Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prase se nepodařilo zabít. Škody ze zabíjačky musela řešit pojišťovna

aktualizováno 
Z pojištění odpovědnosti můžete pokrýt i škody, které napáchá vaše domácí zvíře. Panu Josefovi se například vymklo kontrole prase, které chtěl porazit pro kamarády, a napáchalo spoušť za desetitisíce.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Řezníkovi, kterého si Josef sjednal, se prase napoprvé nepodařilo zabít. Zdivočelé zvíře pak vběhlo na sousedův pozemek. Zde rozbilo plot a zdevastovalo záhonky i keře. Než se prase podařilo chytit, potrhalo Josefovu sousedovi i několik slepic.

Zatímco Josef sháněl zástupce pojišťovny, pustil se soused do sepisování škod. Udělat soupis zničených věcí nebylo snadné, například u slepic bylo potřeba rozlišit, zda šlo o nosnice či nikoli.

Josef měl prase jen k vlastnímu užitku. Kdyby si zabíjačkou chtěl vydělat a jitrnice, či jelítka rozprodat, neměl by soused na pojistné plnění nárok. Josef by mu škodu musel zaplatit z vlastní kapsy.

"Zda jde o hospodářskou činnost či nikoli, neurčuje počet chovaných zvířat. Je jedno jestli má majitel zvířat pět nebo pět set. Nesmí se jednat o hospodářskou činnost ve smyslu živnostenského zákona," vysvětluje Bohumír Vítovec, odborník na pojištění.

Nakonec řádění prasete vyšlo na 50 tisíc korun, které pojišťovna sousedovi uhradila.

Zvíře sice nikomu neublížilo, ale kdyby ano, vyplácelo by se pojistné i zraněnému člověku. Dotyčný by měl nárok na bolestné a na náklady vynaložené za léčbu a rekonvalescenci. Pokud by někomu prase zničilo například fotoaparát nebo roztrhlo bundu, škoda by se ještě navýšila.

Řezník si nesmí nechat zaplatit

U pojištění odpovědnosti si za provedenou práci nesmí v tomto případě řezník nechat zaplatit. Kdyby za provedenou práci dostal nějaké peníze, musel by mít živnostenský list nebo pracovat pro nějakou firmu. V takovém případě by odpovědnost padla na jeho hlavu.

Naturáliím se však meze nekladou. Řezník si tedy za zabijačku může odnést třeba půlku prasete nebo jiné věcné dary. (více o tématu čtěte zde)

Pojištění odpovědnosti je více druhů

Pojištění odpovědnosti za škodu si můžete sjednat k cestovnímu pojištění, k pojištění domácnosti nebo privátní odpovědnost, která se vztahuje na škody na zdraví nebo majetku jiných osob.

Privátní pojištění, které využil i majitel prasete v uvedeném případě, je součástí pojištění domácnosti nebo nemovitosti. Například u ČSOB Pojišťovny při limitu pojistného plnění do půl milionu za pojištění zaplatíte 360 korun ročně a u České podnikatelské pojišťovny 460 korun. Nezáleží však jen na ceně, ale také na tom, co pojištění obsahuje.

U pojištění odpovědnosti za škodu sjednané k pojištění domácnosti záleží na počtu lidí žijících ve společné domácnosti a na výši pojistné částky. Ta se pohybuje od půl milionu do dvaceti milionů.

"Pojištění odpovědnosti lze sjednat jak samostatně, tak spolu s pojištěním domácnosti nebo nemovitosti, nejčastěji si je klienti sjednávají právě k majetkovému pojištění. Samostatné pojištění odpovědnosti si uzavírají například lidé bydlící v podnájmech hlavně kvůli škodě způsobené sousedům," upřesňuje Dagmar Koutská z pojišťovny Allianz.

Nejčastěji se podle Petra Milaty z ČSOB Pojišťovny řeší vytopení sousedů nebo škody způsobené dětmi při hře, jako je rozbité okno, počmáraná zeď, či lavice nebo zranění druhého dítěte.

Pojištění odpovědnosti zahrnuje škody způsobené třetí osobě při:

  •  běžné občanské činnosti
  •  provozu domácnosti, nemovitosti, rekreační nemovitosti
  •  výkonu rekreačního sportu, používání malých plavidel, jízdě na koni apod.
  •  chovu domácích zvířat, hospodářských zvířat
  •  vlastnictví rodinného nebo bytového domu
  •  svépomocných pracích a pomocných stavebních pracích (prováděných bezúplatně)
  •  výpomoci jiných osob v domácnosti (bezúplatně)
  •  legální držbě a používání zbraní k soukromým účelům
  • regresní náhrady škod atd.
Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Hlídáte si zdraví? Můžete ušetřit až třetinu z pojistného

Ilustrační snímek

Nejste obézní, nekouříte, sportujete nebo chodíte na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři? Za zdravý životní styl...

Novinky 2018: Dlouhodobě nemocní dostanou víc peněz, zavádí se otcovská

Ilustrační snímek

Rok 2018 přinese v nemocenském pojištění řadu změn. Některé z nich začnou platit od Nového roku, jiné až v jeho...

Zranit někoho na lyžích může vyjít na statisíce, Češi riziko podceňují

Záchranáři u zraněné 13leté lyžařky, která se zranila na Ovčárně v Jeseníkách.

Jen zlomek Čechů vyrážejících na tuzemské sjezdovky se pojišťuje proti úrazu a škodě způsobené ostatním. Přivodit...

Souhrn 21.3. - Evropa neudržela nervy na uzdě a před Fedem oslabuje, euro silněj...

Souhrn 21.3. - Evropa neudržela nervy na uzdě a před Fedem oslabuje, euro silněj...

Kurzy.cz Pražská burza v polovině 12. týdne při podprůměrné likviditě posílila. Evropské trhy ve druhé polovině dne neudržely vy...

Najdete na iDNES.cz