ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za pracovní úraz si může sám, tvrdila firma. Rozhodl až soud

  • 9
V případě pracovního úrazu máte nárok na odškodné. Výpočet částky, která vám náleží, je poměrně složitý a v praxi bývá často problematické náhradu škody od zaměstnavatele vymoci. Svědčí o tom konkrétní případ.

Pan Marek pracoval jako opravář strojů, a tedy často ve výškách. V létě roku 2016 vystoupal na žebřík v domnění, že je správně zabezpečený. Ten ovšem bohužel řádně upevněn nebyl, pan Marek spadl z velké výšky a velmi vážně si poranil obě nohy. Zraněného muže vynesli kolegové na vzduch a sotva se probral z bezvědomí, využili jeho šoku a donutili ho podepsat prázdný papír, kam následně doplnili jeho „přiznání“ že vědomě vylezl na nezajištěný žebřík.

„Zaměstnavatel tvrdil, že se jednalo o stoprocentní zavinění ze strany zaměstnance a odmítl mu jakoukoliv pomoc či dorovnání mzdy. My jsme po dlouhém právním boji dokázali spoluúčast pana Marka srazit jen na 40 procent – získal tak odškodné přes 1,7 milionu korun. Navíc jsme mu pomohli zařídit doživotní rentu ve výši několika desítek tisíc, kterou bude pobírat až do důchodu, protože ho následky úrazu v životě nesmírně limitují,“ říká Tomáš Beck ze společnosti Vindicia.

Za pracovní úraz vám náleží odškodné

Asi nejpodstatnější je definice, co je pracovní úraz. Důležité je, že k poškození zdraví nebo ke smrti musí dojít při plnění pracovních povinností nebo v souvislosti s nimi, a to nezávisle na vůli pracovníka.

„V praxi to znamená, že mezi pracovní úrazy můžeme zařadit jak úraz při vyslání na pracovní cestu, tak například při cestě do kantýny nebo při přesunu zaměstnance v rámci podniku z šatny na pracoviště, nemusí tedy nutně jít o úraz způsobený strojem,“ upřesňuje advokát Kamil Tvarůžka.

Pracovní úrazy v roce 2018

  • 44 365 pracovních úrazů bylo evidováno.
  • 123 z toho bylo smrtelných.
  • 1 149 úrazů si vyžádalo hospitalizaci delší než 5 dnů.
  • 79% úrazů bylo zaviněno špatně nebo nedostatečně odhadnutým rizikem, což je nejčastější příčina pracovních úrazů.
  • Podle dnů v týdnů k nejvíce úrazům došlo v pondělí.
  • Podle kalendářních měsíců bylo nejvíce úrazů v lednu a nejméně v prosinci.
  • Nejčastěji se úrazy staly mezi 10 a 11 hodinou.

Zdroj: Státní úřad inspekce práce

Z hlediska náhrad za škodu vzniklou v důsledku pracovního úrazu máte nárok na náhradu za ztrátu na výdělku, bolestné, snížení společenského uplatnění, účelně vynaložené náklady v souvislosti s léčením a náhradu věcné škody,

Náhrada za ztrátu výdělku znamená, že vám zaměstnavatel doplácí rozdíl mezi nemocenskými dávkami a průměrnou mzdou před vznikem pracovního úrazu, měl by tak činit průběžně v rámci mzdy.

Za věcné škody se považuje škoda na oblečení i na věcech, které byly v souvislosti s pracovním úrazem poškozeny nebo zničeny. Podle judikátu Nejvyššího soudu ČR máte nárok i na náklady, které vznikly tím, že pro následky pracovního úrazu nemůžete obstarávat svou domácnost v rozsahu jako před vznikem škody a tyto domácí práce za vás musí vykonávat někdo jiný. Nebo také situace, kdy jste v nemocnici, a někdo k vám chodí topit, aby nepopraskaly trubky.

