Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pravidelné spoření by se vyplatilo, kdyby banky zjednodušily podmínky

aktualizováno 
V době krize se řada lidí začala zajímat o možnosti spoření. A právě na takové klienty mají nyní banky políčeno. Účet pravidelného spoření GE Money Bank je v nabídce dlouho, nováčkem je v tomto ohledu Česká spořitelna. Ta přišla se svým Šikovným spořením a učí své klienty šetřit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Téměř dva roky nabízí GE Money Bank svůj spořicí produkt, jímž se snaží své klienty přimět k tomu, aby si pravidelně ukládali peníze. Nazvala jej Účet pravidelného spoření. Spořit si tímto způsobem může každý majitel korunového běžného účtu vedeného touto bankou. Po založení účtu pravidelného spoření jsou zřízeny i trvalé příkazy se splatností buď 15. nebo 25. dne v měsíci.

Nutnou podmínkou je zároveň ukládat si předem vybranou částku, a to ve výši 300, 500, 1 000, 1 500, 2 000, 2 500, 3 000, 4 000 nebo 5 000 korun měsíčně. Pokud tuto podmínku neporušíte po dobu jednoho roku, dosáhnete na úročení 3 % ročně. Jestliže se vám ale spořit z nějakého důvodu v dohodnuté výši nepodaří, roční výnosy budou pouze 0,1 %.

Důležité nakonec není ani tak stejná výše jednotlivých plateb, nýbrž dohodnutá jakási cílová částka. Určíte-li si například úložku 1 000 korun, váš cíl je naspořit 12 000 korun za rok. Bude-li výsledný vklad nižší k tzv. výročí účtu, za celou dobu trvání vkladu (tedy jeden rok) získáte úrok pouze 0,10 %. Pokud naopak uložíte během roku více peněz, zvýhodněnou sazbou bude banka úročit sazbou 3 % ročně pouze dohodnutých 12 000 korun. Přebytek vám přinese opět pouhých 0,10 % ročně.

Minimální vklad určen není, maximální je rovných 40 000 korun. Disponovat s účtem lze pouze omezeně a "beztrestně" pouze 7 dní v roce. Tak dlouho trvá tzv. realizační lhůta. Mimo ni peníze z účtu převedete také, ovšem již se sankcí 2 % počítaných z celého zůstatku Účtu pravidelného spoření.

Výhody a nevýhody účtu pravidelného spoření GE money bank

VÝHODY

- nutné je zřídit si u GE běžný účet 
jednoduchá orientace v úročení - 3 %, příp. 0,1 % p.a.
- úroky jsou pevné vždy po dobu 1 roku
- veškeré transakce na účtu zdarma (vyjma sankce za předčasný výběr)
- kontrola zůstatku a pohybů účtu je možná prostřednictvím internetového bankovnictví
- výpisy z účtu v čtvrtletní frekvenci

NEVÝHODY

- možnost bez sankce vybrat vklad pouze v realizační lhůtě, tj. 7 dní v roce
- předčasný výběr částečný není možný, zrušení účtu mimo realizační dobu je zpoplatněno 2 % z celého vkladu
- s vkladem lze manipulovat pouze přes běžný účet zřízený v GE

Šikovné spoření České spořitelny je přesycené limity 

Model podobný účtu od GE zvolila u své novinky i Česká spořitelna a nazvala ji Šikovné spoření. Spořitelna se rovněž snaží přimět klienty pravidelně spořit. Jak sama uvádí, podporují její snahy základní atributy služby - výhodné zhodnocení a okamžitá likvidita vkladu. Veškeré výhody ovšem přebíjí složitá síť pravidel a různých omezení.

Nový spořicí účet Šikovné spoření je určen výhradně plnoletým fyzickým osobám. Zřizovat si běžný účet v této bance ale nemusíte. Spoření existuje ve dvou variantách – základní a Plus, lišících se od sebe hranicemi minimálního vkladu/zůstatku účtu a rovněž výší vkladu, kterou banka je ochotna zvýhodněnou sazbou ještě zhodnotit.

