Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pracující studenti a důchodci také podávají daňové prohlášení

aktualizováno 
Chodíte do školy a přitom si vyděláváte nebo jste v důchodu aktivní a ke své penzi si přivyděláváte? Poradíme vám na příkladech, jak správně podat daňové přiznání.
Zvláštní kapitolou jsou takzvané příležitostné příjmy, ty se do 20 000 ročně nedaní.

Zvláštní kapitolou jsou takzvané příležitostné příjmy, ty se do 20 000 ročně nedaní.

Studenti: sleva na dani je vyšší

Chodí do školy a přitom si vydělávají. A platí daně. Výhodou pro pracující studenty je další sleva na dani. Kromě základní slevy 7 200 korun na poplatníka si mohou za každý odpracovaný měsíc odečíst z daně navíc 200 korun, nebo 2 400 korun za celý rok.

S tím se dá i mírně spekulovat. Student na brigádě (obvykle dohoda o provedení práce nebo o pracovní činnosti) může u zaměstnavatele podepsat prohlášení k dani. V tom případě nechá provést roční vyúčtování zaměstnavatele, nemusí se o nic starat. Slevy na dani se mu však odečtou jen za měsíce, kdy skutečně pracoval, třeba za prázdninový červenec a srpen.

Pokud však student zaměstnavatele požádá o výpis příjmů a podá daňové přiznání sám, může uplatnit slevu na dani za poplatníka i studenta za celý rok, tedy 7 200 plus 2 400 korun, dohromady 9 600. Ve výsledku mu tak většinou stát vrátí všechny zálohy, které za něj zaměstnavatel odvedl.

Studuji a od listopadu 2007 mám živnostenský list. Příjmy jsem loni měla jen asi 5 000 korun. Nemusím tedy podávat daňové přiznání, ale jak je to se zdravotním pojištěním? Pojišťovna na svém formuláři chce mít datum podání daňového přiznání na úřad.

Skutečně nebudete muset podávat daňové přiznání, neboť 5 000 korun je příjem pod takzvaným nezdanitelným minimem, které je 15 000 korun. Pro zdravotní pojištění žádný takový limit neplatí, a tak musíte podat zdravotní pojišťovně takzvaný přehled a zaplatit pojistné. Na přehledu je i údaj „mám/nemám povinnost podávat daňové přiznání“, vy zaškrtnete možnost, že tuto povinnost nemáte.

Loni jsem si při studiu přivydělával dva měsíce na brigádě. Mohu podat daňové přiznání? Kdyby tomu tak bylo, slevy na dani by byly pravděpodobně o dost vyšší než daň, tudíž by se mi povedlo jednoduše na státu vydělat.

Každý, kdo měl v průběhu zdaňovacího období jakékoliv příjmy, může podat daňové přiznání a je jedno, jak dlouhou dobu v tom příslušném kalendářním roce pracoval. Když toho využijete, máte právo uplatnit veškeré odpočty a slevy na dani, které zákon umožňuje. Může se vám tedy stát, že při uplatnění všech slev (na poplatníka a na studium) vám stát vrátí celou zálohu na daň, kterou zaměstnavatel z vaší mzdy srazil.

Studuji a v létě jsem začal podnikat. Mohu si uplatnit slevu na dani jako student za celý rok, to je 2 400 korun?

Slevu na studenta můžete uplatnit za celý rok.

V červnu 2007 jsem ukončil studia, během kterých jsem si přivydělával, a po prázdninách začal naplno pracovat. Jak to bude se slevou na studenta?

Slevu na poplatníka si odečtete celou, slevu na studenta jen za měsíce, kdy jste byl studentem (včetně prázdnin).

Důchodci: i když platíte daň, slevu si odečítat nemůžete

Jste i v důchodu aktivní a ke své penzi si přivyděláváte? Jste-li zaměstnanec, postarají se o vaše daně v práci. Sami budete muset podat daňové přiznání, pokud podnikáte a váš příjem bude vyšší než 15 000 korun za rok. Podnikající důchodci nemají povinnost platit minimální daň.

Pracující důchodci mají oproti ostatním lidem nevýhodu, nemohou si totiž za rok 2007 odečíst z vypočtené daně slevu na poplatníka 7 200 korun. Výjimkou jsou jen ti, kteří mají za rok nižší důchod než 38 040 korun, případně lidé, kteří odešli do důchodu až v průběhu roku.

Byl jsem v protifašistickém odboji, dostávám příplatek k penzi. Musím ho danit?

Příplatek, který máte jako účastník odboje, je od daně osvobozen.

Mám důchod a současně si přivydělávám na živnostenský list. Kde je hranice pro placení záloh na zdravotní a sociální pojištění?

Pro sociální pojištění existuje pro důchodce hranice příjmů po odpočtu výdajů 48 334 korun (za rok 2007). Pokud ji překročíte, musíte platit zálohy. Pokud ne, neplatíte nic. U zdravotního pojištění je podnikání důchodců posuzováno jako vedlejší činnost, neplatí pro ně minimální vyměřovací základ, platíte zdravotní pojištění z toho, co jste si skutečně vydělali.

K důchodu si přivydělávám pronájmem chaty. Musím podávat daňové přiznání?

Pokud vaše příjmy z pronájmu chaty přesáhly za kalendářní rok částku 15 000 korun, jste povinen podat daňové přiznání a přijaté nájemné zdanit. Příjmům z pronájmu je určena 1. část přílohy č. 2 daňového přiznání. Výdaje můžete uplatnit procentem z příjmů (30 %).

Jsme spolupracující manželé, žena byla po celý loňský rok v důchodu. Může si jako spolupracující osoba také odečíst slevu na poplatníka 7 200 korun?

