Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pracovat v zahraničí můžete i v době krize

aktualizováno 
Najít si zaměstnání v cizině je dnes obtížnější než dříve. Pokud přesto chcete za prací vycestovat, zhodnoťte nejprve své předpoklady i jazykové schopnosti. Rozhodujete-li se hlavně podle výdělku, vydejte se do Finska.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Pracovní trh v Evropské unii je díky volnému pohybu opravdu výhodný," říká David Chlupáček, poradce sítě Eures. Ta pomáhá lidem orientovat se právě na evropském trhu.

Za prací mohou podle jeho slov stále cestovat odborníci a profesionálové, kteří nacházejí uplatnění ve svých oborech permanentně. Kdo bude dále moci pracovat v zahraničí, jsou rovněž sezonní pracovníci. V zemědělství útlum nenastává a turistický ruch bude také žít dál.
Mnoho Čechů se nyní vrací ze zaměstnání, která měli v Británii či Irsku, tedy v zemích, které ekonomický propad zasáhl výrazně. Někteří z nich se opět poohlížejí po práci v zahraničí.

Ale předtím, než se rozhodnete do ciziny vycestovat, měli byste si sestavit tabulku "pro" a "proti". "Podívejte se na své předpoklady a šance na českém trhu. Představte si práci ve vedlejším okrsku nebo kraji. A nyní k tomu přidejte jiný jazyk, zvyky a prostředí. Jestliže stále věříte, že máte co nabídnout, jděte do toho," vybízí poradce David Chlupáček.

Mezi výrazná "proti" by zařadil vyřizování úředních a právních záležitostí spojených se sociálním zabezpečením a pracovním právem.
Zájemci o práci v cizině by si také měli dát pozor, komu se svěřují do rukou. Ne každá agentura slibující zajištění zaměstnání v cizině pracuje stoprocentně. Potřebné náležitosti si proto dopředu zjistěte například na stránkách www.eures.cz.

může se hodit

S Klikni a volej můžete telefonovat do zahraničí za 1,19 Kč/min.

Norsko

Výhoda je, že platy jsou v této zemi vysoké a norské firmy nerozlišují mezi "domácími" a cizinci. Stát má rozvinutý sociální systém. Je nutné pracovní povolení, ale od ledna minulého roku Norové zjednodušili proceduru. Vyřízení trvá jeden až čtyři týdny a pracovat můžete ihned po podání žádosti.

Nedostatkové profese: prodavači, řidiči, tesaři, instalatéři, klempíři, kadeřníci, zedníci, nástrojáři, plechaři, pracovníci v lesnictví a zemědělství, softwaroví designéři, analytici a programátoři.

Příklad práce: mechanik nákladních automobilů
Plat:
18–20 eur za hodinu, záleží na zkušenosti a kvalifikaci

Nizozemsko

Pracovní povolení není zapotřebí. Výhoda je, že se snadno domluvíte anglicky či německy.

Nedostatkové profese: pracovníci v zemědělství, stavebnictví, námořníci, řezníci, zpracovatelé ryb, IT specialisté.

Příklad práce: zámečník, průmyslový izolatér
Plat: 350–450 eur týdně.

Slovinsko

Nebudete potřebovat pracovní povolení.

Nedostatkové profese: lékaři, IT specialisté, stavební dělníci, elektrikáři, kuchaři, servírky a barmani, řidiči kamionů.

Příklad práce: kuchař
Plat: 1 000 eur měsíčně

Belgie

Češi mohou získat pracovní povolení typu B, které je platné jeden rok a lze je prodloužit. Žádost o prodloužení musí být podána zaměstnavatelem nejméně měsíc před vypršením současného pracovního povolení.
Když se ucházíte o zaměstnání u belgické firmy, musíte uvést, že potřebujete pracovní povolení. Pokud zaměstnání získáte a obdržíte pracovní smlouvu, belgický zaměstnavatel musí zažádat o pracovní povolení u příslušného úřadu.

Nedostatkové profese: Počítačoví odborníci, stavební inženýři, elektrotechnici, odborníci v elektrotechnice a komunikacích, konstruktéři, řezníci, svářeči, instalatéři.

Příklad práce: IT specialista
Plat: podle dohody, nicméně slibují služební auto, proplácení pohonných hmot a stravenky.

Španělsko

Není nutné pracovní povolení. Přestože je v zemi vysoká nezaměstnanost, zejména v letních měsících bude poptávka po pracovnících navázaných na cestovní ruch.

Nedostatkové profese: kuchaři, číšníci, servírky, barmani, pomocníci a uklízeči v domácnostech, stavební dělníci, zedníci, kameníci, betonáři, stavební tesaři a truhláři, svářeči.

Příklad práce: pokojská
Plat: 1 200 eur měsíčně

Finsko

Není třeba pracovní povolení. trochu problematická je řeč: odborníci upozorňují, že je dobré naučit se základní finská slovíčka, než do země odjedete.

Nedostatkové profese: zdravotní sestry, lékaři – praktičtí i specialisté, dentisté, farmaceuti, pracovníci v zemědělství včetně sezonních pracovníků, řidiči stavebních a zemědělských strojů, stavební tesaři, automechanici, instalatéři, plynaři, svářeči, kuchaři, číšníci, servírky, uklízeči, kadeřníci a holiči.

Konkrétní nabídka práce: oční lékař
Plat: zpočátku 3 500–3 800 eur měsíčně (nejprve bude dotyčný pracovat pod dohledem finského kolegy).

Příště čtěte v mf dnes

12. 3. Smazala jsem dluhy a vyhlásila na sebe bankrot

13. 3. Vyhněte se chybám při hledání práceNejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Dvanáct zdravých návyků, které zvýší vaši duševní odolnost

Ilustrační snímek

Kdo je duševně odolný a s touto schopností se narodí, má výhodu. Umí mnohem snadněji než ostatní překonávat překážky a...

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Přehled po krajích: Nejvíce berou důchodci v Praze. PŘEHLED

Přehled po krajích: Nejvíce berou důchodci v Praze. PŘEHLED

Kurzy.cz V loňském roce pobíralo od států nějakou formu důchodu tři a půl milionu lidí. Na starobní, invalidní, vdovské a sirotč...

Najdete na iDNES.cz