Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pracovat v zahraničí můžete i v době krize

aktualizováno 
Najít si zaměstnání v cizině je dnes obtížnější než dříve. Pokud přesto chcete za prací vycestovat, zhodnoťte nejprve své předpoklady i jazykové schopnosti. Rozhodujete-li se hlavně podle výdělku, vydejte se do Finska.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Pracovní trh v Evropské unii je díky volnému pohybu opravdu výhodný," říká David Chlupáček, poradce sítě Eures. Ta pomáhá lidem orientovat se právě na evropském trhu.

Za prací mohou podle jeho slov stále cestovat odborníci a profesionálové, kteří nacházejí uplatnění ve svých oborech permanentně. Kdo bude dále moci pracovat v zahraničí, jsou rovněž sezonní pracovníci. V zemědělství útlum nenastává a turistický ruch bude také žít dál.
Mnoho Čechů se nyní vrací ze zaměstnání, která měli v Británii či Irsku, tedy v zemích, které ekonomický propad zasáhl výrazně. Někteří z nich se opět poohlížejí po práci v zahraničí.

Ale předtím, než se rozhodnete do ciziny vycestovat, měli byste si sestavit tabulku "pro" a "proti". "Podívejte se na své předpoklady a šance na českém trhu. Představte si práci ve vedlejším okrsku nebo kraji. A nyní k tomu přidejte jiný jazyk, zvyky a prostředí. Jestliže stále věříte, že máte co nabídnout, jděte do toho," vybízí poradce David Chlupáček.

Mezi výrazná "proti" by zařadil vyřizování úředních a právních záležitostí spojených se sociálním zabezpečením a pracovním právem.
Zájemci o práci v cizině by si také měli dát pozor, komu se svěřují do rukou. Ne každá agentura slibující zajištění zaměstnání v cizině pracuje stoprocentně. Potřebné náležitosti si proto dopředu zjistěte například na stránkách www.eures.cz.

může se hodit

S Klikni a volej můžete telefonovat do zahraničí za 1,19 Kč/min.

Norsko

Výhoda je, že platy jsou v této zemi vysoké a norské firmy nerozlišují mezi "domácími" a cizinci. Stát má rozvinutý sociální systém. Je nutné pracovní povolení, ale od ledna minulého roku Norové zjednodušili proceduru. Vyřízení trvá jeden až čtyři týdny a pracovat můžete ihned po podání žádosti.

Nedostatkové profese: prodavači, řidiči, tesaři, instalatéři, klempíři, kadeřníci, zedníci, nástrojáři, plechaři, pracovníci v lesnictví a zemědělství, softwaroví designéři, analytici a programátoři.

Příklad práce: mechanik nákladních automobilů
Plat:
18–20 eur za hodinu, záleží na zkušenosti a kvalifikaci

Nizozemsko

Pracovní povolení není zapotřebí. Výhoda je, že se snadno domluvíte anglicky či německy.

Nedostatkové profese: pracovníci v zemědělství, stavebnictví, námořníci, řezníci, zpracovatelé ryb, IT specialisté.

Příklad práce: zámečník, průmyslový izolatér
Plat: 350–450 eur týdně.

Slovinsko

Nebudete potřebovat pracovní povolení.

Nedostatkové profese: lékaři, IT specialisté, stavební dělníci, elektrikáři, kuchaři, servírky a barmani, řidiči kamionů.

Příklad práce: kuchař
Plat: 1 000 eur měsíčně

Belgie

Češi mohou získat pracovní povolení typu B, které je platné jeden rok a lze je prodloužit. Žádost o prodloužení musí být podána zaměstnavatelem nejméně měsíc před vypršením současného pracovního povolení.
Když se ucházíte o zaměstnání u belgické firmy, musíte uvést, že potřebujete pracovní povolení. Pokud zaměstnání získáte a obdržíte pracovní smlouvu, belgický zaměstnavatel musí zažádat o pracovní povolení u příslušného úřadu.

Nedostatkové profese: Počítačoví odborníci, stavební inženýři, elektrotechnici, odborníci v elektrotechnice a komunikacích, konstruktéři, řezníci, svářeči, instalatéři.

Příklad práce: IT specialista
Plat: podle dohody, nicméně slibují služební auto, proplácení pohonných hmot a stravenky.

Španělsko

Není nutné pracovní povolení. Přestože je v zemi vysoká nezaměstnanost, zejména v letních měsících bude poptávka po pracovnících navázaných na cestovní ruch.

Nedostatkové profese: kuchaři, číšníci, servírky, barmani, pomocníci a uklízeči v domácnostech, stavební dělníci, zedníci, kameníci, betonáři, stavební tesaři a truhláři, svářeči.

Příklad práce: pokojská
Plat: 1 200 eur měsíčně

Finsko

Není třeba pracovní povolení. trochu problematická je řeč: odborníci upozorňují, že je dobré naučit se základní finská slovíčka, než do země odjedete.

Nedostatkové profese: zdravotní sestry, lékaři – praktičtí i specialisté, dentisté, farmaceuti, pracovníci v zemědělství včetně sezonních pracovníků, řidiči stavebních a zemědělských strojů, stavební tesaři, automechanici, instalatéři, plynaři, svářeči, kuchaři, číšníci, servírky, uklízeči, kadeřníci a holiči.

Konkrétní nabídka práce: oční lékař
Plat: zpočátku 3 500–3 800 eur měsíčně (nejprve bude dotyčný pracovat pod dohledem finského kolegy).

Příště čtěte v mf dnes

12. 3. Smazala jsem dluhy a vyhlásila na sebe bankrot

13. 3. Vyhněte se chybám při hledání práce
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz