Zaměstnavatel může práci přesčas nařídit ovšem maximálně v rozsahu 150 hodin v kalendářním roce. Ilustrační snímek

Zaměstnavatel může práci přesčas nařídit ovšem maximálně v rozsahu 150 hodin v kalendářním roce. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poradna: Mohu odmítnout práci přesčas kvůli zdraví?

  • 7
S nařízenou prací přesčas je to komplikované. Jak se jí vyhnout bez postihu, radí čtenáři advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.

Zaměstnavatel chce, abych pracoval přesčas. Já ale ze zdravotních důvodů pracovat nemohu. Mohu to odmítnout?
Můžete práci odmítnout, ovšem při splnění některých podmínek. Práce přesčas může být totiž nařízená nebo dohodnutá. Zatímco s tou dohodnutou souhlasit nemusíte a zaměstnavatel vás k ní nutit nemůže, u té nařízené to tak jednoduché není. 

Kdy jde tedy o nařízenou a kdy o dohodnutou práci přesčas?
Zaměstnavatel může práci přesčas nařídit z vážných provozních důvodů, a to maximálně v rozsahu 150 hodin v kalendářním roce. Druhou podmínkou je, že nesmí za období 26 týdnů po sobě jdoucích činit v průměru více než 8 hodin v jednotlivých týdnech. V kolektivní smlouvě toto období může být sjednáno až na 52 týdnů. 

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny jobDNES.cz o trhu práce a hledání zaměstnání.

Nad tento rámec je možné práci přesčas se zaměstnancem už jen dohodnout. Celkově tak může činit v kalendářním roce až 416 hodin. Do celkové výše maximálně přípustné doby práce přesčas se však nezapočítává ta, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.

Jaké mám tedy možnosti? 
Zaměstnavatel má právo z vážných provozních důvodů práci přesčas nařídit a zaměstnanec má povinnost ji vykonat, byť se mu to nelíbí či nehodí. Samozřejmě jiná situace je, pokud vám ve výkonu práce brání zdravotní důvody. Obávám se však, že vaše tvrzení, že ze zdravotních důvodů práci přesčas konat nemůžete, když ji jinak ve stanovené pracovní době bez problému zvládáte, zaměstnavateli stačit nebude. 

Doporučoval bych tedy, abyste si ještě předtím, než práci přesčas odmítnete, opatřil lékařský posudek vydaný například závodním lékařem, z něhož by jasně vyplynulo, že ze zdravotních důvodů nemůžete pracovat denně více než osm hodin, případně ani ve dnech pracovního klidu, neboť práci přesčas lze nařídit při splnění zákonných podmínek i v tyto dny. Jinými slovy, že ze zdravotních důvodů nemůžete konat (jakoukoliv) práci přesčas. Tento závěr lékařského posudku by měl zaměstnavatel respektovat.

A když posudek mít nebudu?
Bez jasného lékařského posudku by zaměstnavatel mohl považovat vaše odmítnutí konat nařízenou práci přesčas za neodůvodněnou výmluvu a za odmítnutí plnit vaše pracovněprávní povinnosti, což by mohlo vést až k rozvázání pracovního poměru. Pokud byste tento posudek před odmítnutím práce přesčas neměl, dá se očekávat, že vás zaměstnavatel stejně sám pošle na mimořádnou lékařskou prohlídku. 

Zákoník práce umožňuje zaměstnanci odmítnout výkon takové práce, o níž ví, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví. Takové odmítnutí v tomto případě nebude možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance. Nemyslím si však, že by se toto ustanovení dalo použít jako důvod pro odmítnutí práce, kterou jinak v řádné pracovní době konáte.