Vaše manželka si slevu na poplatníka za rok 2007 odečíst nemůže, jedině, že by měla za celý rok důchod nižší než 38 040 korun.

Připočítává se částečný invalidní důchod do řádku 31? A mohu si uplatnit slevu na dani 1 500 korun?

Částečný invalidní důchod se nepíše nikam, je totiž od daně osvobozen. Slevu 1 500 korun si uplatnit můžete.

Přivýdělek: pamatujte na daně

Máte vedle zaměstnání nebo podnikání ještě jiné příjmy? Z většiny z nich musíte zaplatit daň. Ne vždy však budete podávat daňové přiznání. Třeba když pracujete na dohodu o provedení práce, daň vám obvykle srážkou strhne zaměstnavatel a vy se nemusíte o víc starat.

Zvláštní kapitolou jsou takzvané příležitostné příjmy. Ty se do 20 000 ročně nedaní. Příležitostné příjmy jsou ty, které máte skutečně nárazově a nemáte na ně živnostenský list. Nesmí jít třeba ani o pronájem nemovitostí či psaní autorských textů.

Mám příjmy od více zaměstnavatelů. Napsal jsem navíc učebnici, za kterou jsem obdržel jednorázovou odměnu. Zdaňuji tuto odměnu podle § 10, nebo podle § 7 (autorský honorář)? Lze uzavírat na takovéto účely i dohody o provedení práce, nebo pouze smlouvy o dílo?

Autorský honorář jste povinen zdanit podle paragrafu 7. Výdaje můžete uplatnit ve výši 40 procent z příjmu takzvaným paušálem. Z rozdílu mezi příjmy a výdaji jste povinen odvést pojistné na zdravotní pojištění, na sociální zabezpečení ne. Zda na autorskou činnost uzavřete smlouvu o dílo, či dohodu o provedení práce, záleží pouze na dohodě se zadavatelem.

Máme ve společném jmění manželů les. Z těžby části lesa jsme získali přibližně 120 000 korun. Mohu uplatnit v daňovém přiznání paušál 80 procent? Není potřeba si zařídit živnostenský list (v lese nepodnikáme, šlo pouze o jednorázový příjem)?

Příjem zdaní jen jeden z manželů, nezáleží na tom, který. Zapíšete ho do ostatních příjmů podle paragrafu 10 zákona o daních z příjmů (příloha č. 2 daňového přiznání – ostatní příjmy), výdaje můžete uplatnit ve výši 80 procent příjmů paušálem.

Byla jsem celý rok na rodičovské dovolené a od června do listopadu jsem si přivydělávala na poloviční úvazek. Jakou částku mám napsat jako slevu na dani na řádek 64 a kolik měsíců mám napsat do údajů o dětech? Celý rok, nebo jenom ty měsíce, kdy jsem si přivydělávala?

Na řádek 64 patří částka 7 200 korun. Děti jste vyživovala celých 12 měsíců.

Od začátku roku 2007 jsem byla zaměstnaná. Od února jsem byla na nemocenské. V polovině dubna jsem ukončila pracovní smlouvu a od té doby jsem registrovaná na úřadu práce. Musím podávat daňové přiznání za rok 2007?

Pokud jste u zaměstnavatele podepsala prohlášení k dani, pak nemusíte, daně vyřeší zaměstnavatel. nemocenská ani podpora v nezaměstnanosti se nezdaňuje.

Započítávají se do příjmů manželky z hlediska posouzení jako vyživované osoby také příjmy zdaněné zvláštní sazbou daně (srážkovou daní)?

Ano, započítávají.

Pracuji v pobočce americké firmy, která má akcie na burze. Firma nám nabídla odkup zvýhodněných akcií. Teď nám řekli, že rozdíl mezi naší nákupní cenou a cenou na trhu musíme zahrnout do zdanitelného příjmu. Opravdu musíme tento rozdíl zdanit? A když, tak co a v jakém kurzu? Nakupovali jsme v kurzu Kč/USD 18,15, a pro daňové účely je prý kurz 20,15.

České daňové právo pracuje pouze s českými korunami. Pro daňové účely použijte jednotný kurz, který byl vydán ČNB na rok 2007 (pro USD je to 20,15 koruny). Tento kurz použijte na nákup nebo prodej cenných papírů. Vaše informace nejsou zcela kompletní, proto odpovím pouze obecně. Jestliže doba mezi nákupem a prodejem cenných papírů překročila šest měsíců, tak rozdíl mezi nákupem a prodejem nemusíte zdaňovat. Pro detailní informace by bylo nutné znát celý mechanismus získání zvýhodněných akcií.

Autoři:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Další z rubriky

Velké daňové opakování: kdo musí podávat daňové přiznání a kdo nemusí

Ilustrační snímek

Letos je termín pro odevzdání daňového přiznání 3. dubna. Musí to udělat ti, kdo podnikají, přivydělávají si nebo měli...

Jak spočítat daně, když jste si přivydělali pronájmem nebo prodejem

Ilustrační snímek

Zaměstnanci, kteří si mimo svůj hlavní pracovní poměr přivydělávají, se budou muset sami vypořádat s daňovým přiznáním....

Daně: letos je třeba dobře počítat, změnila se pravidla

Ilustrační snímek

Častá otázka podnikatelů je, jestli se mají nervovat s evidencí výdajů a řešit, které jsou přípustné a které už jsou za...

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout aneb marihuanové akcie

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout aneb marihuanové akcie

Kurzy.cz Takzvané marihuanové akcie jsou podle mne jedním z nejzajímavějších jevů na akciovém trhu. Jde o společnosti, které dík...

Najdete na iDNES.cz