Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna: Měním práci, proplatí mi nevyčerpanou dovolenou?

aktualizováno 
"Brzy nastoupím do nové práce, ale u současného zaměstnavatele jsem si ještě nevybrala všechny dny dovolené. Vzít si ji nemohu, protože budu zaučovat nového kolegu," napsala do redakce čtenářka. Na otázky odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Když v průběhu roku měníte zaměstnání a nevyberete si dovolenou, můžete si ji nechat proplatit, nebo převést k novému zaměstnavateli. Ilustrační snímek

Když v průběhu roku měníte zaměstnání a nevyberete si dovolenou, můžete si ji nechat proplatit, nebo převést k novému zaměstnavateli. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jaké má možnosti? 
V podstatě jsou možná tato řešení: Dovolenou, respektive její část, si vybere, ještě než začne zapracovávat svého nástupce. Za druhé jí může současný zaměstnavatel dovolenou proplatit a za třetí existuje i možnost, že jí nevyčerpanou dovolenou poskytne nový zaměstnavatel.

Může jí současný zaměstnavatel vybrání dovolené nařídit? 
Datum čerpání dovolené určuje zaměstnavatel (§ 217 zákoníku práce), takže bude záležet především na něm, zda ji paní nařídí, nebo nikoliv, protože ji bude potřebovat právě i kvůli zapracování jejího nástupce.

Při určování by měl zaměstnavatel vycházet z písemného rozvrhu čerpání dovolené a měl by přihlížet k provozním důvodům a oprávněným zájmům zaměstnance.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit.
Nyní přes 17 tisíc volných pracovních míst na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny jobDNES.cz o trhu práce a hledání zaměstnání.

Co musí udělat, když by chtěla dovolenou přeci jen čerpat než odejde?
Pokud by měla zájem si dovolenou, na kterou jí vznikl nárok, přece jen před skončením pracovního poměru vyčerpat, mohla by o to zaměstnavatele požádat sama. On však její žádosti nemusí vyhovět.

Platí zákonná zásada, že dovolená by měla být čerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku. Pokud se přece jen čerpá po částech, tak minimálně jedna část musí trvat alespoň dva týdny, ale dohoda o jiné délce dovolené se zaměstnancem je také možná. Dále by vás měl zaměstnavatel o nástupu na dovolenou informovat alespoň 14 dnů předem, pokud se s vámi nedohodne na kratší době.

Může si ji však také nechat proplatit, jak to probíhá v tomto případě? 
Pouze v případě skončení pracovního poměru připouští zákoník práce i možnost, aby nevyčerpaná dovolená byla zaměstnanci proplacena (§ 222, odstavec 2). K proplacení dovolené v souvislosti se skončením pracovního poměru by mělo docházet spíše výjimečně, tedy v případě, že nemohla být například právě z provozních důvodů vyčerpána.

Za nevyčerpanou dovolenou obdrží zaměstnanec náhradu mzdy (či platu) ve výši průměrného výdělku. K výplatě by mělo dojít v nejbližším výplatním termínu po skončení pracovního poměru.

A když vezmeme tu třetí možnost, že by si převedla dovolenou k novému zaměstnavateli?
Správně zmiňujete i další možnost, kterou zákoník práce v takovýchto případech připouští, totiž že by zbylou část dovolené čerpala až u nového zaměstnavatele (§ 221). K tomu je třeba splnit několik podmínek:

  • Především je nutné, aby o to požádala svého dosavadního zaměstnavatele, a to nejpozději před skončením pracovního poměru u něj.
  • Dále je nezbytné, aby její nový pracovní poměr bezprostředně navazoval na ten předchozí.
  • Další podmínkou je dohoda mezi jejím současným a budoucím zaměstnavatelem, který s takovým řešením musí souhlasit (tedy nemá povinnost mu vyhovět).
  • A dále se musí domluvit na výši náhrady mzdy za dovolenou (její část), na níž by jí u nového zaměstnavatele nárok nevznikl.

Mohli bychom to tedy na závěr shrnout?
Takže pokud by si chtěla část dovolené, na kterou má u dosavadního zaměstnavatele právo, přece jen vyčerpat, je třeba jej o to požádat, pokud on sám jí to před skončením pracovního poměru nenařídí.

Kdyby měla zájem o to, aby tuto dovolenou mohla čerpat až u nového zaměstnavatele, je nutné, aby o toto řešení současného zaměstnavatele co nejdříve požádala a čekala na výsledek, jak se dohodnou zaměstnavatelé mezi sebou.

Pokud by však dala přednost tomu, aby jí nevyčerpaná dovolená byla raději proplacena, nemusí dělat nic. Automaticky by měla obdržet od svého současného zaměstnavatele kromě poslední mzdy i náhradu za nevyčerpanou dovolenou.

Co byste zvolili na místě čtenářky?

celkem hlasů: 488

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. září 2013. Anketa je uzavřena.

Nechat si nevyčerpanou dovolenou proplatit 335
Vybrat dovolenou ještě před odchodem 119
Převést dovolenou k novému zaměstnavateli 34
Autor:Nejčtenější

Podnikat začal s 50 tisíci, dnes má světový zvuk a obrat 400 milionů

Tomáš Juřík podniká od svých 26 let.

Tomáš Juřík patří k lidem, kteří umí držet slovo a na tom postavil i své podnikání. První firmu založil před rokem 1989...

Sirotčí penzi zamítáme, dozvídaly se stovky dětí. Pravidla se teď mění

Ilustrační snímek

Přijít o jednoho z rodičů je pro každé dítě těžké životní trauma. Stovky dětí však byly vystaveny i dalšímu šoku....Daňové přiznání 2017: jak snížit daňový základ a ušetřit na daních

Ilustrační snímek

Uzávěrka daňového přiznání se neúprosně blíží. Máte sjednané životní pojištění, penzijní připojištění, doplňkové...

Dojíždění do práce má na zaměstnance špatný vliv, říkají odborníci

Ilustrační snímek

Lidé, kteří musí absolvovat dlouhé cesty do zaměstnání, bývají častěji nervózní a nespokojení. Dojíždění je totiž...

Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

Další z rubriky

Jak moc atraktivní práci nabízíme? Praha předstihla New York i Singapur

Ilustrační snímek

Jak jsou země atraktivní z hlediska pracovních podmínek a příležitostí, zjišťovala globální studie společnosti Adecco....

Psychologie peněz: jak nepropadnout mentálnímu účetnictví

Ilustrační snímek

Stává se vám, že utratíte peníze lehkomyslně, protože byly jaksi navíc a nebudou vám chybět v domácím rozpočtu? Nebo...

Firmy toho nesmí o zaměstnancích moc vědět. Dotkne se GDPR vaší práce?

Ilustrační snímek

V květnu začne platit nové evropské nařízení známé pod zkratkou GDPR. To stanovuje nová a přísnější pravidla ochrany...

Přehled, kolik vydělávají průměrně jednotlivé profese

Přehled, kolik vydělávají průměrně jednotlivé profese

Kurzy.cz Situace na pracovním trhu se neustále mění a podniky na to musí adekvátně reagovat. Kvůli nedostatku zaměstnanců a vyso...

Najdete na iDNES.cz