Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prasečí chřipka ovlivňuje i vývoj na finančních trzích

aktualizováno 
Koncem dubna gradovaly zprávy o mexické prasečí chřipce nebezpečné pro člověka. Tyto události měly vliv i na finanční oblast. Měnily se hodnoty akciových indexů, jednotlivých akcií i devizových kurzů, někdy i značně. Panika se rozšířila napříč finančními trhy.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Reuters

První zprávy o nákaze mexickou prasečí chřipkou se objevily již v březnu. Nejenže se nákazy začali bát běžní lidé, ale i investoři po celém světě. Ne snad proto, že by jim nákaza bezprostředně hrozila, ale protože si začali představovat, jaké dopady na globální hospodářství by šíření prasečí chřipky mohlo mít.

Opatření proti nákaze obvykle znamenají zavření mnoha institucí, pozastavení výroby, snížení HDP a nižší tržby podniků, což dopadá i na jejich zisky. Mexický dolar tak během jediného dne (27. dubna) oslabil oproti americkému dolaru o více než 5 %, což je na měnovém trhu velmi vysoké číslo. Ve stejný den odevzdal mexický akciový index Bolsa více než 3 % své hodnoty.

graf kurz pesa k dolaru

Akcie však neklesaly jen v Mexiku, ale po celém světě včetně světově proslulých indexů jako Dow Jones Industrial Average. Je ovšem pravdou, že u nich pokles nebyl tak rapidní jako v Mexiku. Zatímco americké a evropské indexy tak ukázaly relativní odolnost, jednotlivé tituly z konkrétních sektorů ztrácely mnohdy dvouciferné hodnoty. To se týkalo hlavně akcií společností, které mají něco společného s cestovním ruchem.

Byl zde zkrátka rozumný předpoklad, že lidé se budou bát cestovat, aby se nevystavili riziku nákazy. Nejvíce proto ztrácely akcie leteckých společností jako British Airways či Air France – KLM. Dobře na tom ale nebyly ani akcie cestovních kanceláří a agentur, hotelů nebo i kasin.

Ilustrační fotoJeden sektor - farmaceutický průmysl - však z paniky těžil, a to zcela logicky. Byl zde předpoklad, že bude mít zvýšený odbyt. Úplně nejvíce profitovaly akcie společností, které vyrábějí protichřipkové vakcíny Tamiflu a Relenza. Mezi ty patří společnosti Roche a GlaxoSmithKline.

Nebyl však zde jen vliv na ceny akcií a kurzy měn, ale např. na komoditní burze Chicago Mercantile Exchange klesla rychle i cena prasat, s kterými se tam obchoduje.

Někteří dokonce začali spekulovat o tom, že v tu chvíli posílily americký dolar a japonský jen, protože jsou považovány za bezpečné měny. Tato interpretace je podle mého názoru ale přehnaná. Vlastně vůbec není jasné, jak velký vliv prasečí chřipka vlastně měla. Např. ceny akcií měly v té době za sebou několikatýdenní růst a korekce se tak dala očekávat. Analytici jsou zkrátka placeni od toho, aby hledali příčiny pohybů cen i tam, kde kolikrát nejsou.

A jak to vypadá s vlivem prasečí chřipky na finanční trhy dnes? Stejně jako v roce 2006, když svět sužovala chřipka ptačí, se již trhy postupně naučily na nové zprávy o nákaze příliš nereagovat. Muselo by se stát něco skutečně podstatného, abychom zase zažili "chřipkový" výprodej.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz