Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna: Může mi zaměstnavatel změnit hodinovou mzdu na úkolovou?

aktualizováno 
Mzdy se vyplácejí za čas strávený v práci nebo za dokončené úkoly či jako podíl na zisku. Zda je možné druhy mzdy v pracovní smlouvě libovolně měnit, vysvětluje advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Změna druhu mzdy je možná jen po vzájemné dohodě mezi pracovníkem a zaměstnavatelem. Ilustrační snímek

Změna druhu mzdy je možná jen po vzájemné dohodě mezi pracovníkem a zaměstnavatelem. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ve firmě pracuji šest let. Po celou tu dobu mám v pracovní smlouvě uvedenou hodinovou mzdu a pohyblivou sazbu. Teď chce zaměstnavatel přistoupit k úkolové mzdě. Má na to právo?
Změna bude možná jen po vzájemné dohodě mezi vámi a zaměstnavatelem. Ten má právo požadovat tuto změnu, ale provést jí bez vašeho souhlasu nemůže. Nebudete-li se změnou souhlasit, dá se očekávat, že zaměstnavatel se s takovým postojem nesmíří a bude se snažit vás přesvědčit, abyste změnu přijal.

Není vyloučeno, že změna může být pro vás přínosná a budete dosahovat vyšší mzdy než dosud, ale i opak může přicházet v úvahu. Pokud návrh nepřijmete, bude mít zaměstnavatel v podstatě dvě možnosti: ponechat ve vašem případě dosavadní úpravu mzdy anebo bude hledat cestu, jak s vámi případně pracovní poměr rozvázat.

Co se změní s úkolovou mzdou?
Dá se očekávat, že s přechodem na úkolovou mzdu stanoví zaměstnavatel své požadavky, normy pro práci v úkolu, které bude od všech zaměstnanců na stejném pracovišti vyžadovat. Tedy určí určitý standard, který by měli všichni splnit. A je to jeho výsadní právo.

Jestliže nebudou zaměstnanci normy plnit, mohou dostat výpověď. Avšak dříve, než by k ní zaměstnavatel sáhl, musí zaměstnance na nedostatky upozornit, písemně ho tedy v době posledních 12 měsíců vyzvat k jejich odstranění. Další podmínkou pro případnou výpověď je, že zaměstnanec tyto nedostatky v přiměřené době neodstraní, tedy v daném případě nebude schopen splnit onu zaměstnavatelem stanovenou normu.

A co když mi nebude plnění norem vyhovovat ze zdravotních důvodů?
Pokud by zaměstnanec měl pocit, že plnění normy ohrožuje jeho bezpečnost a zdraví, bude třeba, aby se obrátil na poskytovatele pracovnělékařských služeb například na závodního lékaře.

Pokud lékař vydá posudek, že zaměstnanec pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu způsobilost dále konat dosavadní práci, musí jej zaměstnavatel sice převést na jinou práci, ale zároveň je to jeden z výpovědních důvodů dle § 52, písmeno d) zákoníku práce (dlouhodobá ztráta zdravotní způsobilosti).

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vynenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny jobDNES.cz o trhu práce a hledání zaměstnání.

Jaké druhy mzdy u nás existují?
V současnosti je možné mít časovou, úkolovou a podílovou mzdu. Časová mzda je nejběžnějším způsobem odměňování a její výše závisí na množství odpracovaného času. Může to být například právě mzda hodinová, jak tomu je ve vašem případě, nebo i měsíční mzda za odpracování již předem dohodnutého počtu hodin v týdnu.

Úkolovou mzdou se rozumí taková mzda, jejíž výše je odvislá od počtu jednotek vykonané práce. Podílová mzda se vypočítává podle obratu nebo dosaženého zisku zaměstnavatele a uplatňuje se v některých obchodních činnostech a službách. Lze mít i mzdu kombinovanou, tedy složenou z více složek.

Ve vašem případě, se uplatňuje jednak pevná složka a jednak pohyblivá složka mzdy. Pevná složka je představována odměnou za hodinu odvedené práce. Protože vaše odměna je složena i ze složky pohyblivé, měla by vám být známa i kriteria pro její uplatnění.

Patří mezi pohyblivé složky mzdy i přesčasy?
Pohyblivými složkami mohu být prémie, odměny, osobní ohodnocení a považují se za ně i různé příplatky, na které vzniká nárok, jsou-li splněny zákonné podmínky. Jde například o příplatky za práci přesčas, v noci, o víkendech, ve svátky, za práci ve ztíženém pracovním prostředí...

Nárok na prémie a odměny vzniká tím, že zaměstnanec splní již předem zaměstnavatelem stanovená a známá kritéria. V tom případě jde o nárokovou pohyblivou složku mzdy. Pokud bude přiznání odměny záviset na vůli zaměstnavatele, jde o nenárokovou složkou mzdy.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Robert Vlach
Sám sobě šéfem. Jaký je život na volné noze?

Žádný šéf, pracujete, kdy se vám to hodí, a ještě máte šanci na daleko větší výdělek. Není divu, že stále více lidí dává výpověď u zaměstnavatele a svou...  celý článek

Trio podnikatelek z Ani-Muk
Tvoří krabice pro hravé děti i rodiče. Zákazníků díky šeptandě přibývá

Na rodičovské dovolené dostala Kateřina Piliarik nápad, jak zabavit děti, jimž nestačí jenom televize a počítačové hry. Po třech letech je z dívčího týmu...  celý článek

Ilustrační snímek
Zajímavé profese: falešný zaměstnanec, který hodnotí, jak se firma chová

Mystery shopping asi znáte. Výzkumník se v obchodě vydává za běžného spotřebitele a přitom hodnotí nabízené služby. Mystery employee dělá něco podobného....  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Šéf banky JPMorgan: Bitcoin je podvod a držitelé utrpí velké ztráty
Šéf banky JPMorgan: Bitcoin je podvod a držitelé utrpí velké ztráty

Generální ředitel největší americké banky JPMorgan Jamie Dimon podrobil ostré kritice kybernetickou měnu bitcoin a ozna... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.