Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pracovním úrazem může být i vražda

  10:00aktualizováno  10:00
Pokousána lvem, umačkán býkem, zraněn strojem - i taková neštěstí mohou být pracovním úrazem. Ale nejčastěji k nim dochází na stavbách, v automobilkách a v zemědělství.

Mezi spíše výjimečné pracovní úrazy z poslední doby patří těžké poranění ruky, které způsobil lev soukromého chovatele pracovnici inspekce životního prostředí v Hradci Králové. Nebezpečná však nejsou jen nevyzpytatelná zvířata. Mnohem častěji člověka v práci ohrožuje vlastní nedbalost a podcenění rizika.

Těžké poranění ruky potkalo v polovině října pracovnici České inspekce životního prostředí v Hradci Králové, když kontrolovala podkožní čip lva jednoho soukromého chovatele. Zaměstnankyně inspekce se marně snažila dostat se čtečkou přes mříže až k uchu zvířete. A tak prostrčila ruku s přístrojem otevřenými dvířky dovnitř klece. A lev ji napadl.

NENECHTE SI UJÍT
tele
Jak agenti získali na vás kontakt?
Doporučení znamená získat jméno osoby, která našemu klientovi důvěřuje a věří. Víte, jakým způsobem od vás agent získá kontakt na někoho blízkého?

Kapři, prodej kaprů
Kapra netrapte, není to hračka
Kapr nepatří do vany ani zpátky do řeky či do rybníka. Takové je doporučení veterinářů pro všechny, kteří si chtějí koupit pro vánoční hostinu živou rybu na stánku. Poslední zprávy však říkají - neukázněných zákazníků ubývá.

Inspektorát bezpečnosti práce pro Královéhradecký a Pardubický kraj napadení vyhodnotil minulý týden jako pracovní úraz. "Zaměstnavatel neodhadl všechna rizika spojená s kontaktem se zvířetem," poznamenává Josef Roďan z královéhradeckého inspektorátu bezpečnosti práce. "Zvířata jsou nevypočitatelná, proto k nim musí jít minimálně dva pracovníci. Ale nejčastěji jsou jimi ohroženi zemědělci. Mám na mysli případy zranění nebo umačkání býkem. Letos se to v našem kraji stalo třikrát."

Je to, nebo není pracovní úraz?

Za pracovní úraz lze považovat každé poškození zdraví zaměstnance nebo jeho smrtelný úraz, jež vznikly při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Může za něj být považována i vražda, jako v případě smrti jednoho z předních českých ortopedů, Václava Štědrého, kterého zastřelil duševně chorý pacient.

Vyšetřování pracovního úrazu není nikdy jednoduché. "Obvykle se sejde spousta faktorů, nic není černobílé. Je třeba prošetřit míru zavinění zaměstnance i zvážení rizik ze strany zaměstnavatele," vysvětluje Josef Roďan z inspektorátu bezpečnosti práce. V některých případech musí rozhodovat i soud.

Nejvíce pracovních úrazů se podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stalo za první letošní půlrok v automobilkách, při opravě strojů a zařízení, ve stavebnictví, výrobě, v zemědělství a lesnictví. Za tutéž dobu bylo nahlášeno bezmála 56 000 pracovních úrazů. Podle předběžných údajů ČSÚ zároveň došlo ke 92 smrtelným úrazům, další jsou ještě v šetření. "Ročně jich bývá tak kolem dvou stovek," říká Vladimír Janoušek z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce v Praze.

Na štěstí nelze spoléhat

Kvůli alkoholu můžete dostat výpověď.
Více ZDE.

Lze pracovním úrazům nějak předcházet? "Dalo by se říct, že stačí přemýšlet o práci a už o ničem jiném. Ale tak jednoduché to není," tvrdí předseda Českého úřadu bezpečnosti práce Jaromír Elbel. "Je třeba dbát na všechna rizika, analyzovat je - právě to bývá nejčastěji podceňováno," dodává s tím, že dlouholetá praxe a zkušenosti ještě nezaručují, že se nemůže nic stát. Stokrát může člověk bez úhony obejít bezpečnostní předpis, po sto jedné za totéž zaplatí životem.

Někteří zaměstnavatelé se snaží zaměstnance motivovat k tomu, aby pracovním úrazům předcházeli a zároveň měli možná rizika stále na paměti.

Například v Jaderné elektrárně Dukovany chtěli v polovině října oslavit rekord - 400 dní bez pracovního úrazu. Ale nepodařilo se. V ten den jednomu zaměstnanci podle mluvčího elektrárny Petra Spilky při manipulaci s tlakovou lahví luplo v zádech, a tak museli začít počítat znovu od nuly.