Mezi účelně vynaložené náklady v souvislosti s léčením patří cena za léky, náklady na cestu k lékaři či na rehabilitaci. Také veškeré náklady, které v bezprostřední souvislosti s cestou k lékaři vznikly doprovodu, pokud je doprovod nezbytný, a to včetně nákladů na hlídání dětí, je-li to nezbytné. „Je potřeba si uvědomit, že pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel nedohodnou, účelnost vynaložených nákladů v případném sporu posuzuje soudce, a proto nelze oddělit také schopnost účelnost vyargumentovat,“ upozorňuje advokát.

Bolestné se vypočítává tak, že ošetřující lékař stanoví počet bodů a ty se pak vynásobí částkou, kterou stanoví vyhláška ministerstva zdravotnictví. V důsledku pracovního úrazu může vyvstat potřeba několika reoperací. Není nutné čekat na poslední reoperaci, bolestné můžete uplatňovat průběžně za každou operaci zvlášť.

Důležitý je posudek

Neštěstí nechodí po horách! Buďte připraveni, pojistěte se ještě dnes.

Zásadní součástí odškodnění je kompenzace sníženého společenského uplatnění, a to pokud má zraněný tak vážné následky, že ho v životě limitují. Možností odškodnění je i pravidelná renta. „Snížení společenského uplatnění je něco tak složitého, že se zaměstnanec určitě neobejde bez zdravotního posudku, ale také pravděpodobně ani bez právní pomoci. Je třeba totiž specifikovat, jaké jsou důsledky zdravotního postižení a v čem spočívají omezení, která nastala po pracovním úrazu,“ podotýká Tvarůžka.

Důsledky jsou u každého jiné, v souvislosti s tím, jaký život vedl konkrétní člověk před úrazem, a to nejen s ohledem na práci, ale i na rodinu, sportovní život, rozkvět další kariéry apod. V případě, že nejste schopni v důsledku pracovního úrazu zvládat původní práci a firma vás propustí, jde také o jeden ze znaků snížení společenského uplatnění. Znamená to, že můžete po zaměstnavateli požadovat náhradu spočívající v rozdílu mezi platem u původního zaměstnání a následného zaměstnání.

Autonehodu řešte jinak

Mezi velmi časté a zároveň nejzávažnější pracovní úrazy patří důsledky autonehod. Ať už se jedná o to, že zaměstnance někdo při pochůzce po úřadech srazil na přechodu, nebo došlo ke srážce jeho auta s nezodpovědným řidičem. „V tomto případě se daleko více vyplatí řešit odškodnění jako důsledek nehody než jako klasický pracovní úraz. Částka, které se zraněný domůže, může být totiž diametrálně odlišná. Odškodnění vychází z bodového systému – čím jsou následky vážnější, tím vyšším počtem bodů jsou ohodnoceny. Jenže zatímco v případě pracovního úrazu je za bod 250 Kč, u dopravních nehod je za bod 311 Kč,“ radí Tomáš Beck ze společnosti Vindicia.

Pamatujte si:

  • Trvejte na zaevidování pracovního úrazu a určitě si obstarejte svědky. Některé následky úrazu se mohou projevit později a souvislost se pak špatně prokazuje.
  • Pokud vám zaměstnavatel odmítne vydat záznam o úrazu, pomoci by měl inspektorát bezpečnosti práce.
  • Schovávejte si veškeré dokumenty a lékařské zprávy.
  • Ukládejte si i všechny účtenky, za doplatky léků, lázní, nákup zdravotnických pomůcek, ale například i lístky za vlak, kdy za vámi jela rodina do nemocnice.
  • Nesouhlaste s ukončením pracovního poměru dohodou. Pokud z důvodu pracovního úrazu nemůžete vykonávat svou práci a firma vám nedokáže zajistit jinou, máte nárok na odstupné ve výši 12 platů.
  • Odškodnění pracovních úrazů je velmi složité a náročné. Obraťte se na odborníky, kteří vás celým procesem provedou a pomohou i zajistit posudek znalce na nemateriální újmu. Dobrý posudek je pro určení výše odškodného stěžejní.

Zdroj: Vindicia

, pro iDNES.cz