K založení účtu Šikovného spoření potřebujete pouze doklad totožnosti, minimálně 1 000 korun (pro variantu Plus pak 20 000 korun) a odhodlání měsíčně odložit přinejmenším pár stovek. Nutnou podmínkou pro získání zvýhodněné úrokové sazby je totiž skutečně měsíční úložka pohybující se v rozmezí 300 až 5 000 korun. Obnos mimo tyto limity banka zasílá zpět celý odesilateli.

Úročení je takzvané pásmové, což znamená, že se střadatelé pohybují od úrokové sazby 1–3,2 % ročně v závislosti na výši jejich úspor. Výnosy jsou připisovány měsíčně k celkovému vkladu a jako takové se i následně zhodnocují. Zapomenete-li ovšem v měsíci peníze z libovolného důvodu poslat, musíte zapomenout i na měsíční zhodnocení celého vkladu.

Mimořádnou úložku je možné uskutečnit pouze jedenkrát za celou dobu trvání spoření, navíc nejpozději do 25 pracovních dnů od založení účtu. Výše tohoto jednorázového vkladu však zároveň nesmí překročit u základní verze 100 000 korun, u plusové varianty 300 000 korun. Tím si zajistíte posun do vyššího pásma úročení, zdaleka ne nejvyššího.

Dosáhnout na slibovaných, v tuto chvíli maximálně 3,2 %, můžete u základní verze, počítáme-li s nejvyšší možnou pravidelnou úložkou 5 000 korun a maximálním mimořádným vkladem 100 000, až za dlouhých 30 měsíců. Bohužel vaše radost z dosažení této mety patrně nebude trvat dlouho. Spořitelna totiž úročí v nejvyšším pásmu pouze do částky 299 999 korun.

Jednu výhodu ale Šikovnému spoření nelze upřít. Možnost kdykoliv na ušetřené peníze, vyjma základního vkladu, sáhnout. Pochopitelně i zde je nutné počítat s dalším omezením. Účet je totiž možné obsluhovat pouze u přepážky banky, a všechny uskutečněné transakce tudíž zaplatíte.

Neplatíte jen za příchozí položku a hotovostní vklad. Pro výběry i bezhotovostní převody z účtu nicméně platí standardní poplatky. Ty se pohybují od 15 do 45 korun za výběr v hotovosti, připočítat je třeba navíc 8 korun za účetní položku. Převodní příkaz podaný na přepážce či prostřednictvím sběrného boxu pak přijde na 8 korun.

Výhody a nevýhody šikovného spoření ČEské spořitelny

VÝHODY

- není nutné zřídit si ve spořitelně běžný účet
- naspořené peníze jsou volně k dispozici (kromě minimálního vkladu)
- pravidelnou částku si klient určuje sám podle vlastních možností v rozmezí 300-5 000 korun nebo 5 000 až 20 000 korun měsíčně

NEVÝHODY

- chybí-li splátka v měsíci, není úročen celý vklad
- kontrola zůstatku a pohybů účtu prostřednictvím internetového bankovnictví prozatím možná není
- s vkladem lze manipulovat pouze na pobočkách banky
- příliš omezení na relativně jednoduchý bankovní spořicí účet
- možnost přívkladu pouze jednou za dobu používání služby, a to záhy po založení účtu
- poplatky za manipulaci s vkladem
- zdarma výpis pouze roční
Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Další z rubriky

Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

Ilustrační snímek

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým,...

Milion uložený na rok: někde vydělá 396 korun, jinde až 9 386 korun

Ilustrační snímek

Mít peníze „nasyslené“ v bance není aktuálně žádné velké terno. Ale co třeba se 150 tisíci či s milionem, o kterých...

Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí...

Další nabídka

Kurzy.cz

Novinka ve výplatě sociální dávky: Místo peněz budou poukázky.
Novinka ve výplatě sociální dávky: Místo peněz budou poukázky.

Stát se rozhodl zatočit s těmi, kteří zneužívají příspěvky na živobytí. Místo peněz budou dostávat část přídavku ve for... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.