Pracujte samostatně a dejte to šéfovi občas znát

Tisíciletá historie lidstva zná tři osvědčené stále stejné standardní způsoby, jak získat důležitého člověka, aby vám šel na ruku.
1) Chvalte, lichoťte šéfovi, až se hory zelenají. Nebojte se přehánět,nebo být poněkud i mimo realitu. Právě drsný a nerudný šéf chce nejvíce slyšet zněčích úst, jak je veselý a jemný.

2) Jste-li aspoň trochu atraktivního vzhledu, mladší než šéf a opačného pohlaví, vlezte mu (jí) do postele. Své milence nebo svému milenci šéf (šéfka) vše prozradí, vše toleruje, všude ho protěžuje.

3) Držte šéfa v šachu. Pamatujte na platnost tohoto moravského přísloví: Nevíš-li v Praze na někoho důležitého aspoň vraždu, nemůžeš tam dělat kariéru." V Bratislavě tomu zase říkají systém pravé horní zásuvky psacího stolu". Tam si prý totiž každý chytrý ctižádostivý pracovník od prvního dne nástupu do funkce ukládá na co nejvíce lidí kompromitující materiály. A v pravé chvíli nadřízenému připomene medovým hlasem mafiána, že když nevyhoví, tak bohužel, velmi nerad, ale budu muset zveřejnit....

Možná vás tyto rady šokují, ale přece jste nečekali, že nastíníme školní výčet typu získávejte šéfa jedině poctivou prací", naprosto odtržený od života a spíše k uchechtnutí než k praktickému použití. Pravda však je někde uprostřed. Tři divoké rady platí tím více, čím je šéf horším člověkem. Za solidních okolností skutečně zabírá spolehlivé plnění povinností. Každý šéf chce mít s vaším postem či úsekem co nejméně starostí. Pocit, že se může spolehnout, že nemusí kontrolovat každý váš krůček. Poskytněte mu tento pocit. Buďte co nejvíce samostatní. Choďte za šéfem s žádostí o radu a pomoc jen tehdy, pokud hrozící škoda z vaší neznalosti je větší než škoda zokrádání šéfa o jeho čas a energii.

Petr Prokop, výkonný ředitel České pojišťovny

K získání šéfa na svou stranu pomáhá přiblížit se problémům, které řeší, vystihnout, co se mu honí hlavou, znát cíle, kterých se snaží dosáhnout, a v tom mu nabízet řešení. Vyšší kvalitu pak přináší schopnost na základě vlastních znalostí a zkušeností předvídat, s čím se bude muset šéf potýkat, a navrhovat mu řešení dřív, než problém stačí zaregistrovat, nebo právě v okamžiku, kdy jej identifikuje.

Jak přijmout kritiku? Jak vyjít se spolupracovníky či jak se vyrovnat se stresem? Odpovědi na tyto otázky najdete v seriálu 100 rad, jak být úspěšnější v práci. Připravujeme ho s docentkou Evou Bedrnovou z pražské VŠE a Davidem Gruberem, autorem knih s touto tematikou.

Co jsme psali a co si přečtete

66. Já jim ukážu!
67. Přátelství na pracovišti
68. Jak si získat šéfa
69. Co s pochybnostmi
70. Jak zvládnout neúspěch
71. Práce mě unavuje