Kdo je v práci nejvíce ohrožen:

 • 45 % řemeslníci, opraváři, výrobci
 • 21 % obsluha strojů a zařízení
 • 11 % pomocní dělníci
 • 5 % dělníci v zemědělství a lesnictví
 • 18 % ostatní profese


Procenta z celkového počtu pracovních úrazů
Zdroj: Český úřad bezpečnosti práce, Český báňský úřad (data za rok 2003)


Nejčastější smrtelné pracovní úrazy:

 • Dobývání uhlí a rašeliny
 • Pozemní doprava
 • Výroba a rozvod elektřiny a plynu
 • Zemědělství a myslivost
 • Velkoobchod
 • Služby

Zdroj: Český statistický úřad (data za 1. pololetí 2004)

Kdy vám náleží odškodnění ?

1. Pracovním úrazem je každé poškození zdraví zaměstnance nebo jeho smrt, které vznikly při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Může to být za určitých okolností třeba infarkt, úpal a podobně. Za přímou souvislost s plněním pracovních úkolů lze považovat například příchod ze šatny na pracoviště.

2. Původcem úrazu může být někdy zaměstnancova vrozená indispozice - například když kvůli epileptickému záchvatu upadne a zlomí si ruku. Jestliže se tak stalo při práci nebo v přímé souvislosti s ní, jde o úraz pracovní.

3. Zaměstnavatel nese odpovědnost za škodu vzniklou při úrazu jen tehdy, pokud k ní došlo při práci nebo v přímé souvislosti s ní. Zčásti se může vzdát odpovědnosti, když si zaměstnanec způsobil úraz v opilosti, nedodržel předpisy vztahující se k bezpečnosti práce, nebo jednal lehkomyslně a musel si být přitom vědom, že si může přivodit újmu na zdraví.

4. Zaměstnavatel musí evidovat všechny úrazy například v knize úrazů. Zaznamenává i ty, jejichž následkem nebude zaměstnanci vystavena neschopenka nebo jeho pracovní neschopnost nepřesahuje tři kalendářní dny. Nelze totiž předem předpokládat, že takový úraz nebude později příčinou dlouhodobé pracovní neschopnosti.

5. Sepsání záznamu o úrazu se týká pouze těch, u kterých došlo ke zranění s pracovní neschopností delší než tři kalendářní dny nebo byly příčinou úmrtí zaměstnance.

6. Záznam je nutno sepsat do pěti dnů po oznámení úrazu, ohlásit jej a zaslat stanoveným orgánům a institucím. Opisy záznamů o úrazech za uplynulý měsíc zasílá zaměstnavatel nejpozději do pátého dne následujícího měsíce na příslušný inspektorát bezpečnosti práce, úrazovou pojišťovnu, u které je pojištěn, a zdravotní pojišťovnu, u níž je pojištěn postižený zaměstnanec.

7. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci, který utrpěl pracovní úraz, náhradu v rozsahu, v němž za škodu odpovídá. Proto je také ze zákona úrazově pojištěn. Zaměstnanci tak poskytuje náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, za bolest a ztížené společenské uplatnění, případně za účelně vynaložené náklady spojené s léčením a věcnou škodu. Ztráta na výdělku je hrubý ušlý výdělek po dobu pracovní neschopnosti poškozeného.

8. V případě uznání invalidity náleží zaměstnanci náhrada na výdělku po skončení pracovní neschopnosti. To znamená, že se náhrada poskytne v takové výši, aby se výdělek zaměstnance rovnal jeho průměrnému výdělku před vznikem škody. Výši odškodnění za bolest a ztížené společenské uplatnění bodově ohodnotí lékař. Věcná škoda jsou třeba rozbité hodinky při úrazu a plnění této škody vychází z ceny věci v době poškození.

9. V případě, že zaměstnanec následkem úrazu zemře, poskytne zaměstnavatel i náhradu nákladů na pohřeb a výživu pozůstalých včetně jejich jednorázového odškodnění. Způsob a rozsah náhrady škody je zaměstnavatel povinen projednat s pozůstalými a informovat je o nárocích z titulu náhrady škody dle zákoníku práce, nejlépe písemně.

I příliš chytří hledají práci těžko.
Více ZDE.

10. Nároky na náhradu za ztrátu na výdělku a nároky na náklady na výživu pozůstalých se nepromlčují. Zaměstnavatel nese veškeré riziko odpovědnosti za zpracování všech písemností potřebných k odškodnění nároků zaměstnance. Je proto nepřípustné, aby poškozeného zaměstnance odkázal přímo na zákonnou pojišťovnu. Učiní-li tak, hrubě porušuje ustanovení zákoníku práce.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Naše práce je dřina, uchazeče to odrazuje, říká pekař

Meduna

Je brzy ráno, stojím v pekárně čakovického hypermarketu Globus a vypadám jak šmoula. Na sobě mám bílý ochranný hábit a...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Poradna: jaké jsou záludnosti zkušební doby v novém zaměstnání

Ilustrační snímek

Cílem zkušební doby je, aby se zaměstnavatel a nový zaměstnanec lépe poznali a rozhodli se, zda chtějí ve spolupráci...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.