automobilovém a elektrotechnickém průmyslu, logistice a zákaznickém servisu, kde je stále obtížnější najít vhodné zaměstnance i na nekvalifikovaná pracovní místa. Právě zde vzniká nejvyšší tlak na růst mezd,“ doplňuje Jaroslava Rezlerová, podle níž rostly mzdy napříč odvětvími letos o zhruba 8 %, pro další rok předpovídá další zvyšování, a to až od 10 procent.

Optimismus i za hranicemi

Výsledky průzkumu, který společnost ManpowerGroup provádí každé čtvrtletí v celkem 43 zemích světa, jsou celkově pozitivní. Zaměstnavatelé ve sledovaných 41 zemích očekávají nárůst počtu pracovních sil.

Zaměstnavatelé v Austrálii, Japonsku, Norsku, Polsku, Rumunsku a ve Spojených státech hlásí nejsilnější náborové plány za posledních 5 let a déle. Z výsledků je také patrné, že klesá míra nestability v některých zemích, především v Brazílii, Číně a Indii. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se náborové prostředí zlepšilo v 26 ze 43 zemí a oblastí, zůstalo beze změny v šesti a oslabilo pouze v jedenácti.

„Ačkoliv říkáme, že firmy u nás jsou v předpovědích na další období optimistické, daří se jim a hodlají růst, ve srovnání s ostatními zeměmi patříme mezi ty nejpesimističtější. A to už řadu let,“ doplňuje Jaroslava Rezlerová, podle níž svou roli může hrát i národní povaha.

Průzkum se koná už víc než 55 let. Je založen na dotazování téměř 59 tisíc zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru. Respondentům je položena otázka: Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v prvním čtvrtletí 2018 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?

Náborové aktivity firem pro 1. čtvrtletí 2018

Náborové aktivity firem pro 1. čtvrtletí 2018Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Kurzy.cz Měnové turbulence v Turecku se v noci na dnešek, během obchodování na asijských trzích, zklidnily. Nyní dokonce turecká...

Najdete na iDNES.cz