Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna: Měním práci, proplatí mi nevyčerpanou dovolenou?

aktualizováno 
"Brzy nastoupím do nové práce, ale u současného zaměstnavatele jsem si ještě nevybrala všechny dny dovolené. Vzít si ji nemohu, protože budu zaučovat nového kolegu," napsala do redakce čtenářka. Na otázky odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Když v průběhu roku měníte zaměstnání a nevyberete si dovolenou, můžete si ji nechat proplatit, nebo převést k novému zaměstnavateli. Ilustrační snímek

Když v průběhu roku měníte zaměstnání a nevyberete si dovolenou, můžete si ji nechat proplatit, nebo převést k novému zaměstnavateli. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jaké má možnosti? 
V podstatě jsou možná tato řešení: Dovolenou, respektive její část, si vybere, ještě než začne zapracovávat svého nástupce. Za druhé jí může současný zaměstnavatel dovolenou proplatit a za třetí existuje i možnost, že jí nevyčerpanou dovolenou poskytne nový zaměstnavatel.

Může jí současný zaměstnavatel vybrání dovolené nařídit? 
Datum čerpání dovolené určuje zaměstnavatel (§ 217 zákoníku práce), takže bude záležet především na něm, zda ji paní nařídí, nebo nikoliv, protože ji bude potřebovat právě i kvůli zapracování jejího nástupce.

Při určování by měl zaměstnavatel vycházet z písemného rozvrhu čerpání dovolené a měl by přihlížet k provozním důvodům a oprávněným zájmům zaměstnance.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit.
Nyní přes 17 tisíc volných pracovních míst na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny jobDNES.cz o trhu práce a hledání zaměstnání.

Co musí udělat, když by chtěla dovolenou přeci jen čerpat než odejde?
Pokud by měla zájem si dovolenou, na kterou jí vznikl nárok, přece jen před skončením pracovního poměru vyčerpat, mohla by o to zaměstnavatele požádat sama. On však její žádosti nemusí vyhovět.

Platí zákonná zásada, že dovolená by měla být čerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku. Pokud se přece jen čerpá po částech, tak minimálně jedna část musí trvat alespoň dva týdny, ale dohoda o jiné délce dovolené se zaměstnancem je také možná. Dále by vás měl zaměstnavatel o nástupu na dovolenou informovat alespoň 14 dnů předem, pokud se s vámi nedohodne na kratší době.

Může si ji však také nechat proplatit, jak to probíhá v tomto případě? 
Pouze v případě skončení pracovního poměru připouští zákoník práce i možnost, aby nevyčerpaná dovolená byla zaměstnanci proplacena (§ 222, odstavec 2). K proplacení dovolené v souvislosti se skončením pracovního poměru by mělo docházet spíše výjimečně, tedy v případě, že nemohla být například právě z provozních důvodů vyčerpána.

Za nevyčerpanou dovolenou obdrží zaměstnanec náhradu mzdy (či platu) ve výši průměrného výdělku. K výplatě by mělo dojít v nejbližším výplatním termínu po skončení pracovního poměru.

A když vezmeme tu třetí možnost, že by si převedla dovolenou k novému zaměstnavateli?
Správně zmiňujete i další možnost, kterou zákoník práce v takovýchto případech připouští, totiž že by zbylou část dovolené čerpala až u nového zaměstnavatele (§ 221). K tomu je třeba splnit několik podmínek:

  • Především je nutné, aby o to požádala svého dosavadního zaměstnavatele, a to nejpozději před skončením pracovního poměru u něj.
  • Dále je nezbytné, aby její nový pracovní poměr bezprostředně navazoval na ten předchozí.
  • Další podmínkou je dohoda mezi jejím současným a budoucím zaměstnavatelem, který s takovým řešením musí souhlasit (tedy nemá povinnost mu vyhovět).
  • A dále se musí domluvit na výši náhrady mzdy za dovolenou (její část), na níž by jí u nového zaměstnavatele nárok nevznikl.

Mohli bychom to tedy na závěr shrnout?
Takže pokud by si chtěla část dovolené, na kterou má u dosavadního zaměstnavatele právo, přece jen vyčerpat, je třeba jej o to požádat, pokud on sám jí to před skončením pracovního poměru nenařídí.

Kdyby měla zájem o to, aby tuto dovolenou mohla čerpat až u nového zaměstnavatele, je nutné, aby o toto řešení současného zaměstnavatele co nejdříve požádala a čekala na výsledek, jak se dohodnou zaměstnavatelé mezi sebou.

Pokud by však dala přednost tomu, aby jí nevyčerpaná dovolená byla raději proplacena, nemusí dělat nic. Automaticky by měla obdržet od svého současného zaměstnavatele kromě poslední mzdy i náhradu za nevyčerpanou dovolenou.

Co byste zvolili na místě čtenářky?

celkem hlasů: 488

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. září 2013. Anketa je uzavřena.

Nechat si nevyčerpanou dovolenou proplatit 335
Vybrat dovolenou ještě před odchodem 119
Převést dovolenou k novému zaměstnavateli 34
Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Další nabídka

Kurzy.cz

Postaví se Rusko Saudské Arábii a zvrátí růstový trend cen ropy?
Postaví se Rusko Saudské Arábii a zvrátí růstový trend cen ropy?

Napětí mezi Ruskem a Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) se prohlubuje ve chvíli, kdy se členové organizace chysta... celý článekNajdete na iDNES.cz