Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prasečí chřipka ovlivňuje i vývoj na finančních trzích

aktualizováno 
Koncem dubna gradovaly zprávy o mexické prasečí chřipce nebezpečné pro člověka. Tyto události měly vliv i na finanční oblast. Měnily se hodnoty akciových indexů, jednotlivých akcií i devizových kurzů, někdy i značně. Panika se rozšířila napříč finančními trhy.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Reuters

První zprávy o nákaze mexickou prasečí chřipkou se objevily již v březnu. Nejenže se nákazy začali bát běžní lidé, ale i investoři po celém světě. Ne snad proto, že by jim nákaza bezprostředně hrozila, ale protože si začali představovat, jaké dopady na globální hospodářství by šíření prasečí chřipky mohlo mít.

Opatření proti nákaze obvykle znamenají zavření mnoha institucí, pozastavení výroby, snížení HDP a nižší tržby podniků, což dopadá i na jejich zisky. Mexický dolar tak během jediného dne (27. dubna) oslabil oproti americkému dolaru o více než 5 %, což je na měnovém trhu velmi vysoké číslo. Ve stejný den odevzdal mexický akciový index Bolsa více než 3 % své hodnoty.

graf kurz pesa k dolaru

Akcie však neklesaly jen v Mexiku, ale po celém světě včetně světově proslulých indexů jako Dow Jones Industrial Average. Je ovšem pravdou, že u nich pokles nebyl tak rapidní jako v Mexiku. Zatímco americké a evropské indexy tak ukázaly relativní odolnost, jednotlivé tituly z konkrétních sektorů ztrácely mnohdy dvouciferné hodnoty. To se týkalo hlavně akcií společností, které mají něco společného s cestovním ruchem.

Byl zde zkrátka rozumný předpoklad, že lidé se budou bát cestovat, aby se nevystavili riziku nákazy. Nejvíce proto ztrácely akcie leteckých společností jako British Airways či Air France – KLM. Dobře na tom ale nebyly ani akcie cestovních kanceláří a agentur, hotelů nebo i kasin.

Ilustrační fotoJeden sektor - farmaceutický průmysl - však z paniky těžil, a to zcela logicky. Byl zde předpoklad, že bude mít zvýšený odbyt. Úplně nejvíce profitovaly akcie společností, které vyrábějí protichřipkové vakcíny Tamiflu a Relenza. Mezi ty patří společnosti Roche a GlaxoSmithKline.

Nebyl však zde jen vliv na ceny akcií a kurzy měn, ale např. na komoditní burze Chicago Mercantile Exchange klesla rychle i cena prasat, s kterými se tam obchoduje.

Někteří dokonce začali spekulovat o tom, že v tu chvíli posílily americký dolar a japonský jen, protože jsou považovány za bezpečné měny. Tato interpretace je podle mého názoru ale přehnaná. Vlastně vůbec není jasné, jak velký vliv prasečí chřipka vlastně měla. Např. ceny akcií měly v té době za sebou několikatýdenní růst a korekce se tak dala očekávat. Analytici jsou zkrátka placeni od toho, aby hledali příčiny pohybů cen i tam, kde kolikrát nejsou.

A jak to vypadá s vlivem prasečí chřipky na finanční trhy dnes? Stejně jako v roce 2006, když svět sužovala chřipka ptačí, se již trhy postupně naučily na nové zprávy o nákaze příliš nereagovat. Muselo by se stát něco skutečně podstatného, abychom zase zažili "chřipkový" výprodej.

Autor:



Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...



Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Na co myslet, aby se vám levné peníze na kreditní kartě neprodražily

Ilustrační snímek

Ačkoliv si odborníci pochvalují, že se finanční gramotnost Čechů zlepšuje, v otázce platebních karet ještě máme co...

Rozumíte řeči investorů? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

S aktuálními komentáři renomovaných ekonomů a s prognózami ekonomického vývoje se v médiích setkáváme poměrně často....

Překlenovací úvěr versus hypotéka. Rozdíl skoro čtvrt milionu korun

Překlenovací úvěr je určen k překlenutí doby, po kterou smlouva nesplňuje...

Stavební spoření má v České republice díky státní podpoře dlouhou tradici. Ale financovat vlastní bydlení plně ze...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz