Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prase se nepodařilo zabít. Škody ze zabíjačky musela řešit pojišťovna

aktualizováno 
Z pojištění odpovědnosti můžete pokrýt i škody, které napáchá vaše domácí zvíře. Panu Josefovi se například vymklo kontrole prase, které chtěl porazit pro kamarády, a napáchalo spoušť za desetitisíce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Řezníkovi, kterého si Josef sjednal, se prase napoprvé nepodařilo zabít. Zdivočelé zvíře pak vběhlo na sousedův pozemek. Zde rozbilo plot a zdevastovalo záhonky i keře. Než se prase podařilo chytit, potrhalo Josefovu sousedovi i několik slepic.

Zatímco Josef sháněl zástupce pojišťovny, pustil se soused do sepisování škod. Udělat soupis zničených věcí nebylo snadné, například u slepic bylo potřeba rozlišit, zda šlo o nosnice či nikoli.

Josef měl prase jen k vlastnímu užitku. Kdyby si zabíjačkou chtěl vydělat a jitrnice, či jelítka rozprodat, neměl by soused na pojistné plnění nárok. Josef by mu škodu musel zaplatit z vlastní kapsy.

"Zda jde o hospodářskou činnost či nikoli, neurčuje počet chovaných zvířat. Je jedno jestli má majitel zvířat pět nebo pět set. Nesmí se jednat o hospodářskou činnost ve smyslu živnostenského zákona," vysvětluje Bohumír Vítovec, odborník na pojištění.

Nakonec řádění prasete vyšlo na 50 tisíc korun, které pojišťovna sousedovi uhradila.

Zvíře sice nikomu neublížilo, ale kdyby ano, vyplácelo by se pojistné i zraněnému člověku. Dotyčný by měl nárok na bolestné a na náklady vynaložené za léčbu a rekonvalescenci. Pokud by někomu prase zničilo například fotoaparát nebo roztrhlo bundu, škoda by se ještě navýšila.

Řezník si nesmí nechat zaplatit

U pojištění odpovědnosti si za provedenou práci nesmí v tomto případě řezník nechat zaplatit. Kdyby za provedenou práci dostal nějaké peníze, musel by mít živnostenský list nebo pracovat pro nějakou firmu. V takovém případě by odpovědnost padla na jeho hlavu.

Naturáliím se však meze nekladou. Řezník si tedy za zabijačku může odnést třeba půlku prasete nebo jiné věcné dary. (více o tématu čtěte zde)

Pojištění odpovědnosti je více druhů

Pojištění odpovědnosti za škodu si můžete sjednat k cestovnímu pojištění, k pojištění domácnosti nebo privátní odpovědnost, která se vztahuje na škody na zdraví nebo majetku jiných osob.

Privátní pojištění, které využil i majitel prasete v uvedeném případě, je součástí pojištění domácnosti nebo nemovitosti. Například u ČSOB Pojišťovny při limitu pojistného plnění do půl milionu za pojištění zaplatíte 360 korun ročně a u České podnikatelské pojišťovny 460 korun. Nezáleží však jen na ceně, ale také na tom, co pojištění obsahuje.

U pojištění odpovědnosti za škodu sjednané k pojištění domácnosti záleží na počtu lidí žijících ve společné domácnosti a na výši pojistné částky. Ta se pohybuje od půl milionu do dvaceti milionů.

"Pojištění odpovědnosti lze sjednat jak samostatně, tak spolu s pojištěním domácnosti nebo nemovitosti, nejčastěji si je klienti sjednávají právě k majetkovému pojištění. Samostatné pojištění odpovědnosti si uzavírají například lidé bydlící v podnájmech hlavně kvůli škodě způsobené sousedům," upřesňuje Dagmar Koutská z pojišťovny Allianz.

Nejčastěji se podle Petra Milaty z ČSOB Pojišťovny řeší vytopení sousedů nebo škody způsobené dětmi při hře, jako je rozbité okno, počmáraná zeď, či lavice nebo zranění druhého dítěte.

Pojištění odpovědnosti zahrnuje škody způsobené třetí osobě při:

  •  běžné občanské činnosti
  •  provozu domácnosti, nemovitosti, rekreační nemovitosti
  •  výkonu rekreačního sportu, používání malých plavidel, jízdě na koni apod.
  •  chovu domácích zvířat, hospodářských zvířat
  •  vlastnictví rodinného nebo bytového domu
  •  svépomocných pracích a pomocných stavebních pracích (prováděných bezúplatně)
  •  výpomoci jiných osob v domácnosti (bezúplatně)
  •  legální držbě a používání zbraní k soukromým účelům
  • regresní náhrady škod atd.
Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

O dovolenou v cizině je obrovský zájem. Experti hlásí nové trendy

Ilustrační snímek

Chuť Čechů prožít dovolenou v cizině je letos obrovská. Přibývá lidí, kteří vycestují i vícekrát v jednom roce. Zároveň...

Pravda o příspěvku na životní pojištění jako benefitu zaměstnavatele

Ilustrační snímek

Zaměstnavatelé v poslední době výrazně rozšířili nabídku benefitů pro své zaměstnance. Mezi ty oblíbené a často...

Nejabsurdnější výluka z pojištění: lidem nejvíce vadí zanedbání povinnosti

Ilustrační snímek

Zanedbání povinnosti pojištěného se stalo historicky první nejabsurdnější výlukou z pojištění. O vítězství této výluky...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz