Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna: Musím na lékařskou prohlídku nařízenou zaměstnavatelem?

aktualizováno 
Od dubna platí nová vyhláška, která se týká povinných lékařských prohlídek v práci. Na dotazy čtenáře, kdo musí k lékaři a proč, odpovídá Jan Procházka, advokát kanceláře Ambruz & Dark/Deloitte Legal.
Každý zaměstnavatel, byť má jediného zaměstnance, musí mít uzavřenou písemnou smlouvu s poskytovatelem pracovnělékařských služeb.

Každý zaměstnavatel, byť má jediného zaměstnance, musí mít uzavřenou písemnou smlouvu s poskytovatelem pracovnělékařských služeb. | foto: Profimedia.cz

Je pravda, že od začátku dubna musí zaměstnanci chodit na prohlídky před uzavřením pracovní smlouvy? 
Ano, je to pravda, již 1. dubna 2012 nabyl účinnosti zákon o specifických zdravotních službách, který přinesl významné změny v oblasti pracovnělékařských služeb. Zaměstnavatelé se musejí novým zákonem řídit v plném rozsahu od letošního 1. dubna, a to podle prováděcí vyhlášky týkající se pracovnělékařských prohlídek. Ta stanovuje řadu nových klíčových parametrů. Znění vyhlášky najdete ZDE.

Může se hodit

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny jobDNES.cz o trhu práce a hledání zaměstnání.

Povinnost absolvovat prohlídky včetně té vstupní před uzavřením pracovní smlouvy se skutečně týká všech zaměstnanců, respektive uchazečů o práci. Výjimkou jsou uchazeči o práci vykonávanou na základě dohod o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti, kteří se musejí prohlídce podrobit jen v zákonem zvláště stanovených případech. 

A co stávající zaměstnanci, ti musí také k lékaři? 
Stávající zaměstnanci musejí v pravidelných intervalech absolvovat periodické prohlídky, u administrativních prací je interval stanoven na 6 let, u zaměstnanců starších padesáti let pak na 4 roky.

A platím si prohlídku sám nebo ji má uhradit zaměstnavatel? 
Vstupní lékařskou prohlídku hradí sám uchazeč. Uzavře-li s ním však zaměstnavatel pracovní smlouvu nebo některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, uhradí ji za uchazeče. V obou případech se však může uchazeč o zaměstnání se zaměstnavatelem dohodnout jinak. 

Týká se to i zaměstnanců v kanceláři? 
Zaměstnanci, kteří vykonávají práci zařazenou do kategorie první podle kategorizace prací ve smyslu zákona o ochraně veřejného zdraví, kam spadají například běžné administrativní činnosti, mohou absolvovat lékařské prohlídky u svých praktických lékařů. Tito zaměstnanci nemusejí až na výjimky absolvovat výstupní prohlídku.

Plynou z toho pro zaměstnavatele ještě nějaké další povinnosti?
Zásadní povinností je, že každý zaměstnavatel, byť má jediného zaměstnance, musí mít uzavřenou písemnou smlouvu s poskytovatelem pracovnělékařských služeb a tato smlouva musí pokrývat celý rozsah těchto služeb. Ten je tvořen nejen pracovnělékařskými prohlídkami, ale i poradenstvím včetně školení první pomoci a dohledem nad pracovišti zaměstnavatele. 

Proto i když bude zaměstnavatel posílat zaměstnance na prohlídky k jejich praktickému lékaři, musí mít tuto písemnou smlouvu uzavřenu na zbývající služby, tedy na poradenství a dohled. 

Minimální rozsah pracovnělékařských služeb je rovněž vymezen zákonem a prováděcí vyhláškou, ať už jde o frekvenci periodických prohlídek či o minimální časovou dotaci poradenství a dohledu, která je závislá na rizikovosti vykonávané práce. Veškeré poskytnuté služby by měly být dokumentovány příslušnými písemnými doklady, které je třeba mít k dispozici pro případnou kontrolu.

Náklady související s pracovnělékařskými službami hradí pro své zaměstnance zaměstnavatel, včetně pravidelných prohlídek, speciálních vyšetření či potřebného výpisu ze zdravotnické dokumentace.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Jak dosáhnout, aby vás reakce kolegů nevytáčely a nestresovaly

Na pracovišti se potkávají nejrůznější povahy. S některými kolegy i šéfy se dá vyjít snadno, s jinými však mohou být neustálé konflikty a spory. Jak s takovými...  celý článek

Trio podnikatelek z Ani-Muk
Tvoří krabice pro hravé děti i rodiče. Zákazníků díky šeptandě přibývá

Na rodičovské dovolené dostala Kateřina Piliarik nápad, jak zabavit děti, jimž nestačí jenom televize a počítačové hry. Po třech letech je z dívčího týmu...  celý článek

Emil Škoda
Slavný Emil Škoda mlátil zaměstnance holí, když zpomalili v tempu

Emil Škoda patří k nejslavnějším českým podnikatelům. Díky své mimořádné pracovitosti, vizi a nadání pro obchod vytvořil podnik, který neměl v Evropě 19....  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Akciový býk se transformuje, oslabující akcie již investory nezajímají
Akciový býk se transformuje, oslabující akcie již investory nezajímají

Vypadá to, že investoři již nechtějí nakupovat akcie, jejichž cena zkorigovala. Možná je to ale dobré znamení. Od červe... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.