Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

aktualizováno 
Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém minimu, bez práce je jen 2,8 procenta lidí. Jak moc to komplikuje život úspěšné firmě 2N Telekomunikace, která své výrobky prodává do více než 130 zemí světa, vysvětluje její personální ředitelka Monika Rousová.

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace | foto: zdroj: 2N Telekomunikace

Jak moc se vás minimální nezaměstnanost dotýká?
Asi jako ostatních firem, kterým se daří. Roste nám obrat, poptávka zákazníků je vysoká, máme ale potíže s dodáním produktů v požadovaném množství. Naši dodavatelé nemají dostatek lidí, je problém sehnat komponenty a výroba našich produktů je technologicky náročná. Interně rosteme a hledáme nové zaměstnance, především do vývoje, ale tam mnohdy narážíme na nedostatek kvalifikovaných kandidátů.

Nicméně se vám podařilo během pár let tým z několika desítek lidí rozšířit na dnešních 250 zaměstnanců. Na co uchazeče lákáte?
Především na naše produkty, které jsme vyvinuli, vyrobili a které prodáváme. A které zákazníkům přinášejí užitek, zabezpečují jejich domy, chrání školy, nemocnice. A také na naši firemní kulturu, na neformální a otevřenou komunikaci a spolupráci.

Kde nové uchazeče hledáte?
Oslovujeme je sami přes sociální sítě, především na LinkedInu, je to pro nás výborný zdroj. Úspěch mají krátká videa, která posíláme místo inzerátu potenciálním kandidátům. Manažer tam vysvětlí, koho hledá na jakou pozici, je tam často vidět pracovní prostředí, tým kolegů. Spolupracujeme také s personálními agenturami.

Monika Rousová

  • Od roku 2010 působí jako personální ředitelka ve firmě 2N Telekomunikace. Firma má 250 zaměstnanců, je největším světovým výrobcem IP interkomů (domovních telefonů) a vyváží do 130 zemí světa.
  • V roce 2014 získala 1. místo v soutěži Osobnost HR.
  • Jako personalistka rozvíjí firemní kulturu založenou na vnímání lidí jako hlavního bohatství firmy, na otevřené komunikaci a týmové spolupráci.
  • Působí také jako psychoterapeutka a koučka v soukromé praxi.

Řada firem si pochvaluje jako zdroj nových lidí doporučení kolegů. Funguje to i u vás?
Ano, to funguje dobře. Zaměstnanec, který svému známému může na základě osobní zkušenosti popsat život ve firmě a práci samotnou, dokáže samozřejmě potenciálního uchazeče zaujmout. Máme jasně definované výše odměn na jednotlivé pozice, v průměru je to dvacet tisíc korun. Polovinu dostane zaměstnanec po nástupu nového kolegy a druhou polovinu po uplynutí zkušební doby.

Netradiční je, že nabízíte práci na zkoušku.
Ano, kandidátům, kteří projdou výběrovým řízením, a o které máme zájem, nabízíme den nebo půl dne na zkoušku. Zažijí, jak vypadá reálný pracovní den. Seznámí se s budoucími kolegy z týmu, uvidí konkrétní schůzky a pracovní prostředí. Hodně kandidátů to vítá. Rozhodnutí o tom, kde budete v budoucnu pracovat, je velmi důležité, proto chceme našim uchazečům poskytnout maximum informací, nic nezakrývat.

Ale někdy nezabere ani práce nanečisto.
Pravda je, že se po podpisu smlouvy s uchazečem někdy stane, že po oznámení záměru odejít z původní firmy musí čelit obrovskému tlaku. Dostane třeba až dvojnásobnou mzdu, nabídku manažerské pozice, cokoli. Tomu pak můžeme jen těžko konkurovat. A ani nechceme. Akorát nás to stojí dost peněz a ztratíme několik měsíců, které jsme mohli věnovat hledáním někoho jiného.

Neformální firemní kultura je hezká věc, ale k práci patří i peníze. Lákáte na nadstandardní mzdy?
Finanční ohodnocení máme o něco vyšší, než je republikový průměr ve srovnatelných typech firem. Pokud přijde třeba mladý uchazeč a řekne si o příliš vysokou částku, pokusíme se mu vysvětlit, že to není možné. A on mnohdy odpoví, že to jen zkusil. Požadavky lidí jsou v poslední době opravdu hodně vysoké, hlavně u vývojářů.

A jaké nabízíte benefity?
Chceme, aby hlavní benefit byla práce, která opravdu baví. A dobré vztahy, jak s kolegy, tak s nadřízeným. Další v pořadí je rozvoj, možnosti vzdělávání. Mladé lidi zajímá vývoj jejich kariéry, kam se mohou posunout. Nemůžeme jim úplně slíbit, že za dva roky budou manažery celého týmu, ale jsme flexibilní. Takže když je někdo přijatý na určitou pozici a chce si pak vyzkoušet jinou, tak mu to umožníme. Hodně uchazečů také zajímá flexibilita, mají třeba malé děti, nebo se starají o rodiče a chtějí práci skloubit s péčí o rodinu. Vždycky se snažíme domluvit.

A klasické benefity?
Máme penzijní připojištění, sportovní aktivity, cafeterii, jídelnu. Investovali jsme do školení kuchařů, aby se naučili vařit zdravá jídla, vegetariánská, což po nás lidé chtěli a teď to oceňují. Sídlo firmy je u cyklostezky podél Vltavy, takže hodně lidí využívá možnost jezdit do práce na kole, nebo rovnou z práce vyběhnout, vyjet na bruslích. Pro sportovně aktivní zaměstnance máme zázemí, kolárnu, sprchy.

Ještě se zeptám na jednu věc, před zhruba dvěma lety zakladatelé firmu prodali švédské společnosti Axis Communications. Odráží se ve firmě nějak skandinávský vliv?
Naše firemní kultury jsou si hodně blízké, to je také důvod, proč se nakonec původní majitelé pro firmu Axis rozhodli. Dobře se nám spolupracuje, zatím hlavně v oblasti vývoje, kde máme společné projekty, a také v obchodě. Máme ale pořád náš brand, svoji autonomii a také výsledky, takže nikdo nic zásadního měnit nepotřebuje. Akvizice byla úspěšná, víme, kam jdeme, máme silného partnera, a to v dnešní nejisté době představuje dobrý záchytný bod.

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Další z rubriky

Odborník: Průměrní lidé tvoří masu, lépe se s nimi manipuluje

Praha 3.10.2018 iDnes finance Pavel Vosoba foto Mafra Tomáš Krist

Pavel Vosoba se více než čtvrt století věnuje firemnímu poradenství. O spolupráci s ním stojí mimo jiné lidé, kteří...

Česko zažívá boom minipivovarů, brzy nebude mít pivo kdo vařit

V pivovarství chybí především technické profese.

Pivo údajně vymysleli před šesti tisíci lety Sumerové, ale asi nejvíce přirostlo k srdci Čechům. Každý muž u nás týdně...

Firemní vánoční večírky jsou stále oblíbené, jako odměna však nestačí

Ilustrační snímek

Vánoční balíček nebo čokoládová kolekce od ředitele jako dárek k Vánocům možná potěší, většina zaměstnanců však očekává...

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Kurzy.cz Michael J. Casey je členem vedení serveru CoinDesk a je členem výzkumného týmu zabývajícího se blockchainem na Digital ...

Najdete na iDNES.cz