Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pravidelným dividendám zatím u nás pšenka nekvete

aktualizováno 
Jen hrstka titulů obchodovaných na českém akciovém trhu se může pochlubit stabilní dividendovou politikou. Drobní investoři tedy nakupují ve většině případech akcie s cílem realizovat zisk prostřednictvím kapitálového výnosu, tedy co možná největšího rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou akciového titulu. Proč je na našem trhu tak málo skutečně „dividendových akcií“?

Dividenda – pojem často zmiňovaný, avšak ne vždy správně pochopený

 

Většina drobných investorů chápe dividendu jako nějaký vedlejší příjem plynoucí z držby akcie. Mnohem méně lidí již ovšem ví, z čeho jsou dividendy vypláceny a kdo o jejich vyplácení rozhoduje. Jinými slovy již přesně neví, proč zrovna akcionáři jednoho akciového titulu dividendu dostanou, zatímco akcionáři jiného podniku nedostanou nic.

 

Dividendu lze definovat jako část zisku společnosti, která je rozdělena mezi akcionáře.

To ovšem automaticky neznamená, že ziskový podnik je povinen vyplácet akcionářům dividendy. O rozdělení zisku nerozhoduje nikdo jiný než valná hromada akcionářů, která může rozhodnout, že navzdory velmi dobrým hospodářským výsledkům žádnou dividendu vyplácet nebude. Drobný akcionář má v podstatě zanedbatelný vliv na rozhodování o výplatě či absenci výplaty dividend. Rozhodující slovo mají na valných hromadách ti největší akcionáři, kterými bývají zpravidla velké společnosti. I drobný akcionář má samozřejmě právo účasti na valných hromadách a prosazovat svůj názor, avšak reálný vliv na výsledek rozhodnutí nemá.

 

Z klíčových titulů naší burzy vyplatily dividendu Komerční banka, ČEZ a Philip Morris

 

Podíváme-li se na hrstku klíčových titulů obchodovaných na pražské burze, tak o výplatě dividend akcionářům za rok 2001 rozhodly v kladném smyslu valné hromady Komerční banky, ČEZ a Philip Morris. V následující tabulce najdeme výše vyplacených dividend u jednotlivých společností za rok 2001.

 

Akciový titul

Výše vyplacené dividendy

Tržní cena k 4.11.2002

Dividendový výnos

Komerční banka

11,50 Kč / akcie

1 901 Kč

0,6%

ČEZ

2,50 Kč / akcie

88,05 Kč

2,8%

Philip Morris

1 240 Kč / akcie

11 475 Kč

10,8%

 

Z výše uvedených čísel vyplývá, že relativně nejchudší dividendu schválila k výplatě akcionářům valná hromada Komerční banky následovaná společností ČEZ. Naopak akcionáři tabákového gigantu Philip Morris mohli být na výsost spokojeni. To zjistíme jen při letmém poměru výše vyplacené dividendy a tržní hodnoty akcie. Pokud bychom měli zhodnotit dividendovou politiku klíčových společností obchodovaných na našem trhu, tak kromě zmiňovaného Philip Morris byla velmi pasivní. Proč se klíčoví hráči do vyplácení dividend nehrnou?

 

Při hledání odpovědi na tuto otázku se zkusme vžít do pozice klíčových akcionářů konkrétního podniku, kteří na své valné hromadě rozhodují o způsobech rozdělení vytvořeného zisku. Každá společnost je samozřejmě při rozdělování zisku povinna dodržovat základní principy. Minimálně pět procent čistého zisku je společnost povinna umístit na posílení rezervního fondu. Následně se může rozhodovat, zda vytvořený zisk „ponechá“ ve společnosti a vyčlení ho na posílení ostatních fondů či jím kupříkladu umaže ztrátu vzniklou za poslední období. Druhou alternativou, již znamenající úbytek likvidity, je výplata dividend akcionářům.

 

Je tedy logické, že vyplácet dividendy si mohou dovolit zpravidla silné a na trhu dlouhodobě etablované společnosti. Rozvíjející společnosti či společnosti bez strategického investora potřebující investovat či posilovat svoji finanční pozici se výplatě dividend zpravidla vyhnou. Vzpomeňme si kupříkladu na rozhodnutí FNM, majoritního akcionáře Českého Telecomu, který zmařil vyplacení dividendy a raději vytvořený zisk umístil na posílení finanční stability společnosti před privatizací.

 

Dividendy jsou velmi drahým dělením zisku

Další informaceo z oblasti investování do akcií naleznete ZDE

 

Dalším negativním faktorem odrazující společnosti od pravidelné dividendy je daňová zátěž. Jde v podstatě o to, že dividendy jsou zdaněny dvakrát. Nejprve je zdaní podnik, neboť dividendy jsou vypláceny z čistého zisku společnosti. Následně daň v podstatě zaplatí příjemce dividendy. Každá dividenda vyplácená akcionářům je zdaněna srážkovou daní u zdroje ve výši 15 procent. Pokud tedy činí dividenda kupříkladu 100 Kč, pak akcionář obdrží pouze 85 Kč a zbývajících 15 Kč odvede společnost státu. Jak je vidět, tak jde o skutečně velmi neefektivní způsob dělení zisku.

 

Klíčoví vlastníci společností jsou při dividendové politice velmi obezřetní. Vzhledem k poměrně nepříznivému hospodářskému klimatu je v současné době třeba každou vydělanou korunu spíše reinvestovat než rozdělit mezi akcionáře. Navíc jednou vyplacená dividenda znamená určitý závazek vůči akcionářům, kteří v následujícím roce očekávají přinejmenším její stejnou hodnotu, avšak spíše její nárůst. Není se tedy čemu divit, že pravidelná dividenda je v českých podmínkách spíše raritou než pravidlem.

 

Jak hodnotíte dividendovou politiku některých titulů na pražské burze? Proč vyplácí tak směšné dividendy, popřípadě žádné? Těšíme se na vaše názory.

 

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...

Najdete na iDNES.cz