Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pracovní smlouva - na co dát pozor

  8:01aktualizováno  8:01
Úspěšně jste prošli výběrovým řízením a byli přijati. "Ještě vyřídíme pár formalit a prvního nastupujete," oznámil personalista a zároveň vám předložil k podpisu pracovní smlouvu. Máte radost, letmo se podíváte, zda souhlasí jméno a adresa a papíry podškrábnete. To může být chyba.

Své o tom ví Markéta Boučková. Po střední škole odpověděla na inzerát, ve kterém stavební firma hledala fakturantku. Nabídka ji zaujala mimo jiné i proto, že sídlo firmy bylo blízko jejího bydliště a do práce by to měla jen pár stanic tramvají. Pohovor dopadl dobře a čerstvá maturantka se těšila do nové práce. Pracovní smlouvu příliš nečetla a rychle ji podepsala.

Místo několika minut hodina

Hned první den ji však čekalo nemilé překvapení. Kancelář, v níž měla pracovat, nebyla v hlavní budově nedaleko centra, ale na kraji Prahy. Místo krátké cesty tramvají, musela metrem na konečnou a pak ještě přestoupit na autobus, sečteno celkem - skoro hodina jízdy.

Markéta se cítila podvedená, ale na výhrady bylo pozdě. Ve smlouvě stálo: místo výkonu práce Praha a to souhlasilo. V prvních dnech uvažovala o tom, že s prací sekne ve zkušební době.  Přátelský kolektiv a výborná kantýna byly argumenty, které ji přesvědčily, aby zůstala. Od té doby však ví, že pracovní smlouvu je nutné před podpisem pozorně přečíst. Pokud není cokoli jasné, je lepší se včas zeptat.

Smlouvu uzavřete písemně

V pracovní smlouvě musí být sjednaný druh práce, na kterou je zaměstnanec přijímán, místo výkonu práce a den nástupu. Tímto dnem vzniká pracovní poměr. Pracovní smlouva by měla být uzavřena písemně, s výjimkou pracovního poměru, který je kratší než jeden měsíc. V tomto případě bývá  sepsaná pouze na žádost zaměstnance.

Jasně vymezený by měl být také druh práce. Nikoli tedy jen administrativní pracovnice, ale asistentka obchodního oddělení.  Pracovní náplň s přesným popisem úkolů by měla být formou dodatku připojena k pracovní smlouvě. "Čím širší je totiž sjednaná práce, tím více úkolů po vás zaměstnavatel může požadovat," vysvětluje právník Libor Hůla.

"Také místo výkonu práce by mělo být stanoveno přesně, to znamená město a adresa pracoviště, kde budete působit," dodává. Máte-li ve smlouvě napsáno Česká republika, Středočeský kraj a podobně, znamená to, že zaměstnavatel po vás může požadovat výkon práce kdekoliv v těchto místech.

Důležitý je i údaj týkající se doby trvání pracovního poměru. Pokud není ve smlouvě výslovně uvedena, má se za to, že pracovní poměr se uzavírá na dobu neurčitou, tedy časově neomezenou. "Naproti tomu pracovní poměr na dobu určitou se uzavírá na konkrétní dobu, třeba jako záskok za ženu na mateřské a končí jejím uplynutím," upřesňuje Jana Tůmová, personální manažerka společnosti Faurecia Písek.

Náhrada za práci přesčas

"Výše mzdy, způsob odměňování a termín výplaty mohou být uvedeny přímo ve smlouvě nebo v samostatné dohodě o mzdě," říká Tůmová. Měli byste vědět, zda dostanete prémie, osobní ohodnocení nebo příplatky za práci přesčas.

Zaměstnanec má nárok, aby si za přesčasovou práci vybral náhradní volno nebo mu byla vyplacena odměna s příplatkem pětadvaceti procent průměrného měsíčního výdělku za přesčasy ve všední den nebo sto procent za práci ve svátek. Způsob náhrady by však měl být dohodnut před zahájením přesčasové práce. "V pracovní smlouvě bývá často uvedeno, že odměna za tuto práci je zahrnuta ve mzdě. Pokud podepíšete, zříkáte se příplatků i náhradního volna," varuje personální manažerka.

Tři měsíce a dost

"Pozornost byste měli věnovat také dohodě o zkušební době, tedy času, kdy můžete být propuštěni bez udání důvodu," doporučuje Hůla. Není-li ve smlouvě uvedena, znamená to, že nebyla vůbec sjednána. Zkušební dobu je možné dohodnout maximálně na dobu tří měsíců, a to bez ohledu na to, zda se jedná o poměr na dobu určitou, či neurčitou. Pokud zkušební doba sjednána je, ale údaj o její délce chybí, je automaticky tříměsíční. Zkušební dobu nelze dohodnout až po nástupu do práce nebo dodatečně prodlužovat. Výjimkou je případ, když nový pracovník během zkušební doby onemocní a jeho pracovní neschopnost trvá déle než deset dní.

Kromě těchto podstatných náležitostí lze sjednat ještě další, na kterých se zaměstnanec se zaměstnavatelem společně dohodnou. Takových podmínek je celá řada. "Patří mezi ně třeba sjednání kratší pracovní doby nebo třeba jiný začátek a konec pracovní doby kvůli dojíždění zaměstnance," říká Jana Tůmová.

Uvažujte dopředu

V rámci pracovní smlouvy může být uzavřena konkurenční doložka. "Svému zaměstnavateli tím slibujete, že po případném odchodu z práce nenastoupíte po určitou dobu u konkurence, nebo nebudete na vlastní účet vykonávat činnost, která byla předmětem uzavřené pracovní smlouvy a je shodná s činností zaměstnavatele," vysvětluje Tůmová. Za to vám sice po odchodu náleží finanční kompenzace, ale zároveň tato doložka omezuje vaše budoucí aktivity.

Uzavření pracovní smlouvy není formalita. Tento dokument totiž vymezuje práva a povinnosti zaměstnance i zaměstnavatele a je důležitý pro posouzení případných sporů. "Proto vždy trvejte na písemné formě pracovní smlouvy," radí právník Hůla. Než cokoli podepíšete, text si důkladně přečtěte, abyste později svého podpisu nelitovali.

Ilustrační foto

Autoři:Nejčtenější

Překonat Baťu je na dlouho, říká muž, jehož výrobky jsou v každé kuchyni

Petr Chmela, zakladatel českého výrobce kuchyňských potřeb Tescoma

Ovar mnozí z nás uvaří v „jeho“ hrnci, nakrájíme ho „jeho“ nožem, chlebíčky dáme na „jeho“ mísy, pít budeme z „jeho“...

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...

Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Další z rubriky

Vášeň k vínu je dobře živí. Bobule nechávají zrát v sudech i se slupkou

Dieter Sölva (vpravo), jeho otec Josef a syn Michael

Nad jezerem Kaltern v Jižním Tyrolsku na severu Itálie se táhnou dlouhé řady vinné révy. V jednom ze svahů sídlí...

Příspěvek od zaměstnavatele na „životko“, nebo „penzijko“? Co je lepší

Ilustrační snímek

Pokud vám zaměstnavatel nabídne příspěvek na penzijní spoření nebo na životní pojištění, můžete slavit. Se správně...

Trh práce 2018: rvačka o lidi, váhavé přidávání a čekající cizinci

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost bude dál klesat. Lidé dostanou přidáno, ale jen v některých oborech, nabídka benefitů se zefektivní....

Koruna bude dál posilovat / BIG EXPERT - akcie: týden od 15. 1. 2018

Koruna bude dál posilovat / BIG EXPERT - akcie: týden od 15. 1. 2018

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz