Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pravidla konkurzu

  11:00aktualizováno  11:00
Zúčastnil jsem se výběrového řízení na místo ředitele příspěvkové organizace řízené krajským úřadem. Při diskusi s dalším uchazečem jsem zjistil, že při ústním řízení jsme neměli stejný počet členů komise (7 + zapisovatelka nebo 5 + zapisovatelka). Domnívám se, že je to nepřípustné. Jakými pravidly se řídí takové výběrové řízení?

K. Šimerda, Praha

K porušení pravidel platných pro výběrové řízení ve vámi popisovaném případě nedošlo. Pro vyhlášení výběrového řízení platí určitá pravidla. Výběrové řízení vyhlašuje vedoucí úřadu oznámením na úřední desce příslušného úřadu, a to nejméně 15 dnů před dnem určeným pro přihlášení uchazečů o jmenování do funkce a současně i způsobem, který umožňuje dálkový přístup.
Jde-li o výběrové řízení na funkci vedoucího úřadu, vyhlašuje oznámení hejtman, primátor nebo starosta. Přihláška musí mít potřebné náležitosti, a pokud tyto náležitosti nemá nebo nejsou-li k ní připojeny potřebné doklady, vedoucí úřadu vyzve uchazeče, aby závady přihlášky v přiměřené lhůtě doplnil.
Uchazeče posuzuje výběrová komise, přičemž výběrová komise má nejméně tři členy. Jednání výběrové komise je neveřejné, přičemž výběrová komise jedná, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jejich členů. Rozhodnutí komise je přijímáno nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů výběrové komise.

Z toho plyne, že je možné, že se výběrového řízení nemusí zúčastnit všichni členové komise, stačí proto, aby byla přítomna i jejich nadpoloviční většina. Je proto možné, že se bude lišit i počet přítomných členů výběrové komise při jednotlivých jednáních.
Podle zákona o úřednících územních samosprávných celků je výběrové řízení podmínkou pro jmenování do funkce vedoucího úřadu a vedoucího úředníka a pro vznik pracovního poměru na dobu neurčitou úředníka zařazeného v krajském úřadě, v obecním úřadě s rozšířenou působností či pověřeném v obecním úřadě.
Protože postavení krajského úřadu má Magistrát hl. m. Prahy, vztahuje se zákon i na něj stejně tak, jako se vztahuje na úřad městského obvodu nebo městské části územně členěného statutárního města nebo městské části hl. m. Prahy, kterým je svěřen výkon přenesené působnosti v rozsahu pověřeného obecního úřadu.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz