Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Práci načerno čekají vyšší tresty

V Česku pracuje údajně až čtvrt milionu nelegálních zaměstnanců. Sankce se zpřísňují, černá práce by měla být dokonce trestná.

Od Nového roku se zpřísnil postih lidí, kteří jsou evidováni na úřadu práce jako nezaměstnaní a zároveň načerno pracují. Dosud je kontroloři, kteří jejich podvody odhalili, pouze jednorázově vyškrtli z evidence uchazečů o práci. Od 1. ledna jim zároveň znemožní, aby se do ní znovu zapsali dříve než za šest měsíců. Ještě loni se mohli znovu nahlásit vpodstatě hned.

Nově tedy ztratí až na půl roku přístup k podpoře a sociálním dávkám, budou si také muset sami hradit zdravotní a sociální pojištění.

Toto opatření zatím platilo paradoxně jen pro ty nezaměstnané, kteří podepsali pracovní smlouvu a úřadu to včas neoznámili. Ti, kteří pracovali načerno, neměli povinnost své „zaměstnání“ oznamovat a šestiměsíční stop nedostali.

Hlásit se musí i malá brigáda
Každý uchazeč o práci, který je zapsán na úřadu práce a během té doby si sám najde místo, to musí úředníkům oznámit nejpozději den před podpisem smlouvy. Do osmi dnů pak má ještě předložit potvrzení, že do práce nastoupil.

Na tuhle povinnost by si měli dát pozor i lidé, kteří si při podpoře jen přivydělávají. Zákon jim sice dovoluje pracovat, pokud si nevydělají víc než 4 tisíce měsíčně a jejich pracovní doba nepřesáhne 20 hodin týdně, ale i takovou práci musí nahlásit nejpozději den předem.

Nelegální práce není výjimečná
„Mezi nelegálními zaměstnanci je hodně právě těch, kteří jsou zároveň evidovaní u úřadu práce,“ potvrzuje Zuzana Maschkeová z právního oddělení Úřadu práce v Ostravě. Jejich prohřešek je nejzávažnější - vedle nepřiznané mzdy berou ještě podporu či sociální dávky. Využívají také toho, že za ně stát platí pojistné. Druhou velkou skupinu nelegálních zaměstnanců tvoří cizinci, kteří nemají pracovní povolení nebo ho překračují.

Ostravský úřad práce loni černé zaměstnávání prokázal v 86 případech, tedy zhruba sedmkrát do měsíce. Podle odhadů ministerstva práce stojí v České republice mimo zákon 150 až 250 tisíc zaměstnanců. Kontroloři je nejčastěji nacházejí v menších firmách, které poskytují služby v pohostinství, kosmetice či provozují malé prodejny. Tradičně se dělníci bez „papírů“ objevují i na stavbách.

Pokuta pro firmu: až 2 miliony
Přijde-li vám v legální práci na výplatní pásku 12 tisíc čistého, zaměstnavatele to stojí 20 tisíc. Rozdíl - tedy 8 tisíc - musí odvést státu. Poptávka po obcházení zákona je tak na obou stranách. Zaměstnavatel ušetří, slíbí zaměstnanci, že mu dá víc čistého, a ten si navíc rozpočet spraví podporou nebo sociálními dávkami.

Úřady práce se pochopitelně snaží takové „dohody“ aktivně potírat. „Cesty jsou různé. Monitorujeme trh práce a provádíme i namátkové kontroly u zaměstnavatelů. Běžné jsou i následné kontroly tam, kde už jsme někdy porušení zákona zjistili,“ popisuje Jan Marek, ředitel Úřadu práce ve Vyškově. Při jedné namátkové akci se kontrolorka třeba objednala na manikúru k pracovnici, která byla z černé práce podezřelá. Na místě získala jasné důkazy. Jan Marek připouští, že mnoho tipů pochází od veřejnosti. „Pokud jsou dostatečně konkrétní, prověřujeme i ty nepodepsané,“ dodává.

Firmě, která zaměstnává pracovníky nelegálně, hrozí až dvoumilionová pokuta. Tu jí může úřad práce udělit hned v prvním případě, nemusí tedy čekat, zda poruší zákon opakovaně. „V praxi se nám jako dostatečně výchovné ukázaly i pokuty nižší, v průměru 20 tisíc korun za každého nelegálně zaměstnaného. I tak to v součtu bývá docela citelné,“ tvrdí Jan Marek.

Podle ministerstva práce však nejsou sankce dostatečné. Kromě zvyšování pokut pro firmy do budoucna plánuje, že se černé zaměstnávání stane trestným činem. Stíhání by mělo hrozit zpočátku jen manažerovi, který pracovníka takto přijal a neodváděl za něj povinné dávky. Respektive tomu, kdo to dělal opakovaně. Zda budou stíháni i zaměstnanci, zatím není jasné.

Zaměstnanec může zaplatit 10 tisíc
I pracovníci porušují zákon, pokud se nechají zaměstnat bez smlouvy a vědí, že za ně firma neodvádí daně a pojištění. Není přitom nutné, aby byli registrováni na úřadu práce. K jejich postihu stačí, že pracují tajně.

Protože je zákon považuje za slabší stranu a zaměstnavatelé často zneužívají jejich nouze, hrozí jim maximálně desetitisícová pokuta. „Ale i to je vzhledem k jejich obvyklé situaci hodně,“ míní Zuzana Maschkeová z Úřadu práce v Ostravě.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...