Přátelství na pracovišti? Ano, ale jenom do určité míry

Na přátelství na pracovišti existují různé názory. Mnoho manažerů je proti němu, protože mají pocit, že snižuje pracovní výkonnost podřízených. Ba co víc, domnívají se, že přítelíčkování lidí může vést k jejich vzájemnému krytí a promíjení si prohřešků - a to firmě neprospívá.

Na překážku je i účelové přátelství proti někomu. Odmítněte je už proto, že je vždy vlastně zároveň nepřátelstvím proti někomu třetímu. Je pozůstatkem závistivé doby, kdy jeden se mohl mít dobře jen tehdy, když druhý se měl hůře.

A kde je nepřátelství, tam jsou špatné mezilidské vztahy a skomírá i prosperita. To však neplatí o všech typech přátelství. Nejmodernější manažerské teorie v nejvyspělejších, nejúspěšnějších a nejbohatších světových firmách nabádají šéfy: Podřízení jsou tvým nejcennějším kapitálem, manažere.

Dělej, co jim na očích vidíš, přetrhni se ve zlepšování jejich pracovních podmínek. Vzbuď, udržuj a rozvíjej v nich nadšení, sdílené cíle a hodnoty, týmového ducha. Týmové přátelství s někým, s členy týmu, tak trochu se všemi ve stejné firmě, k níž cítíte sounáležitost - to je žádoucí.

To vytvářejte na svém pracovišti ze všech sil. A pokud to nejde, jděte tam, kde pro ně mají větší pochopení. Při tomto přátelství se totiž lidé ve firmě o společný koláč neperou. Ale zvětšují jej společným úsilím do té míry, že na každého připadne dost veliký díl.

Samozřejmě se i zde najdou jedinci s tendencemi získat všechno. Protože vytvořený díl každého je větší, než dotyčný stačí sníst. Pěstujte tedy pečlivě týmová přátelství. Budete se pak do práce těšit. A těšit se někam, kde musíte strávit většinu nejlepších let života, to už je kardinální rozdíl v kvalitě života oproti stavu, kdy do práce jdete pouze z nutnosti uživit rodinu.

A tam, kde se drtivá většina lidí má velmi dobře, dochází také k velkým změnám mezilidských vztahů. Většina pracovníků je pak vůči firmě loajální - už proto, že má hodně co ztratit, kdyby nebyla. Lidé téměř nekradou, téměř netunelují...