Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Práci měňte po pěti letech, radí personalisté

aktualizováno 
Mít zkušenost z jedné práce je nevýhodné při hledání nového zaměstnavatele. Necení se však ani časté změny práce. Pokud za svou kariéru nezměníte firmu, měli byste střídat alespoň pracovní pozice.
Není dobré zůstávat celý život na jednom pracovním místě.

Není dobré zůstávat celý život na jednom pracovním místě. | foto: Profimedia.cz

Ještě před dvaceti lety platilo, že čím déle zaměstnanec zůstával v jedné firmě, tím více byl ceněn. Pak přišlo období, kdy personalisté dávali přednost lidem, kteří za svou kariéru nasbírali co nejvíce zkušeností v různých firmách.

Dnes se preferuje střední cesta, nebýt v jedné firmě déle než deset let a méně než rok. Ale i to se podle Tamary Čermákové, manažerky personální agentury Synergie, mění. "Dříve bylo nebezpečné, pokud se ve vašem životopise opakovaly změny kratší než rok, dnes už se našim klientům příliš nelíbí ani praxe kratší než dva roky," říká. Jako vhodné minimum někteří považují dokonce tři roky strávené v jedné firmě.

I změnu zaměstnání během jediného roku mohou personalisté přehlédnout. Markéta Švedová ze společnosti Recruit CZ k tomu říká: "Každý člověk má právo ve své kariéře na špatnou volbu místa nebo zaměstnavatele a obecně se toleruje jedno profesní zaváhání a odchod ve zkušební době." Když už se tedy takovýto přešlap jednou ve vašem životopise objeví, není důvod k obavám. Pokud jste v posledních pěti letech vystřídali na jedné pozici až čtyři zaměstnání, k pohovoru si vás možná ani nepozvou.

Obavy, že firma zbytečně vynaloží úsilí a peníze na to, aby vás zaškolila, však nejsou jediná příčina, proč lidé s "pestřejším" kariérním životopisem hledají hůře práci. "Jestliže zaměstnanec každý rok vystřídá zaměstnavatele, je to určitě varovný signál, který může znamenat vyšší sklon k nespokojenosti, případně nestabilitu či neschopnost čelit pracovním problémům,“ soudí Olga Svědínková, personální ředitelka společnosti 3M Česko.

Absolventi, zkuste si víc pozic

To však striktně neplatí pro absolventy. U nich se naopak předpokládá, že nějakou dobu budou hledat pozici, která jim vyhovuje. "Mladým lidem po škole dokonce doporučujeme po třech až čtyřech letech změnu zaměstnání, aby získali rozmanitější zkušenosti a větší přehled z různých prostředí. Ovšem změnit práci vícekrát po sobě dříve než po dvou letech se zdá personalistům podezřelé," uvádí Radka Mlčochová, personální manažerka agentury Manpower.

Ředitelka personální agentury Mercury Group Alice Hamidová poznamenává, že na začátku praxe je přijatelné dvakrát až třikrát změnit zaměstnavatele v průběhu asi šesti let. Upozorňuje, že čím se zvyšuje kvalifikace zaměstnance, tím méně jsou změny tolerovány na trhu práce.

Jaká je ideální doba

Ideální doba pro setrvání na jednom pracovním místě je podle většiny personalistů pět let. Nikdo z nich se nepozastaví nad tím, že jste ve firmě zůstali i déle než deset let, zejména pokud jste se kariérně rozvíjeli, pracovali na různých pozicích nebo v různých odděleních. Také přesuny v rámci jedné firmy jsou totiž důkazem flexibility a ochoty učit se novým věcem. Pokud jste tedy strávili na jednom místě příliš dlouhou dobu, pamatujte ve svém životopise na to, abyste zmínili projekty i to, jak se měnila náplň vaší práce. Personalisté také tyto údaje pečlivě sledují.

Richard Kabuď, manažer rozvoje organizace v Plzeňském Prazdroji, dokonce doporučuje zůstat na jednom místě více než deset let, jestliže má zaměstnanec prostor učit se novým věcem, zlepšovat a rozšiřovat svůj "záběr".
Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz