Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel prodává firmu. Co bude s pracovníky?

aktualizováno 
Může se stát, že vám zaměstnavatel jednoho dne oznámí, že firma v nejbližší době změní majitele. Jak se tato situace dotkne samotných zaměstnanců? Na otázky čtenářky odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Bude záležet na novém majiteli firmy, zda si ponechá všechny zaměstnance, jestli sníží jejich počet, či změní jejich pracovněprávní a mzdové podmínky. Ilustrační snímek

Bude záležet na novém majiteli firmy, zda si ponechá všechny zaměstnance, jestli sníží jejich počet, či změní jejich pracovněprávní a mzdové podmínky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Manžel pracuje v soukromé firmě a majitel chce ze zdravotních důvodů ukončit podnikání a společnost prodat. Jaké mají zaměstnanci možnosti? 
Z vašeho dotazu nevyplývá, v jaké právní formě zaměstnavatel podniká. Jestli je to firma podnikatele jako fyzické osoby, nebo se majitelem rozumí (stoprocentní) podílník v obchodní společnosti, což bych spíše předpokládal.

Má to nějaký vliv na postavení zaměstnanců?
Zaměstnanci by neměli být nijak ohroženi. Platí totiž, že s žádnou z možných forem prodeje firmy, kterou je prodej podniku nebo jeho části, převod obchodního podílu či akcií, není přímo spojeno zhoršení pracovněprávního postavení zaměstnanců. Bude záležet na novém majiteli, zda si ponechá všechny zaměstnance, jestli sníží jejich počet, či změní jejich pracovněprávní a mzdové podmínky.

Můžete to vysvětlit?
S prodejem podniku nebo jeho části - což je z uváděných forem prodeje firmy jediná, kdy se od počátku mění subjekt pracovněprávních vztahů na straně zaměstnavatele - je přímo ze zákona spojen přechod všech zaměstnanců pod nového zaměstnavatele. Tedy subjekt, který si podnik fyzické osoby-podnikatele nebo právnické osoby, eventuálně jeho část, koupil.

V případě převodu obchodního podílu nebo akcií ze stávajícího vlastníka na jiný subjekt ani k žádné změně zaměstnavatele nedochází, jelikož jím zůstává stejná obchodní společnost, pouze se změnil její vlastník, a to bez jakýchkoliv dopadů na zaměstnanecké vztahy.

Pokud tedy chce vlastník prodat firmu některou z výše uváděných forem a nezruší ji, nemůže se to právní jistoty vašeho manžela jako zaměstnance nijak dotknout.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit.
Aktuální volné pracovní pozice na jobDNES.cz.

Takže výpověď by dostat neměl? Anebo ano?
Není vyloučeno, že během jednání o prodeji může zájemce požadovat po současném majiteli, aby firmu zeštíhlil a prodal mu ji s menším počtem zaměstnanců. Pak by musel současný vlastník provést organizační změnu a buď se domluvit na rozvázání pracovního poměru s vybranými zaměstnanci dohodou, nebo by jim musel dát výpovědi.

Dostal by manžel v tomto případě odstupné?
Podle zákoníku práce takto propouštěným zaměstnancům vzniká nárok na odstupné, které dosahuje u pracovního poměru kratšího než rok nejméně jednonásobku průměrného výdělku, u zaměstnání trvajícího alespoň jeden rok a méně než roky dva nejméně dvojnásobku průměrného výdělku, u pracovního poměru nad dva roky nejméně trojnásobku průměrného výdělku. To je minimální odstupné. Vyšší může stanovit vnitřní předpis, kolektivní smlouva či dohody se zaměstnanci.

Autor:Nejčtenější

Loupež století: eskyma se rozdávala na ulici, z úspor se stala almužna

Autorem stokoruny byl Sergej Akimovič Pomanskij. V oběhu vydržela od června...

Když se před 65 lety blížil konec května, jen málokdo tušil, že se chystá loupež století. Miliony lidí měly přijít o...

Tři z pěti zaměstnanců trpí stresem. Mohou za to šéfové i peníze

Ilustrační snímek

Podle jednoho z průzkumů jsou důvodem velkého stresu přehnaná očekávání v práci. Pak také problémy s kolegy či...Stavební spoření se vylepšuje, začíná se zvedat i zhodnocení úspor

Ilustrační snímek

Stavební spoření je opět v kurzu, od počátku roku se o něj zvedá zájem. Roste i aktivita stavebních spořitelen, které...

Natírání plotů z vás odpovědné firmy nedělá, vzkazuje odborník

Tomáš Poucha

Společenská odpovědnost firem (CSR) je zajímavé téma. Polyká miliony a proměňuje je v „dobro“. Tu někde zaměstnanci...

Hledání zaměstnanců je dnes hodně kreativní disciplína, říká bankéřka

Marcela Suchánková

Zvyšují mzdu, nabízejí skvělé benefity, upravují kanceláře, dělají všechno možné. A výsledek? Stovky neobsazených...

Další z rubriky

Natírání plotů z vás odpovědné firmy nedělá, vzkazuje odborník

Tomáš Poucha

Společenská odpovědnost firem (CSR) je zajímavé téma. Polyká miliony a proměňuje je v „dobro“. Tu někde zaměstnanci...

Notář: Použití smluv z internetu je riziko, škody jsou až statisícové

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

Snadno je najdete na internetu, jsou většinou zdarma a bez problémů je stáhnete z nesčetných internetových portálů....

Ošetřovatelkou v zoo: jaké je to mít práci snů mezi lemury a gibony

Do výběhu k lemurům mohou ošetřovatelé primátů v plzeňské zoo vejít bez obav.

Ošetřovatelé zvířat v zoo nezbohatnou. Za celý den se docela nadřou a v práci často zůstávají, i když už dávno padla....

Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty

Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty

Kurzy.cz Česká ekonomika se přehřívá, a je tedy načase utáhnout měnové kohouty zvýšením úrokových sazeb, uvedl viceguvernér Česk...

Najdete na iDNES.cz