Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pracovním úrazem je i zranění při teambuildingové akci

aktualizováno 
Podle zákoníku práce zaměstnavatel odpovídá za škodu vzniklou při pracovním úrazu bez ohledu na své zavinění. Zaměstnanci se přitom ani v době krize nemusí bát, že firma nebude mít na plné odškodnění dostatek peněz.
Odškodnění není možné požadovat při úrazu, který se zaměstnanci přihodí na cestě do práce a zpět. Ilustrační snímek

Odškodnění není možné požadovat při úrazu, který se zaměstnanci přihodí na cestě do práce a zpět. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Každý zaměstnavatel je totiž ze zákona pojištěn pro případ své odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnanci při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Pojištění vzniká automaticky dnem počátku pracovněprávního vztahu. Od roku 1993 pojišťuje všechny zaměstnavatele Kooperativa.

Přesto vzniká řada sporů nejen o výši náhrady škody, ale i o nárok samý. Každý poškozený je totiž povinen prokázat, zda utrpěl pracovní úraz, jestli mu vznikla škoda a že to vše souvisí s jeho prací.

Zaměstnavatel odpovídá i za úrazy na služební cestě

Mezi obvyklé obranné strategie zaměstnavatelů patří zpochybnění přímé souvislosti mezi úrazem a plněním pracovních úkolů. V řadě případů je tak klíčovým důkazem posudek lékaře. Pro skutečně nezávislý posudek je vhodné navrhnout znalce, který působí v jiném regionu než zaměstnavatel.

Čtěte také

Zaměstnavatelé zpravidla také poukazují na porušení bezpečnostních předpisů. Pak jsou však povinni prokázat, že se poškozený zaměstnanec nejen seznámil s vnitřními předpisy, ale že jejich dodržování také někdo vyžadoval a kontroloval.

Je dobré vědět, že odpovědnost zaměstnavatele je dána i v případě úrazu při adrenalinové teambuildingové akci, při práci povolené z domova doma nebo v průběhu služební cesty.

Odškodnění není možné požadovat při úrazu, který se zaměstnanci přihodí na cestě do práce a zpět.

Zajistěte si důkazy a svědky

Zaměstnanec je povinen bezodkladně oznámit svůj pracovní úraz nadřízenému, pokud mu to zdravotní stav dovolí. Zajistěte případné důkazy a svědky. Trvejte na vypracování záznamu o úrazu. Zaměstnavatel má sice povinnost zajistit místo a vyšetřit příčiny úrazu, ale kvůli vysokým pokutám za porušení předpisů bezpečnosti práce se často všechny okolnosti řádně nevyšetřují.

Zaměstnavatel poskytuje náhradu za ztrátu na výdělku v rozsahu, ve kterém odpovídá za škodu, dále bolestné a náhradu za ztížené společenské uplatnění. Dalšími nároky, které lze uplatnit, jsou účelně vynaložené náklady na léčení (například zaplacené léky, výdaje za znalecké posudky, regulační poplatky a podobně), případně i věcná škoda na majetku zaměstnance.

Odškodnění až za miliony korun

V případě úmrtí zaměstnance následkem pracovního úrazu je zaměstnavatel povinen odškodnit pozůstalé, kteří mají nárok na jednorázové odškodnění, náhradu nákladů na léčení, na pohřeb a na výživu.

Nároky poškozeného zaměstnance se při pracovních úrazech mohou pohybovat až v řádech statisíců či v případě nejzávažnějších a doživotních následků milionů korun.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Biljana Weber, generální ředitelka Microsoftu ČR a SR
Lidé nechtějí zaměstnání, ale smysluplnou práci, říká šéfka Microsoftu

Všeobecně se ví, že nejlepší benefity nabízejí zaměstnancům IT společnosti. Nad seznamem odměn v hodnotě i desítek tisíc měsíčně lidé z jiných oborů jen...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.