Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pracovní trh v roce 2002: úspěch budou mít aktivní lidé

  9:05aktualizováno  9:05
Nezaměstnanost se má podle odborníků pohybovat i v tomto roce okolo osmi procent. Jaký bude rok 2002 na tuzemském trhu práce? Jak se vyrovnat s případnou nezaměstnaností? Musíme se bát přílivu zahraničních pracovníků, zaostáváme za nimi a v čem?
Ludmila Schaferová, ředitelka tuzemského zastoupení čtvrtého největšího zaměstnavatele na světě, personální společnosti Adecco, která denně zajistí práci více než 700 000 lidí v 60 zemích světa, soudí, že každý člověk dnes musí počítat během své pracovní kariéry se změnou zaměstnání. Vyrovná se s ní lépe ten, kdo se na ni předem připraví.

* Jak se změní trh práce v roce 2002?

Příliv zahraničních investic vytvořil vyšší nabídku pracovních míst. Ta se bude ještě nějaký čas na trhu práce pozitivně projevovat, zejména v regionech, které vytvořily prostor pro výstavbu nových průmyslových zón.

* Přiblížil se vstup České republiky do EU, v čem se tamní trh práce liší od tuzemského?

Každá země má svá specifika. V EU se sblíží právní rámce jednotlivých trhů práce, tím se vyrovnají podmínky a nároky, časem pravděpodobně i míry nezaměstnanosti, jak se budou pracovní síly volně pohybovat. Štěstí bude přát připraveným ­ to znamená těm kvalifikovaným, jazykově vybaveným, flexibilním pro následování pracovní nabídky.

* Mohou podle vás Češi pracovně uspět v zahraničí a v jakých oblastech?

Všichni jsme zaregistrovali inzeráty z Irska, poptávající pracovníky pro Call Centra či odborníky na výpočetní techniku, a aktivity Německa, nabízející uplatnění IT specialistům. Pravda je, že těch, kteří vycestovali, není zdaleka velké množství. Důvody jsou především v nedostatečné jazykové kvalifikaci. Nároky jsou vyšší než naše nabídka. A pak bude hrát roli i naše ochota stěhovat se. Pokud tohle dokážeme změnit, mají naši lidé dobrou šanci. Na rozdíl od mnohých jiných národností jsme pořád ještě docela kreativní a umíme si s lecčíms poradit.

* Máme se bát přílivu zahraničních pracovníků?

Stát uvažuje o nové imigrační politice. Vedou ho k tomu demografické údaje ­ stárnoucí populace a z ní vyplývající nedostatek té aktivní části. A my bychom ze své zkušenosti dodali, že trocha konkurence našim pracujícím jen prospěje.

* Co ještě chybí českým manažerům oproti těm zahraničním?

Na rozdíl od mnohých prezentovaných názorů o nedostatečné odbornosti našich manažerů jsem optimističtější. Určitě se máme co učit. Ale to není pravidlo nikterak nové a zdaleka neplatí jen u nás. Rozdíly jsou individuální a všechno je v podstatě v nás samotných. To, co si jako personální společ- nost u manažerů přejeme vidět, je samozřejmě odbornost a pak také přístup k práci. Proaktivita, flexibilita ­ a to, co se u nás dříve příliš nenosilo ­ loajalita. Nehovořím o věcech patologických, jakými jsou zlatokopectví, tunelování firem. Ale tyhle lidi bych neoznačovala slovem manažer.

* Jak by měli lidé přijímat ztrátu práce a jak se s ní vyrovnat?

Ve světě je ztráta zaměstnání běžná věc a ani u nás by neměla být dnes vnímána jako stigma: doba, kdy o práci přišel jen ten, kdo nebyl v pořádku", je dávno pryč. Dnes se zaměstnání ztrácí velmi často třeba kvůli fúzi, reorganizaci či změně výrobního programu. Jak se s tím vyrovnat? Aktivně. Okamžitě začít hledat nové uplatnění, naučit se sebeprezentaci pro trh práce, což představuje dobrou přípravu, pokud jde o životopis i o vlastní projev při pohovoru. Mnohé společnosti dnes propouštěné zaměstnance svěřují konzultačním společnostem, které je pro hledání nového zaměstnání připravují. Říká se tomu outplacement a podle zkušeností naší společnosti ti, kdo tříměsíční spoluprací projdou, najdou v 70 procentech případů nové zaměstnání.

* Dá se snížít úroveň nezaměstnanosti?

Zkušenosti našich zahraničních kolegů ukazují, že ji lze výrazně snížit právě dočasným zaměstnáváním, které se označuje jako Temporary Help. Průzkum konzultační společnosti McKinsey z října loňského roku předpokládá, že soukromé zaměstnavatelské agentury mohou do roku 2010 dát práci 18 milionům lidí v Evropě. Tito lidé se ze 40 procent budou rekrutovat z dlouhodobě nezaměstnaných, studentů nebo lidí bez pracovní zkušenosti. A stejné množství lidí najde svého trvalého zaměstnavatele právě prostřednictvím tempování". Zatím jsou však v tuzemsku problémy s legislativním rámcem tohoto způsobu zaměstnávání. Iniciativou dvou hlavních společností světového trhu práce Temporary Help, Adecco a Manpower, vznikl jednoduchý návrh na doplnění stávajících zákonů, než bude nový zákoník práce. Doufáme, že se v parlamentu neztratí, a věříme, že eliminuje i aktivity společností, které se snaží nabízet podobné služby, ovšem bez potřebné ochrany vlastních zaměstnanců, mezi které v úplném základu patří například sociální a zdravotní pojištění.

* Jaké obory jsou perspektivní, kdo by se měl na možnou ztrátu práce připravit?

Podle mého názoru je úskalím úzká specializace bez ohledu na obor. Každý z nás by měl být dnes připraven na to, že za svůj život bude muset zásadním způsobem změnit vývoj své kariéry. Tato flexibilita se jeví jako naprostá nutnost. A pokud jde o vyloženě perspektivní obory, tam cítíme potřebu technicky vzdělaných lidí s jazykovým vybavením, kvalifikovaných řemeslníků, administrativního personálu, který je alespoň dvojjazyčný, a podobně.


Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Poradna: Proč si zřizovat soukromou datovou schránku a na co dát pozor

Stále více lidí uvažuje o zřízení osobní datové schránky, aby mohli pohodlněji komunikovat se státními orgány. Jaké jsou výhody a nevýhody datové schránky, to...  celý článek

Koncentrace virtuálních sídel v Praze.
Virtuální kanceláře: kdo je využívá a kdo zneužívá

Za pár set korun měsíčně mohou podnikatelé získat sídlo firmy v centru Prahy. Jenže tolik oblíbené virtuální kanceláře mohou někdy firmám ubrat na prestiži....  celý článek

Ilustrační snímek
Kariéru mají rozjetou na plný plyn, přestože jsou ze školy jen pár let

Zvládli to ostatní, zvládneš to taky, říkají rodiče dětem, aby je uklidnili a motivovali. Pokud to na vás platí, přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.