Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pracuji, i když marodím

  10:00aktualizováno  10:00
Někteří lidé se takzvaně hodí marod, protože potřebují opravit střechu na domě nebo si udělat pár fušek bokem. Jiní pracují, i když jsou opravdu nemocní. Třeba soukromník, který nechce přijít o živnost. Nebo zaměstnanec, jehož práci nemá kdo udělat. A tak mu ji jeho chlebodárce přiveze až do domu.

Zdraví je to nejcennější. Novou práci si po čase člověk najde, ale nové zdraví už nikdy nikde nesežene. Tohle ví každý. Ale nakonec jde stejně kvůli obavě ze ztráty místa zdraví stranou. "V lednu jsem dostal chřipku. Snažil jsem se jí léčit za pochodu v práci.

Bylo mi ale tak zle a měl jsem horečky, ze kterých jsem skoro omdléval, že jsem sinechal vystavit pracovní neschopenku," vypráví pětačtyřicetiletý projektant Luboš z Liberce, který si přeje zůstat v anonymitě. "Ale zaměstnavatel mi po asistence posílal domů práci, často mi i sám volal," dodává.

Co řekne lékař, to platí

V práci jsme jako sardinky. Musíte mít prostor a vzduch. Čtěte ZDE.

Lubošův zaměstnavatel měl na rozdíl od jeho lékaře pocit, že zaměstnancův zdravotní stav není tak vážný, aby nemohl alespoň částečně pracovat. "Na mé námitky odpovídal výhrůžkami, že mohu být propuštěn pro nadbytečnost, když nemocí dokazuji, že na pracovišti není má přítomnost nezbytná. Raději jsem mu vyhověl. Léčení se pak vleklo čtyři týdny, antibiotika nezabírala," vypráví projektant Luboš.

Jeho lékař mu samozřejmě vynadal. Podle něho se stačilo týden v klidu poctivě léčit a za dva týdny mohl být Luboš fit. Navíc, pokud by jej v době, kdy pracoval u rýsovacího prkna, navštívil kontrolor správy sociálního zabezpečení, mohl by přijít o nemocenskou kvůli nedodržování léčebného režimu. "Pokud lékař uzná, že je zaměstnanec neschopen práce, je to závazné i pro zaměstnavatele. Ten v žádném případě nesmí zaměstnance jakkoliv úkolovat během jeho pracovní neschopnosti," říká advokát Aleš Růžička. Pokud by zaměstnavatel trval na svém a vyhrožoval výpovědí, i přesto by mu mělo být odpovědí důrazné ne. Dostane-li se zaměstnanec do podobné situace, měl by okamžitě požádat o pomoc příslušnou správu sociálního zabezpečení nebo Inspekci bezpečnosti práce.

Nemoc - pro podnik luxus

Chování Lubošova zaměstnavatele rozhodně neschvaluje Bedřich Danda ze Svazu podnikatelů České republiky. Podotýká však, že pokud bude schválen jeden z návrhů o nemocenském pojištění, tlak na to, aby i během pracovní neschopnosti zaměstnanec pracoval, vzroste.

Danda má na mysli tu variantu zákona, podle níž má zaměstnanci první dva týdny pracovní neschopnosti vyplácet zaměstnavatel náhradu mzdy. "Na to naše podniky nemají. Navíc zbytek lidí v práci bude za kolegu dělat, možná vzniknou i přesčasy. Náklady na zaměstnance tak neúnosně vzrostou a každý zaměstnavatel bude hledat cesty, jak by zaměstnanec i přes nemoc práci odvedl," říká.

Obětavci a ulejváci

Zvláště ti, kdo obětují práci první poslední, by měli vědět, že nemoc je dobré léčit už v zárodku. Ale ne v práci. O to déle pak člověk marodí doma a nepomůže tím ani svému zdraví, ani zaměstnavateli.

Danda ze Svazu podnikatelů připomíná, že neschopenka bývá často zneužívána. "Někdo má nové místo, dá výpověď a chce hned odejít z práce. A když ho nepustíte, přijde s neschopenkou, ale přitom pracuje pro nového zaměstnavatele," říká. Tady je na zaměstnavateli, aby dal podnět správě sociálního zabezpečení. "Ta situaci prošetří a rozhodne, zda dojde k odebrání nemocenské. Může tak učinit i na základě písemného prohlášení zaměstnavatele a dalších svědků. Musí však jít o skutečně věrohodné a prokazatelné dokumenty, které se dále prošetřují," vysvětluje Štěpánka Mikešová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

V práci děláme zbytečnosti!
Více ZDE.

Řada lidí spoléhá na to, že se na ně při kontrole nedostane. A čísla jim dávají za pravdu. Například v loňském roce ukončilo pracovní neschopnost na 3 830 000 lidí. Správy sociálního zabezpečení za rok 2003 provedly přitom dohromady 267 240 kontrol dodržování léčebného režimu. Z toho ve 12 131 případech správa zjistila jeho porušení.

Vedou záda a chřipka

  • Nejvíce prostonaných dnů měly loni na svědomí nemoci páteře a meziobratlových plotének.
  • Na druhém místě v délce pracovní neschopnosti jsou nemoci dýchací soustavy a úrazy.
  • Nejčastěji Češi marodili kvůli infekcím horních cest dýchacích a chřipce.

    Zdroj: ČSSZ

Pozor, u dveří zvoní kontrolor!

  • Dodržování léčebného režimu kontroluje správa sociálního zabezpečení, pod kterou patříte.
  • Její kontroloři navštěvují pacienty denně v dopoledních i odpoledních hodinách, a to včetně víkendu. Čas návštěvy volí dle dalších hledisek, jako například s ohledem na ošetřujícím lékařem stanovené vycházky, rehabilitace a podobně.
  • Pokud se prokáže porušení léčebného režimu, který je každý pacient ze zákona o nemocenském pojištění povinen dodržovat, může mu být nemocenské buď dočasně sníženo, nebo odňato.

    Zdroj: ČSSZAutor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Pohled na ceny potravin nebude v příštích měsících „nudit“

Pohled na ceny potravin nebude v příštích měsících „nudit“

Kurzy.cz Na konci letošních žní, zemědělci napříč Evropou sčítají škody způsobené suchem. Farmáři z Německa v některých případec...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz