Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pravidelným dividendám zatím u nás pšenka nekvete

aktualizováno 
Jen hrstka titulů obchodovaných na českém akciovém trhu se může pochlubit stabilní dividendovou politikou. Drobní investoři tedy nakupují ve většině případech akcie s cílem realizovat zisk prostřednictvím kapitálového výnosu, tedy co možná největšího rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou akciového titulu. Proč je na našem trhu tak málo skutečně „dividendových akcií“?

Dividenda – pojem často zmiňovaný, avšak ne vždy správně pochopený

 

Většina drobných investorů chápe dividendu jako nějaký vedlejší příjem plynoucí z držby akcie. Mnohem méně lidí již ovšem ví, z čeho jsou dividendy vypláceny a kdo o jejich vyplácení rozhoduje. Jinými slovy již přesně neví, proč zrovna akcionáři jednoho akciového titulu dividendu dostanou, zatímco akcionáři jiného podniku nedostanou nic.

 

Dividendu lze definovat jako část zisku společnosti, která je rozdělena mezi akcionáře.

To ovšem automaticky neznamená, že ziskový podnik je povinen vyplácet akcionářům dividendy. O rozdělení zisku nerozhoduje nikdo jiný než valná hromada akcionářů, která může rozhodnout, že navzdory velmi dobrým hospodářským výsledkům žádnou dividendu vyplácet nebude. Drobný akcionář má v podstatě zanedbatelný vliv na rozhodování o výplatě či absenci výplaty dividend. Rozhodující slovo mají na valných hromadách ti největší akcionáři, kterými bývají zpravidla velké společnosti. I drobný akcionář má samozřejmě právo účasti na valných hromadách a prosazovat svůj názor, avšak reálný vliv na výsledek rozhodnutí nemá.

 

Z klíčových titulů naší burzy vyplatily dividendu Komerční banka, ČEZ a Philip Morris

 

Podíváme-li se na hrstku klíčových titulů obchodovaných na pražské burze, tak o výplatě dividend akcionářům za rok 2001 rozhodly v kladném smyslu valné hromady Komerční banky, ČEZ a Philip Morris. V následující tabulce najdeme výše vyplacených dividend u jednotlivých společností za rok 2001.

 

Akciový titul

Výše vyplacené dividendy

Tržní cena k 4.11.2002

Dividendový výnos

Komerční banka

11,50 Kč / akcie

1 901 Kč

0,6%

ČEZ

2,50 Kč / akcie

88,05 Kč

2,8%

Philip Morris

1 240 Kč / akcie

11 475 Kč

10,8%

 

Z výše uvedených čísel vyplývá, že relativně nejchudší dividendu schválila k výplatě akcionářům valná hromada Komerční banky následovaná společností ČEZ. Naopak akcionáři tabákového gigantu Philip Morris mohli být na výsost spokojeni. To zjistíme jen při letmém poměru výše vyplacené dividendy a tržní hodnoty akcie. Pokud bychom měli zhodnotit dividendovou politiku klíčových společností obchodovaných na našem trhu, tak kromě zmiňovaného Philip Morris byla velmi pasivní. Proč se klíčoví hráči do vyplácení dividend nehrnou?

 

Při hledání odpovědi na tuto otázku se zkusme vžít do pozice klíčových akcionářů konkrétního podniku, kteří na své valné hromadě rozhodují o způsobech rozdělení vytvořeného zisku. Každá společnost je samozřejmě při rozdělování zisku povinna dodržovat základní principy. Minimálně pět procent čistého zisku je společnost povinna umístit na posílení rezervního fondu. Následně se může rozhodovat, zda vytvořený zisk „ponechá“ ve společnosti a vyčlení ho na posílení ostatních fondů či jím kupříkladu umaže ztrátu vzniklou za poslední období. Druhou alternativou, již znamenající úbytek likvidity, je výplata dividend akcionářům.

 

Je tedy logické, že vyplácet dividendy si mohou dovolit zpravidla silné a na trhu dlouhodobě etablované společnosti. Rozvíjející společnosti či společnosti bez strategického investora potřebující investovat či posilovat svoji finanční pozici se výplatě dividend zpravidla vyhnou. Vzpomeňme si kupříkladu na rozhodnutí FNM, majoritního akcionáře Českého Telecomu, který zmařil vyplacení dividendy a raději vytvořený zisk umístil na posílení finanční stability společnosti před privatizací.

 

Dividendy jsou velmi drahým dělením zisku

Další informaceo z oblasti investování do akcií naleznete ZDE

 

Dalším negativním faktorem odrazující společnosti od pravidelné dividendy je daňová zátěž. Jde v podstatě o to, že dividendy jsou zdaněny dvakrát. Nejprve je zdaní podnik, neboť dividendy jsou vypláceny z čistého zisku společnosti. Následně daň v podstatě zaplatí příjemce dividendy. Každá dividenda vyplácená akcionářům je zdaněna srážkovou daní u zdroje ve výši 15 procent. Pokud tedy činí dividenda kupříkladu 100 Kč, pak akcionář obdrží pouze 85 Kč a zbývajících 15 Kč odvede společnost státu. Jak je vidět, tak jde o skutečně velmi neefektivní způsob dělení zisku.

 

Klíčoví vlastníci společností jsou při dividendové politice velmi obezřetní. Vzhledem k poměrně nepříznivému hospodářskému klimatu je v současné době třeba každou vydělanou korunu spíše reinvestovat než rozdělit mezi akcionáře. Navíc jednou vyplacená dividenda znamená určitý závazek vůči akcionářům, kteří v následujícím roce očekávají přinejmenším její stejnou hodnotu, avšak spíše její nárůst. Není se tedy čemu divit, že pravidelná dividenda je v českých podmínkách spíše raritou než pravidlem.

 

Jak hodnotíte dividendovou politiku některých titulů na pražské burze? Proč vyplácí tak směšné dividendy, popřípadě žádné? Těšíme se na vaše názory.

 

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Víkendář: Umělá inteligence, vzpoura strojů a rusko-čínská kontrola kybersvěta

Víkendář: Umělá inteligence, vzpoura strojů a rusko-čínská kontrola kybersvěta

Kurzy.cz Profesor Pedro Domingos z University of Washington je považován za významného odborníka v oblasti umělé inteligence (AI...

Najdete na iDNES.cz