Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pracovní cesta

  11:00aktualizováno  11:00
Počítá se do odpracované doby i doba strávená v dopravních prostředcích při cestování na místo určení veletrh, konference? Například je-li místo určení Brno a cestuji z Liberce, v autě strávím dohromady sedm hodin a v Brně šest hodin výkonem stanovené činnosti. Odpracovaná doba je 7 + 6, tj. 13 hodin, nebo jen osm, což prosazuje můj zaměstnavatel? A jak je to s cestovními náhradami?

L. Kolář, Liberec

V případě vyslání zaměstnance na pracovní cestu je třeba rozlišit dobu výkonu práce a dobu strávenou na pracovní cestě. Pro účely cestovních náhrad se za pracovní cestu považuje doba na ní strávená. To jest doba od nástupu na cestu k výkonu práce v jiném místě, než je pravidelné pracoviště zaměstnance, až do návratu z pracovní cesty.
Čas strávený na pracovní cestě v pracovní době jinak než plněním pracovních úkolů (například čas strávený v dopravním prostředku v pracovní době) se považuje za překážku v práci na straně zaměstnavatele, při které se zaměstnanci mzda nekrátí.
Jde-li však o dobu strávenou jinak než výkonem práce mimo pracovní dobu zaměstnance (například čas strávený v dopravním prostředku mimo pracovní dobu), jde pouze o čas strávený na pracovní cestě, při němž nevzniká zaměstnanci nárok na mzdu, ale pouze na cestovní náhrady.


Jsou-li na pracovní cestě plněny pracovní úkoly i mimo pracovní dobu, jde o práci přesčas - pokud se například protáhne jednání.
K otázce ohledně odpracované doby uvádím příklad: Zaměstnanec nastoupil na pracovní cestu v 5.30 hod., do místa určení dorazí v 9 hod. a plní pracovní úkoly od 9 do 15 hodin. Hned poté cestuje zpět a pracovní cestu ukončí v místě pravidelného pracoviště v 18.30 hod.
Je-li přitom pracovní doba zaměstnance stanovená od 7 hod do 15.30, pak tato doba je považována za odpracovanou a doba od 5.30 do 7 hod a od 15.30 do 18.30 se považuje jen ze dobu strávenou na pracovní cestě, při níž má zaměstnanec nárok pouze na cestovní náhrady. Pokud by doba plnění pracovních úkolů v uvedeném případě překročila pracovní dobu (tj. 15.30), jednalo by se o práci přesčas.
Na základě předloženého dotazu tak lze usuzovat, že zaměstnavatel postupoval správně.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Na trhu práce chybí tisíce řemeslníků, odráží se to už ve mzdách

Ilustrační snímek

Rčení, že řemeslo má zlaté dno, je v současné době pravdivější než kdykoliv předtím. Je nouze o pracovníky a firmy za...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Kurzy.cz Podle výpočetního modelu společnosti Fundstrat náklady na těžbu bitcoinů aktuálně dosáhly tzv. break even pointu, když ...

Najdete na iDNES.cz